احسان علیخانی و شایعات بازگشتش به تلویزیون

احسان علیخانی به تلویزیون برمی‌ گردد ؟ بازگشت احسان علیخانی به تلویزیون جدی است ؟

به نقل از آرتیها اصل ماجرای نام احسان علیخانی با «ماه عسل» سر زبان‌ها افتاد؛ با ساخت و اجرای ویژه‌برنامه‌های شب یلدا و نوروز محبوب‌تر شد و با «عصر جدید» به اوج رسید. او در این سال‌ها سراغ تجربیات دیگری هم رفته؛ مثل سرمایه‌گذاری و تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی و کارگردانی برنامه محبوب «جوکر» در شبکه خانگی. در تحلیل‌ها و نظرات چند ماه گذشته، نبود علیخانی در تلویزیون به‌عنوان یک ضعف برای مدیران لحاظ می‌شود. حتی رسانه‌های همسو با صدا‌و‌سیما در نقدهای اخیر خود به این مسئله اشاره کرده‌اند. بر‌اساس شنیده‌ها مذاکره با احسان علیخانی چندی است شروع شده تا جایی‌ که برخی می‌گویند بعد از محرم برنامه‌ای جدید برای شبکه سه آماده می‌کند. راستش خیلی این شایعات را نمی‌توان جدی گرفت چرا‌که یک طرف ماجرا یعنی علیخانی بعید است دل به همکاری دوباره با تلویزیون دهد. اما متاسفانه خیلی از این شایعات را نمی‌توان جدی گرفت چرا‌که یک طرف ماجرا، احسان علیخانی بعید است با آن همه ماجرای پیش آمده دل به همکاری دوباره با تلویزیون بدهد!

چرا احسان علیخانی کنار گذاشته شد؟

سال گذشته و در آخرین قسمت‌های عصر جدید شایعه مخالفت برخی مدیران با ادامه این مسابقه با صحبت‌های علیخانی و داوران در خود برنامه به این شایعه دامن زد. از سوی دیگر عدم بازگشت استاد عادل فردوسی‌پور و حذف استاد سروش صحت و «کتاب‌باز» آتش این ماجرا را تندتر کرد. این اتفاق برای «عصر جدید» در حالی رخ داد که بر‌اساس نظرسنجی‌ مرکز تحقیقات صداوسیما در هفت روز اول سال پیش برنامه عصر جدید با ۳/۸۲درصد مخاطب و رضایت ۵/۸۶درصدی عنوان پربیننده‌ترین ویژه‌برنامه تحویل سال را کسب کرد.

آیا علیخانی خودش تصمیم به رفتن از تلویزیون گرفت؟

در حالی‌که آب‌ها از آسیاب افتاده بود و گمان این بود که علیخانی از سوی مدیران سیما حذف شده است، محسن برمهانی روایتی متفاوت به زبان آورد. معاون سیما در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر این‌طور گفت: «من خودم شب اختتامیه «عصر جدید» رفتم به او خدا‌قوت بگویم و درباره برنامه هم صحبت شد. آن زمان خودش گفت شرایط «عصر جدید» به گونه‌ای است که الان نمی‌تواند ادامه‌اش بدهد. حرفش هم این بود که یافتن استعدادها ظرفیت انباشته‌ای داشته که طی سال‌ها بوده و در چند دوره این برنامه سراغ آن ظرفیت رفته‌ و الان باید فضا مجدد بازیابی شود.

درباره نمونه‌های دیگر هم همین‌طور بوده است. مثل رامبد جوان و برنامه «خندوانه» که شایعه کردند ما تعطیل کرده‌ایم. در حالی که زمانی که من خودم با آقای جوان صحبت کردم، او در کش‌و‌قوس طراحی برنامه جدیدی غیر از «خندوانه» بود.» مهم‌ترین سوال این بود که چرا علیخانی بعد از «عصر جدید» برنامه‌ای دیگر برای تلویزیون نساخت. شاید اتفاقات اجتماعی شش ماهه دوم دلیل اصلی باشد اما نمی‌توان عدم همکاری او با تلویزیون در تابستان را نادیده گرفت. به‌هرحال علیخانی چهره موفقی است که می‌تواند مخاطب جذب کند و همین عدم همکاری، شائبه مخالفت‌های جدی برخی مدیران با او را قوت می‌بخشد.

آیا بازگشت احسان علیخانی به تلویزیون واقعیت دارد؟

مذاکره با احسان علیخانی اگر هم اتفاق افتاده باشد با توضیحات بالا امری عادی است. اما آیا اینکه پیشنهاد همکاری با شبکه سه را بپذیرد مسئله‌ای مهم‌تر است! بارها شنیده شده که او از حمایت همه‌جانبه علی فروغی، مدیر شبکه سه برخوردار بوده و حتی فروغی برای ماندن او با مخالفان، دعوایی اساسی داشته!

اسفندماه سال پیش شایعه شد او اجرای ویژه‌برنامه نوروز شبکه سه را برعهده دارد. این اتفاق اما نیفتاد و علیخانی به‌جای تلویزیون در خوی حاضر شد و تمرکزش را بر کمک و همیاری به مردم آسیب‌دیده زلزله نهاد. حتی بعد از آغاز سال در واکنشی معنادار گفت: «مراسم تحویل سال ما این‌بار ساده بود، وسط سوله انبار در خوی. مراسم ما ساده بود ولی هر کاری کردیم برای آب شدن لبخند یخ‌زده روی صورت این خانواده‌ها. بغض کردیم، خواندیم، رقصیدیم و…» فصل سوم مسابقه استعدادیابی عصرجدید تا به اینجا اخرین حضور احسان علیخانی در شبکه سه است.

در اسفندماه شایعاتی مبنی بر مهاجرت احسان علیخانی به اوج خودش رسید تا اینکه احسان علیخانی، با اشاره‌ای  به سفر ۱۲ روزه‌اش به خوی و حضور در کنار مردم زلزله‌زده از این رویداد گفت و ضمن آن خبر مهاجرتش را تکذیب کرد، همچنین از داستان ممنوع الخروجی اش که بسیار خبرساز شد صحبت کرد!

برنامه ماه عسل، ماه عسل شروع زندگی حرفه‌ای احسان علیخانی بود. همچنین با ساخت و اجرای ویژه‌برنامه‌های شب یلدا و نوروز محبوب‌تر شد و با عصر جدید به اوج خودش رسید.

جالب است که در تحلیل‌ها و نظرات چند ماه گذشته، نبود علیخانی در تلویزیون به‌عنوان یک ضعف برای مدیران لحاظ می‌شود. حتی رسانه‌های همسو با صدا‌و‌سیما در نقدهای اخیر خود به این مسئله اشاره کرده‌اند. صحبت‌ها نشان‌دهنده جای خالی او در تلویزیون است!

دیدگاهتان را بنویسید