آغاز فیلمبرداری سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا/ سریالی با تفاوتی مدرن و تازه با استفاده از تکنولوژی روز دنیا

به نقل از آرتیها با بومی‌سازی تکنولوژی «Virtual Production» برای ساخت سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» به احتمال زیاد در آینده نزدیک دیگر قرار نیست برای ساخت پروژه‌های بزرگ از ساخت دکورهای هکتاری استفاده شود و پروژه ساخت دکور به طور کامل از پروژه‌ها حذف خواهد شد. ویرچوال پروداکشن، تکنولوژی‌ای است که به وسیله مانیتور و شبیه‌سازی محیط، جایگزین پرده سبز می‌شود. تا به حال بسیاری از اآثار جدید و مهم سینمای جهان با این شیوه تولید شده‌اند. با این شیوه، در تولید سریالی مثل «موسی کلیم‌الله (ع)»، به اندازه ساخت دکور یک میلیون و ۱۰۰ هزار مترمربع صرفه‌جویی می‌شود. این سریال به زودی وارد مرحله فیلمبرداری خواهد شد.

پروژه «موسی کلیم‌الله (ع)»، چند سال قبل وارد پیش‌تولید شد و بخشی از ساخت‌وساز‌ها و تولید لباس و اکسسوارها و … به مرحله نهایی رسید. تیم تولید این سریال که بیش از ۳۰۰ نفر هستند، به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی مقدمات فیلمبرداری را آغاز کرده‌اند.

مجموعه «موسی کلیم‌الله (ع)»

جزئیات ساخت مجموعه «موسی کلیم‌الله (ع)»

پیش‌تر اعلام شده بود که برای فصل اول و دوم مجموعه «موسی کلیم‌الله (ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، قرار است ۱۱۰ هکتار دکور ساخته شود اما حالا با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید این هزینه از پروژه حذف شده است. طبق این خبر، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید سریال، هزینه‌های پس از تولید؛ یعنی نگهداری و تعمیر دکور در سال‌های بعد نیز از پروژه حذف می‌شود.

درحال حاضر عوامل سریال «موسی کلیم‌الله (ع)»، در مراحل مختلف با تشکیل تیم تحقیق و توسعه (R&D) و استفاده از استعداد نیروی انسانی متخصصِ ایرانی، اقدام به توسعه تکنولوژی و بومی‌سازی «Virtual Production» با ابزارهای داخلی کرده اند. بر همین اساس، تست‌های مختلفی برای فیلمبرداریِ تکنولوژی «تولید مجازی» طراحی و اجرا شده است.

این تکنولوژی، ترکیبی از فناوری به روز جهانی، نیروی انسانی متخصص و ابزارهای فناورانه است. برای واردات بخشی از تجهیزات فنی آن محدودیت‌هایی وجود دارد. نیروی انسانی متخصص بومی آن نیز باید آموزش داده شود.

ابراهیم حاتمی‌کیا

ابراهیم حاتمی‌کیا

ابراهیم حاتمی‌کیا (زادهٔ ۱ مهر ۱۳۴۰) فیلم‌ساز اهل ایران است. او دانش‌آموختهٔ رشته سینما (گرایش فیلمنامه‌نویسی) از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. او فعالیت‌های سینمایی خود را با ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند در رابطه با سینمای جنگ آغاز کرد.

در سال ۱۳۹۳، حاتمی‌کیا یکی از نُه سینماگری بود که نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر برای یک عمر فعالیت را دریافت کرد. او در رأی‌گیری از ۵۵ فیلم‌شناس ایرانی در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از ده فیلم‌ساز برتر تاریخ سینمای ایران شناخته شد و همچنین در سال ۱۳۹۴، در نظرسنجی ۴۳ منتقد برای بهترین کارگردانان پس از انقلاب ۱۳۵۷ در رتبهٔ چهارم قرار گرفت.

سبک فیلم‌های حاتمی‌کیا

ویژگی و سبک فیلم‌های حاتمی‌کیا

یشتر آثار حاتمی کیا رابطه کم‌رنگ یا پررنگی با جنگ ایران و عراق دارد. آثار او دارای نمادها و استعاره های گوناگون است. در بیشتر آثار حاتمی‌کیا عنصر پلاک به عنوان نماد هویت حضور دارد. حاتمی‌کیا به عنوان یک سینماگر مؤلف، معتقد به عقیده شخصی و نگاه سینمایی خودش است. نگاه به هویت ملی و اعتقاد فردی در آثار وی به چشم می‌خورد. حاتمی‌کیا سعی کرده‌ است در آثار خود در کنار آرمان‌گرایی از واقعیت‌ها نیز فاصله نگیرد. دریچه عرفان و نقد نیز در آثار وی مشهود است.

به وقت شام

جوایز

حاتمی‌کیا تاکنون برندهٔ ۳۹ جایزه از ۶۸ جایزهٔ داخلی و بین‌المللی شده است. او برای ساخت فیلم آژانس شیشه‌ای (۱۳۷۶) جایزهٔ بهترین فیلم‌نامه و کارگردانی را از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. حاتمی‌کیا سه بار برای فیلم‌های آژانس شیشه‌ای، به رنگ ارغوان (۱۳۸۳) و به وقت شام (۱۳۹۶) موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر شده‌ است. همچنین وی برای فیلم روبان قرمز (۱۳۷۷) نامزد جایزه صدف طلایی جشنواره فیلم سن‌سباستین شد.

دیدگاهتان را بنویسید