اصول و نکاتی در باب طراحی پارکینگ، که امروزه تاثیر زیادی بر دیزاین داخلی پارکینگ ساختمان های مسکونی و تجاری دارند

در این مطلب از آرتیها نکاتی برای طراحی پارکینگ را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. زمانی که فردی برای اولین بار وارد یک ساختمان می شود اولین چیزی که توجه او را جلب می کند پارکینگ ساختمان می باشد. به همین دلیل بهتر است در طراحی پارکینگ حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید.

طراحان ساختمان امروزه توجه بیشتری را به دیزاین داخلی پارکینگ ساختمان های مسکونی و تجاری دارند. زیرا این قسمت از ساختمان در نزد مشتریان جلوه بیشتری دارد.

نکاتی در باب طراحی پارکینگ

یکی از عوامل مهم در طراحی پارکینگ که باید به آن دقت شود مقدار فضای پارک و فضای کافی برای ورود و خروج خودروها است. همچنین در ساخت پارکینگ باید به عناصری مانند اندازه استقامت، بعد، ساخت و مقاومت پارکینگ دقت کرد، اما به طورکلی در جهت یک طراحی شیک برای پارکینگ می توان نکات زیر را در نظر گرفت.

نورپردازی سقف پارکینگ

۱- نورپردازی سقف پارکینگ

یکی از ساده ترین راهکارها برای زیباسازی فضای پارکینگ خانه، رو آوردن به طراحی پارکینگ با نورپردازی است. می توان با کمک نورپردازی های مدرن و جذاب، فضایی خاص و متفاوت به پارکینگ خانه بخشید و علاوه بر روشن نگه داشتن فضای تاریک پارکینگ، به زیباسازی آن هم کمک شایانی کرد.

درواقع نورپردازی مناسب برای یک پارکینگ بسیار مهم می باشد. حتماً شما نیز پارکینگ هایی را دیده اید که با چراغ هایی کم سو، روشن شده اند. همین روش باعث ایجاد مشکل دید در رانندگان برای استفاده از پارکینگ می گردد. به طورکلی نورپردازی پارکینگ باید با بقیه قسمت های پارکینگ همخوانی داشته باشد، درواقع شما می توانید از رنگ ها و طرح های متنوعی استفاده نمایید. جالب است بدانید که رنگ های روشن به کمک چراغ های زیبا، به افزایش نور فضای پارکینگ شما کمک می کند.

در کنار انتخاب رنگ های روشن استفاده از انواع کاشی های پی وی سی نیز توصیه می شود چراکه علاوه بر مقاومت در برابر آتش در طرح ها و رنگ های مختلفی نیز ساخته می شوند و به زیبایی فضای شما نیز کمک می کنند. لازم به ذکر است که این مدل از کاشی ها به دلیل تنوع بالایی که دارند، یکی از محبوب ترین ایده های طراحی سقف پارکینگ زیرزمینی به شمار می روند.

طراحی سقف پارکینگ

۲- متریال مناسب برای طراحی پارکینگ

برای طراحی سقف پارکینگ هم می توان از سقف های کاذب کناف، آسمان مجازی، سقف های کششی و الوارهای چوبی استفاده کرد. نکته ی جالب استفاده از طراحی سقف این است که می توان با استفاده از این سقف ها المان های نورپردازی را راحت تر و زیباتر بر روی سقف نصب کرد.

استفاده از پوشش های آلومینیومی نیز یکی دیگر از روش هایی پوشش دهی سقف می باشد که از جذابیت و دوام بسیاری بالایی برخوردار است. جالب است بدانید که طراحی سقف پارکینگ ساخته شده از این مواد، بازتاب خوبی از نور را تولید کرد. این مواد تا حد بسیار بالایی با سبک های طراحی داخلی مدرن تطبیق و هماهنگی دارند. در کنار آلومینیوم مناسب برای سقف باید به استفاده از آیینه ها نیز توجه کرد که به فضای شما حس بسیار خاصی را القا می کنند.

به کار بردن تخته های چوبی نیز ازجمله دیگر متریال کاربردی و بااهمیت در بحث طراحی دکوراسیون پارکینگ می باشد. طراحی سقف پارکینگ با استفاده از تخته های چوب یا تخته سه لایی می باشد چراکه این تخته ها ارزان و مؤثر هستند و به همین دلیل به یکی از مواد بسیار مناسب برای طراحی سقف پارکینگ تبدیل شده اند. به طورکلی شما می توانید این چوب ها را یا به صورت ساده و یا همراه با روکش های تزئینی و رنگ آمیزی در طراحی پارکینگ به کار ببرید.

طراحی رمپ پارکینگ

۳- طراحی رمپ پارکینگ

در اکثر پارکینگ های آپارتمانی به دلیل اختلاف ارتفاع پارکینگ با کف زمین، از رمپ بتونی استفاده می شود. با کمک خلاقیت در طراحی می توان به این فضای نسبتاً سرد و بی روح هم جان بخشید و در جهت زیباسازی آن کوشید. استفاده از گیاهان سبز و فلاور باکس کمک زیادی به طراحی رمپ پارکینگ خواهد کرد. لازم به ذکر است که طراحی این بخش از پارکینگ نیز ازجمله عوامل مؤثر در دکوراسیون پارکینگ می باشد.

طراحی کف پارکینگ

۴- طراحی کف پارکینگ

به طورکلی جنس کف پارکینگ می بایست از مصالح قابل شستشو باشد تا به راحتی در روزهای بارانی و یا برفی تمیزکاری شود. همچنین این نکته حائز اهمیت است که در پارکینگ های متوسط و بزرگ سربسته، مصالح پوشش دهنده ی ستون های فلزی باید با مواد مقاوم در برابر آتش پوشیده شوند. به طورکلی توصیه می شود که همه پارکینگ های اتومبیل باید مجهز به تجهیزات مبارزه با حریق باشند.

۵- وجود تهویه در پارکینگ

پارکینگ های سرپوشیده باید به صورت طبیعی تهویه داشته باشند. در صورت عدم وجود سطوح کافی جهت تهویه طبیعی، با سیستم تأسیسات مکانیکی هوای پارکینگ تهویه گردد.

ابعاد یک پارکینگ چقدر است؟

ابعاد یک پارکینگ چقدر است؟

ما همیشه به اندازه وسیله نقلیه خود علاقه مند هستیم. اما زمانی که زمان پارک آن فرا می رسد در واقع خیلی زود فضای پارک چقدر باید بزرگ باشد؟ اندازه استاندارد یک فضای پارکینگ عمود بر هم به طول ۵ متر و عرض ۲٫۳۰ متر است.

همچنین انواع مختلفی از اندازه های استاندارد برای فضاهای پارکینگ “زاویه ای” (بسته به زاویه فضاها) یا برای فضاهای پارک موازی وجود دارد. اندازه استاندارد نیز ۵ متر در ۲٫۳۰ متر است، به جز زمانی که یک دیوار وجود دارد: در سمت راننده، فضا باید ۵ متر در ۲٫۵۰ متر باشد. در سمت مسافر، فضا ممکن است فقط ۵ متر در ۲ متر باشد. لطفاً توجه داشته باشید که در پارکینگ‌های زیرزمینی، بسته به سن ساخت اندازه‌های فضای پارکینگ ممکن است متفاوت باشد.

محوطه سازی را در طراحی پارکینگ در نظر بگیرید

محوطه سازی را در طراحی پارکینگ در نظر بگیرید

هر پارکینگ خوب چیزی بیش از جای پارک دارد. با افزودن درختان، درختچه‌ها یا هر گونه سبزی دیگر، یک پارکینگ می‌تواند از نظر بصری جذاب‌تر و برای پارک کردن افراد وسوسه‌انگیزتر شود.

درختان می توانند افراد را آرام کنند و به آنها کمک کنند تا اضطراب کمتری داشته باشند، که می تواند بسیار خوشایند باشد. نحوه انتخاب یک فرد برای منظره‌سازی یک پارکینگ می‌تواند احساس ایمنی کلی را که می‌خواهد پارکینگ داشته باشد، به اشتراک بگذارد. حتی اگر فقط یک پارکینگ باشد، می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

طراحی داخلی پارکینگ

سخن آخر

طراحی داخلی پارکینگ در هر نوع مکانی نقش مهمی در بهبود عملکرد و کارایی آن دارد. با توجه به نیازهای مختلف کاربران و خصوصیات محیط، انتخاب رویکردها و الگوهای مناسب در طراحی داخلی پارکینگ ضروری است. استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته، مصالح باکیفیت، نورپردازی مناسب و فضاهای سبز می ‌تواند به ایجاد پارکینگی کارآمد، زیبا و بهینه کمک کند. همچنین، لحاظ کردن نیازهای کاربران، ایجاد امکانات اضافی و استفاده از سیستم ‌های هوشمند نیز نقش مهمی در بهبود تجربه کاربران از پارکینگ دارد. با اعمال این رویکردها، رعایت اصول طراحی داخلی پارکینگ و استفاده از تخصص شرکت های طراحی داخلی، می‌ توان به ایجاد فضاهای پارکینگی مناسب و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید