آنچه در اختتامیه جشنواره فیلم فجر گذشت

به نقل از آرتیها چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری جشنی شاد و گرم با حضور خانواده بزرگ سینمای ایران به خط پایان رسید؛ برگزارکنندگان «وحدت و همدلی» را محور قرار دادند، جای رویگردانندگان از جشنواره را نیز خالی کردند و با پخش کلیپی آنها را نیز به جشنواره آوردند . مراسم اختتامیه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد برگزار شد ومشخص شد که صاحبان سیمرغ بلورین امسال چه‌کسانی بودند.

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر چهل‌‌ویک

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول هم به «اتاقک گلی» به کارگردانی محمد عسگری تقدیم شد.

عسگری کارگردان فیلم اتاقک گلی بعد از دریافت جایزه، بیان کرد: از جشنواره و یک به یک اعضای گروه که در جوانرود سختی کشیدند تشکر می‌کنم و از سرمایه‌گذاران فیلم ممنونم، امیدوارم شرایط برای ساخت فیلم‌های بعدی فراهم شود.

*سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سارا حاتمی برای فیلم «کت چرمی» اهدا شد.

*سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به سجاد بابایی برای بازی در فیلم «استاد» اهدا شد.

*این بخش علاوه بر این سه دیپلم افتخار داشت:

اولین دیپلم افتخار به هومن برق‌نورد برای فیلم «سینما متروپل» رسید.

دومین دیپلم افتخار به فرهاد قائمیان برای فیلم «غریب» اهدا شد.

سومین دیپلم افتخار بازیگری به پژمان جمشیدی رسید که در غیابش جانشین تهیه‌کننده فیلم «یادگار جنوب» جایزه او را دریافت کرد.

*سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن

در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، سیمرغ بلورین به پردیس پور عابدینی برای بازی در فیلم «غریب» اهدا شد.

*سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، دو سیمرغ بلورین اهدا شد. در این بخش ابوالفضل پورعرب برای اهدای جایزه به جمع هیئت داوران اضافه شد.

*سیمرغ بلورین اول به مجید صالحی برای بازی در فیلم شماره ۱۰ اهدا شد.

مجید صالحی پس از دریافت سیمرغ، صحبت‌های خود را این‌گونه آغاز کرد: به مردم خوی و سوریه و ترکیه تسلیت می‌گویم، آزادی زندانیان را تبریک می‌گویم، از گروه ما کارگردان و تهیه‌کننده تشکر می‌کنم‌. از دبیر جشنواره هم تشکر می‌کنم که گفت دموکراسی است و هر کس دوست دارد بیاید و نیاید. خودمان را مالک ندانیم همه برای ایرانیم و همه هم‌وطن هستیم. من ماشین ندارم و ماشینم را در دوران کرونا فروختم و به مردم کمک کردم. ماشین تارا را که هدیه دادند دوباره به هادی حجازی‌فر می‌سپارم که برای مردم خوی تقدیم کند. جایزه‌ام را هم به احترام همه مادران و زنان و دختران کشور به دخترم می‌دهم.

سیمرغ بلورین دوم بازیگر نقش اول مرد هم به استاد علی نصیریان اهدا شد. فرشاد گل‌سفیدی کارگردان فیلم برای دریافت جایزه به روی جایگاه آمد و سیمرغ او را دریافت کرد. شهیدی‌فر توضیح داد که استاد نصیریان کسالت دارند و آقای خزاعی و دوستان در سازمان سینمایی به ملاقات ایشان رفتند.

*بچه‌زرنگ هم سیمرغ گرفت

شهیدی‌فر در بخش بعدی با اشاره به تفاوت جایگاه انیمیشن با سینمای رئال در جشنواره فیلم فجر گفت: امسال ما تنها یک انیمیشن داشتیم که بچه‌زرنگ است که البته در بخش‌های مختلف نامزد شد و حالا هم داوران مایل‌اند که سیمرغ بلورین را به خاطر کیفیت فیلم به آنها اهدا کنند. برای همین سیمرغ بلورین این بخش به حامد جعفری تهیه‌کننده فیلم اهدا شد.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه هم به بابک خواجه‌پاشا برای فیلم «در آغوش درخت» اهدا شد.

بابک خواجه‌پاشا بعد از دریافت جایزه گفت: با افتخار این سیمرغ را در طاقچه خانه‌ام خواهم داشت. سیمرغی که رضا میرکریمی، مجید مجیدی، بهرام بیضایی و همه بزرگان به خانه بردند. افرادی که فرهنگ ما را با سینما در جهان معرفی کردند‌. سینمای ما ارزشمند است؛  اگر اعتراض و انتقادی داریم قطعا سینما و تئاتر بهترین ابزار مدنی برای اعتراض ما است. نباید سینما را تحریم کرد؛ هنر تحریم‌کردنی نیست. تمام قد در خدمت مردم شریف ایران، زنان و دختران آزاده ایران و خانواده شهدا خصوصا خانواده «عشقم، شهید مهدی باکری» هستم.

*سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم

مسعود سخاوت دوست سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم را برای فیلم «عطرآلود» گرفت.

*سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به محمدعلی باشه‌ آهنگر برای فیلم «سینما متروپل» اهدا شد.

باشه آهنگر بعد از دریافت جایزه خود گفت: از داوران و تیم تلاشگر متروپل و از بنیاد سینمایی فارابی تشکر می‌کنم‌.

او درباره زلزله خوی نیز نکاتی را بیان کرد و گفت: وقتی آبادان گرفتار جنگ بود، آذربایجانی‌های عزیز مثل مهدی و حمید باکری‌ به ما کمک کردند؛ الان آذربایجان گرفتار زلزله است؛ من چیزی به جز این جایزه ندارم که تقدیم کنم. امیدوارم زنده باشم و درباره قفقاز فیلم بسازم.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به فیلم سینمایی «سینما متروپل» به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی رسید.

*اهدای جایزه بخش مقاومت بخش دیگر این مراسم بود که با حضور داوران این بخش یعنی مهدی همایونفر تهیه‌کننده سینمای ایران و شیخ علی زائر از لبنان به فیلم سینمایی «غریب» ساخته محمدحسین لطیفی اهدا شد.

لطیفی پس از دریافت این جایزه گفت: با افتخار این جایزه را به خانواده شهید بروجردی تقدیم می‌کنم و سپس دختر شهید بروجردی به روی جایگاه آمد و همه حاضرین در سالن ایستاده او را تشویق کردند.

سپس لطیفی گفت: من فقط مقاومت را به تصویر کشیدم و کار بزرگی نکردم. پس اگر جایزه ای هست قطعا متعلق به شهدا و خانواده‌هایشان است.

*یک سیمرغ دیگر برای «غریب» که لطیفی به مردم کردستان اهدا کرد

جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی به محمدحسین لطیفی برای فیلم سینمایی «غریب» اهدا شد.

محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم «غریب» بعد از دریافت جایزه‌اش  بیان کرد: به حرمت زحمتی که شهید بروجردی برای خطه کردستان کشید، این جایزه را به همه مردم خوب کردستان تقدیم می‌کنم.

*جایزه‌ای از جلوه‌گاه شرق برای سیستان و بلوچستان

ماه کامل سیمرغ بهترین فیلم را گرفت

بهترین دستاورد هنری جلوه‌گاه شرق به سبحان رخشانی اهدا شد که با لباس محلی سیستان و بلوچستان حاضر شد و جایزه خود را گرفت. او جایزه خودش را به سیستان و بلوچستان تقدیم کرد.

*سیمرغ بهترین پوستر و تیزر

جوایز با بخش تبلیغات سینمای ایران ادامه پیدا کرد و سیمرغ بهترین پوستر به محمد روح الامین برای فیلم «بیرو» رسید.

سیمرغ بهترین تیزر نیز به کیومرث بیک زند برای فیلم تی تی اهدا شد.

اختتامیه چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر هم با حواشی بسیاری که داشت به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید