آشنایی با انواع تشک و سایز استاندارد آن‌ها/ تشک طبی بهتر است یا فنری؟ در هنگام خرید کدام یک از این تشک‌ها را انتخاب کنیم؟

در این مطلب از آرتیها به بخش اول از آشنایی با انواع تشک و سایز استاندارد آن ها خواهیم پرداخت. تشک ها معمولاً لایه لایه هستند. در حالی که هر لایه عملکرد خاصی دارد، همه آنها پشت سر هم کار می کنند تا به تشک احساس کلی آن را بدهند.

بهترین تشک برای هر تخت خواب دارای یک لایه راحتی یا سیستم راحتی است که بدون احساس نرمی بیش از حد یا فرو رفتن بیش از حد، بالشتک مناسب را فراهم می کند. هم تنوع مواد و هم کیفیت، عملکرد یک تشک را در دسته‌های مختلف دیکته می‌کند. روش های ساخت و ساز نیز بر قیمت تشک تأثیر می گذارد. دانستن مزایای بالقوه و معایب مواد مختلف و تکنیک های ترکیب می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین تشک کمک کند.

انواع تشک کدام اند؟

۱- تشک طبی

تشک های طبی یکی از پرطرفدارترین تشک های موجود در بازار هستند. این تشک ها بیشتر برای بیمارانی که از درد مفاصل و درد سیاتیک رنج می برند تجویز می شود. انواع تشک طبی از فوم، فنر یا لاتکس ساخته شده و برای بهبود ستون فقرات و تسکین درد سیاتیک استفاده می شود. در تشک طبی، وزن بدن به طور یکنواخت توزیع می شود و از فشار بر روی کمر، گردن و باسن خودداری می شود.

۲- تشک فومی

تشک‌های فومی از جنس فوم یا اسفنج ساخته می‌شوند. این نوع تشک‌ها دارای مزایایی مانند ارائه حمایت لازم به بدن، جذب فشار و انعطاف‌پذیری هستند. همچنین، تشک فومی دارای قیمت مناسبی است و در دسترس بودن آن برای بسیاری از افراد مزیت محسوب می‌شود. اما، معایبی مانند عدم دوام و زود اتلاف شدن ممکن است در این نوع تشک‌ها وجود داشته باشد.

۳- تشک فنری

تشک‌های فنری دارای سیستم فنری درونی هستند که به بدن حمایت می‌کند. این نوع تشک‌ها دارای مزایایی مانند تهویه هوا مناسب، پشتیبانی مناسب از تمام نقاط بدن و دوام بالا هستند. همچنین، تشک فنری به خواب آرام و بهتری کمک می‌کند. اما، معایبی مانند قیمت بالا و در برخی موارد احساس فشار و ناراحتی می‌تواند برای برخی افراد مشکل ساز باشد.

۴- تشک لاتکسی

تشک‌های لاتکسی از لاتکس طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند. این نوع تشک‌ها دارای مزایایی مانند انعطاف‌پذیری بالا، جذب فشار، دوام و مقاومت بالا و مقاومت در برابر آلرژی‌ها هستند. همچنین، تشک لاتکسی به خواب آرام و بهتری کمک می‌کند و قابلیت تنظیم دما را دارد. اما، معایبی مانند قیمت بالا و ممکن بودن بوی غیرمطلوب در ابتدای استفاده می‌تواند در این نوع تشک‌ها وجود داشته باشد.

۵- تشک حافظه‌ی فوم (Memory Foam)

تشک حافظه‌ی فرم از موادی تشکیل شده است که با تغییر شکل به شکل بدن به خوابگاه‌ها، هتل‌ها و محل‌های عمومی تبدیل می‌شود.

سایز استاندارد

تشک یک‌نفره:

  • ۲۰۰*۹۰: بیشتر تخت‌های یک‌نفره در این سایز عرضه می‌شوند. این اندازه مناسب افراد بزرگسال با اندام متوسط است.
  • ۲۰۰*۱۲۰: این سایز مناسب افرادی با جثه بزرگ‌تر و کسانی است که در خواب زیاد غلت می‌زنند.

تشک دونفره:

  • ۲۰۰*۱۴۰: به دلیل مشکلاتی از قبیل یافت نشدن روتختی و ملحفه این سایز، طرفداران زیادی ندارد و بیش‌تر مناسب اتاق‌هایی با فضا بسیار کم است.
  • ۲۰۰*۱۶۰: یکی از سایزهای پرطرفدار موجود در بازار است. اکثر کالاهای خواب دونفره در این اندازه تولید می‌شوند.
  • ۲۰۰*۱۸۰: این تشک دارای فضای زیاد است و به آن دونفره خیلی بزرگ می‌گویند. البته این سایز در اتاق‌های زیادی جا نمی‌شود و حمل و نقل آن نیز سخت است.

طبی بهت است یا فنری؟

در پاراگراف‌های قبلی درباره تشک‌های طبی و فنری صحبت کردیم. اما پاسخ این است که امروزه تشک‌های طبی فنری وجود دارند که یک انتخاب عالی و مناسب برای خواب راحت محسوب می‌شوند. تشک‌های طبی فنری نه مانند تشک طبی سفت هستند و نه نرمی تشک‌های فنری را دارند.

به دلیل نوع ساخت و راحتی آن‌ها، خریداران بیش‌تری را به سمت خود جذب می‌کنند و از جمله محصولات پرفروش محسوب می‌شوند. فنرهایی که در تشک‌های طبی فنری استفاده شده ضخیم‌تر از تشک‌های فنری هستند و همچنین لایه‌های اسفنج بیش‌تری در آن‌ها به کار رفته است و جنس پارچه روی تشک نیز نسبت به تشک فنری بهبود یافته است.

البته باید در هنگام خرید حتما به مرغوبیت کالا توجه کنید و سراغ خرید جنس مرغوب بروید تا سلامتی شما تضمین شود و خواب راحت‌تری تجربه کنید.

در پایان

خوابشاپ تولیدکننده انواع تشک‌های طبی‌فنری با بهترین متریال و تکنولوژی است که هم ویژگی طبی دارند و هم راحت هستند. شما با خرید تشک‌های طبی فنری مورن می‌توانید کیفیت خواب خود را تامین کنید و از آن‌جایی که  خواب کافی و آسوده رابطه مستقیم با کیفیت زندگی دارد، به همین دلیل بسیاری از مشکلات مرتبط با خواب شما حل خواهد شد. در مقاله بعدی به صورت تخصصی‌تر درباره تشک‌ها و مزایا و معایب هر کدام صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید