الناز شاکردوست شب گذشته با پایان اکران فیلم «بی بدن» در پردیس کوروش روی سن رفت و به تندی از مدیران جشنواره فجر انتقاد کرد

به نقل از آرتیها یکی از فیلم‌های جنجالی و پرحاشیه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر، «بی‌بدن» ساخته مرتضی علیزاده است. علاوه بر اینکه این فیلم چه در محتوا و چه در اکران با حاشیه همراه بوده، الناز شاکردوست بازیگر نقش اصلی آن، یکی از بازی‌های متفاوت خود را در «بی‌بدن» به نمایش گذاشته است.

با گذشت دو روز از جشنواره فیلم فجر و اکران بیش از ۸ فیلم، هنوز بسیاری از رسانه‌ها درباره حاشیه‌ای که الناز شاکردوست در شب اول جشنواره در یکی از سینماهای مردمی به وجود آورد، صحبت می‌کنند. شاکردوست سال گذشته هم در جشنواره با فیلم«یادگار جنوب» حضور داشت، اما حالا انگار «بی‌بدن» برایش از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر از منظر سینمایی و به دور از حاشیه‌های به وجود آمده به نقش شاکردوست در فیلم «بی‌بدن» نگاه کنیم، او بازی متفاوت و قابل توجهی ارائه داده که می‌توان آن را آنالیز کرد.

اعتراض الناز شاکردوست

اعتراض الناز شاکردوست

الناز شاکردوست شب گذشته با پایان اکران فیلم «بی بدن» در پردیس کوروش روی سن رفت و به تندی از مدیران جشنواره فجر انتقاد کرد.

شاکردوست در صحبت‌هایش گفت: «می‌خواهم با مردم حرف بزنم. خوشحالم کنار شما مردم هستم و کنار شما این فیلم را دیدم. من هم مثل شما بلیت خریدم که اینجا باشم چون حضور من برای داشتن هر تریبونی در جشنواره فجر خط خورد. آمدم با شما حرف بزنم و قضاوت اینکه چرا این فیلم در بخش سودای سیمرغ نیست را به شما مردم و تاریخ بسپارم. سالهاست عادت کردم که صدایم به هیچ جا نرسد. بخشی به نام نگاه نو گذاشتند برای فیلم‌هایی که هیچ دلیلی برای حذف شان ندارند و در این بخش می‌گذارند تا آن فیلم را زنده به گور کنند»

فیلم «بی‌بدن»

خلاصه داستان فیلم «بی‌بدن»

«بی‌بدن» فیلمی است درباره قصاص. الناز شاکردوست در نقش مادر مقتول، کاراکتر سختی را برعهده دارد. خانم مقدم، هم از حمایت عاطفی و مالی همسرش بی‌بهره است و هم باید رازدار دختر جوانش باشد. حالا با به قتل رسیدن دخترش و اتفاقاتی که در نتیحه این قتل افتاده، باید بین قصاص و بخشش یک راه را انتخاب کند. دو راهی سختی که هم به قدرتی برای پذیرش کشتن یک فرد دیگر احتیاج دارد و هم باید عاطفه مادری را در وجودش حفظ کند. نقش خانم مقدم در «بی‌بدن» با توجه به مختصاتی که دارد، اگر پرداخت بهتری در فیلمنامه و ساختار فیلم داشت، احتمالا می‌توانست یکی از کاراکترهای فراموش نشدنی سینمای ایران باشد.

کاراکتر خانم مقدم

کاراکتر خانم مقدم

کاراکتر خانم مقدم در داستان فیلم «بی‌بدن» حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال از الناز شاکردوست بزرگتر است. در تمام این سال‌ها شاکردوست در نقش زنان جوانی بازی کرده که معمولا یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آنها، جذابیت‌های ظاهری بوده. اما حالا با یک گریم قابل توجه تبدیل به زنی شد که در میان‌سالگی است. موهای رنگ نشده‌ای دارد که معمولا با بی‌نظمی در گوشه و کنار روسری است و لباس‌های ساده‌ای که مخصوص مادران شاغل و پرمشغله است را به تن می‌کند. گریم و طراحی لباس به شاکردوست کمک می‌کند که ظاهرش در چشم نباشد و بیشتر بازی او در نقش این کاراکتر به چشم بیاید. او برای باورپذیری بیشترنقش، با اندکی قوز و محتاطانه حرکت می‌کند که از ویژگی‌هایی است که تا به حال شاهدش نبوده‌ایم.

الناز شاکردوست

در پایان

«بی‌بدن» از بخش اصلی مسابقه کنار رفت و آن را به بخش نگاه نو منتقل کردند. این موضوع صدای اعتراض نویسنده این فیلم یعنی کاظم دانشی را هم درآورده. در روز اول جشنواره الناز شاکردوست با حضور در یکی از سینماهای مردمی و ایجاد هیاهو نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. اما در نهایت هیچ‌کدام از این‌ها تاثیری در داوری بر نقش شاکردوست در این فیلم ندارد. اما اگر «بی‌بدن» به بخش مسابقه اصلی راه پیدا می‌کرد. احتمالا بازی این بازیگر می‌توانست اتفاق جدیدی در کارنامه کاری و جوایز او رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید