اصول طراحی لابی ساختمان

در این مطلب از آرتیها چگونگی طراحی لابی و اجزای آن بررسی می‌شود، با ما همراه باشید. طراحی لابی به‌عنوان اولین فضای قابل مشاهده در ساختمان‌های امروزی اهمیت خاصی یافته است. طراحی لابی ورودی باید نمایانگر سبک کل ساختمان باشد و به زیبایی تزیین شود. لابی می‌تواند در ورودی ساختمان تعبیه شود، مرکز و ارتباط‌دهنده چند فضا باشد یا فضای انتظار یا ترکیبی از این‌ کاربردها را داشته باشد. 

سبک های طراحی لابی

برای طراحی لابی مسکونی از دو سبک عمده سبک مدرن و سبک کلاسیک استفاده می‌شود که متناسب با نوع معماری ساختمان انتخاب می‌شود. در ادامه هرکدام از این سبک‌ها را به طور مجزا معرفی می‌کنیم.

طراحی لابی ورودی ساختمان هم باید مدرن انجام شود

طراحی لابی مدرن:

اگر معماری ساختمان به سبک مدرن انجام شده باشد، قطعا طراحی لابی ورودی ساختمان هم باید مدرن انجام شود. از ویژگی‌های خاص طراحی لابی مدرن سادگی در طرح و نقوش، نورپردازی‌های ملایم، استفاده از کمترین رنگ‌های ممکن و نرم و صیقلی کردن سطوح در لابی است.

طراحی لابی کلاسیک:

نوع دیگری از لابی ساختمان، لابی سبک کلاسیک است. در این سبک توجه ویژه‌ای به رنگ‌ها و نورپردازی می‌شود و اغلب از مبلمان و دکوراسیون سبک کلاسیک برای تزیین استفاده می‌شود. لوسترهای چند شاخه‌ی هم به طراحی کلاسیک لابی کمک زیادی می‌کند.

طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

طراحی کف لابی

کف لابی یکی از مهم ترین قسمت هایی است که باید همواره دارای مقاومت بالایی باشد. علاوه بر این، زیبایی ظاهری آن نیز به عنوان جزئی از طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان باید به گونه ای باشد که جلوه ی مناسبی را برای ساختمان ایجاد کند. یکی از بهترین روش ها برای طراحی نمای لابی از جمله کف آن، استفاده از بتن اکسپوز می باشد.

پنل بتن اکسپوز شامل سازه‌های از پیش ساخته‌ای است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف با سایزبندی‌های متنوع ساخته می‌شود و به عنوان پوشش نهایی مطرح می‌باشد. علاوه بر این برای طراحی کف لابی از متریال دیگری مانند سرامیک، چوب، شیشه و غیره نیز استفاده می شود.

طراحی سقف لابی

بهترین ایده برای طراحی لابی میتواند استفاده از سقف اکسپوز باشد زیرا هم دارای مقاومت بالایی است و هم تنوع بسیار زیادی دارد. در مورد طراحی سقف لابی هم می‌توان از اشکال مختلف بتن اکسپوز استفاده نمود و بر اساس سلیقه، رنگ های متنوع را به کار برد. این نوع مصالح به دلیل هزینه‌های پایین تری که نسبت به دیگر انواع مصالح ساختمانی دارند، بهترین گزینه برای طراحی مدرن می باشند.

توجه و حساسیت زیادی به طراحی دیوار لابی

طراحی دیوار لابی

زمانی که وارد هر ساختمانی می شوید، اولین موردی که در دید خواهد بود دیواره‌های لابی است. به همین دلیل توجه و حساسیت زیادی به طراحی دیوار لابی می‌شود.

برای طراحی دیواره‌های لابی معمولا از متریال مختلف با رنگ‌های گوناگون استفاده می‌شود. از مهم ترین متریالی که برای طراحی دیواره‌ها استفاده می‌شود، کاغذ دیواری، دیوارپوش های چرم، پی وی سی، ام دی اف و غیره می‌باشد.

اما یکی از بهترین و مقاوم ترین متریال ساختمانی مورد استفاده برای طراحی دیوار لابی، استفاده از بلوک های نمادار بتنی می‌باشد که یک جایگزین بسیار مناسب برای سنگ و آجر هستند. این مصالح به دلیل ظاهر سه بعدی زیبا و همچنین وزن سبکی که دارند، همواره مورد علاقه‌ی سازندگان می‌باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، از انواع سرامیک های مختلف با طرح های زیبا نیز می توان برای زیبا سازی دیواره های داخلی لابی استفاده کرد.

مهمترین قسمت روشنایی ساختمان مربوط به لابی می‌باشد

نورپردازی در طراحی لابی ساختمان

یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و ظاهر یک ساختمان یا واحد تجاری دارد، نورپردازی دقیق و اصولی آن خواهد بود. در مورد نورپردازی می توان گفت که مهمترین قسمت روشنایی ساختمان مربوط به لابی می‌باشد. در مورد روشنایی لابی باید بگوییم که حساسیت‌های زیادی وجود دارد زیرا نور زیاد یا کم می‌تواند باعث به وجود آمدن نتیجه‌ی منفی در نماسازی و طراحی لابی شود.

امروزه در طراحی لابی کلاسیک و همچنین طراحی لابی مدرن، تنها یک منبع نور نمی‌تواند کافی باشد بلکه از وسایل دیگری هم استفاده می‌کنند. در طراحی لابی کوچک معمولا شدت نور و روشنایی از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا هر مقدار بیشتر یا کمتر شدن آن باعث زننده بودن ظاهر دکوراسیون می‌شود.

نکته‌ی مهمی که در مورد نورپردازی لابی وجود دارد این است که این اقدام تنها با هدف تامین نور و روشنایی نیست بلکه جنبه‌ی زیبایی نیز دارد به همین دلیل یک ایده برای طراحی لابی و روشنایی آن، استفاده از لوازم روشنایی مناسب و به مقدار نیاز در فضاهای مختلف می باشد.

چیدمان و طراحی های متنوع

چیدمان لابی

در گذشته بسیاری از ساختمان ها اصلا لابی نداشتند و یا در صورت لابی داشتن، نقش یک راهروی ساده را ایفا می کردند که به قسمت های دیگر ساختمان منتهی می شد. اما امروزه نقش لابی بسیار تعیین کننده می باشد زیرا اولین قسمت ظاهری در نمای داخلی ساختمان، لابی آن است. به همین دلیل چیدمان و طراحی های متنوع برای آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

لابی های امروزی بسته به نوع و فضای موجود برای آن ها دارای امکانات مختلفی شامل مبلمان انتظار، نگهبانی، قسمت سرایداری و غیره هستند که این ها به عنوان بدیهی ترین ملزومات لابی ساختمان به حساب می آیند.

در طراحی لابی مدرن و کلاسیک که معمولا در ساختمان‌های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، علاوه بر موارد گفته شده فضاهای بیشتری برای چیدمان لابی وجود دارد که تاثیر قابل توجهی در زیبایی و تغییر دکوراسیون ساختمان ایجاد می کند.

نکته‌ی مهمی که در چیدمان لابی وجود دارد، حفظ انسجام و ترکیب قسمت های مختلف با هم می باشد. در این مورد باید سبک یا دکوراسیون خاصی را مد نظر قرار دهید تا نظم بهتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید