امیرحسین فتحی

امروز درآرتیها به بیوگرافی امیرحسین فتحی بازیگر و فرزند کارگردان معروف می پردازیم. امیرحسین فتحی متولد ۱۰ مهر ۱۳۷۲ در تهران ، بازیگر سینما و تلویزیون است. دوره دیده بازیگری در مالزی و دانشجوی انصرافی رشته ادبیات انگلیسی می باشد که از ۱۶ سالگی با فیلم «کیفر» شروع کرد و با سریال «شهرزاد» به شهرت رسید.

امیرحسین فرزند دوم خانواده است و تنها یک برادر بنام محمدرضا (در آمریکا) دارد ، مادرش خانم «اعظم بروجردی» و پدرش «حسن فتحی» کارگردان بنام ایران است. پدرش آثار شاخصی چون سریال نمایش خانگی شهرزاد با ژانر عاشقانه قدیم را در کارنامه خود دارد.
فتحی به دلیل داشتن پدر کارگردان و آشنا به حرفه بازیگری و فنون سینما از کودکی به این هنر علاقه مند شده و از نزدیک فعالیت پدرش را مشاهده کرده و آموخته و یک دوره تکمیلی را نیز در خارج از کشور گذارنده است.

آغاز حرفه بازیگری :

امیرحسین فتحی در یکی از مصاحبه های خود گفته است: قبل ورود به بازیگری چون زیاد با خانواده مادری رفت و آمد داشتیم و آنها مثل عوام این فضا را فضای سالمی نمیدانستند و من هم طبعا خیلی به سینما فکر نمی کردم.

آدم هایی مثل من کمتر این رفتارها را دوست دارند و می دانم که تعداد بالایی از بازیگرهایی که وارد این حرفه می شوند بخاطر شهرت آن است.

برای من بازیگری بیشتر از اینکه شغل باشد ، حرفه و عشق است ، دوست دارم با نقش هایی که زندگی می کنم دیده شوم و در غیر اینصورت شهرت برایم جذاب نیست.

سال ۱۳۸۵ در ۱۳ سالگی چند سکانس ابتدا در سریال «مامور بدرقه» و سپس سال ۱۳۸۷ در سریال «مدار صفر درجه» تجربه کوتاهی پیدا کردم که چندان حرفه ای نبود. اولین کار حرفه ای او سال ۱۳۸۸ در ۱۶ سالگی بازی در فیلم «کیفر» به کارگردانی پدرش بود سپس سال ۸۹ در فیلم سینمایی «پریناز» جلوی دوربین رفت.

امیرحسین در دومین همکاری با پدرش سال ۱۳۹۴ در سریال نمایش خانگی «شهرزاد» بازی کرد و با نقش «صابر عبدلی» بسیار دیده شد خودش می گوید.

امیرحسین فتحی در خصوص تعامل با پدرش در کار بازیگری گفت: «شهرزاد» دومین فیلمی بود که با پدر همکاری داشتم. بنا به توصیه پدر و به خواست پدر ما فعالیت مستقل داریم. وقتی برای «شهرزاد» انتخاب شدم، حتی در خانه هیچ صحبتی بابت آن نشده بود و از دفتر با من تماس گرفتند. امیرحسین فتحی افزود: وقتی نقش را برایم توضیح دادند، اول دوستش نداشتم. چون تمایل نداشتم در نقش تا این حد منفی بازی کنم.  اما وقتی بیشتر از نقشم فهمیدم، متوجه شدم آن قدرها هم منفی نیست.

علایق امیرحسین فتحی :

بین بازیگران کسانی که واقعا آنها را دنبال می کنم و نقشی در بازیگر شدن من داشته اند «دنیل دی لوئیس» ، «آل پاچینو» و «دی کاپریو» هستند.

موسیقی در وسط زندگی من قرار داد و همیشه نقش زیادی ایفا می کند ! همیشه با من است و به من کمک می کند به آرامش برسم. از گوش دادن به موسیقی انرژی می گیرم ، تخلیه می شوم و حتی روانم نیز با آن آرام می شود.

من خودم خوانندگی و آواز خواندن شخصی را از آقای شجریان و علیرضا قربانی و فضای سنتی یاد گرفته و گاهی برای خودم زمزمه می کنم. از آن طرف رپ را از رپرهای خیلی درست ایرانی یاد گرفتم ، اصولا هم در موسیقی و هم دیدن فیلم سبک برای من مهم نیست و کار خوب را گوش می کنم.

آخرین فیلمی که دیده ام و خوشم آمده ، یک فیلم اسپانیایی بنام «پلتفرم» بوده و آخرین کتابی هم که خواندم «جنگل نروژی» موراکامی است.

«کریستوفر نولان» را خیلی دوست دارم، کارهای «ایناربتو» و «تیم برتون» را به شدت می پسندم و فیلم های «اسپیلبرگ» و آقای «اسکورسیزی» را هم می بینم.

حرفه مدلینگ :
امیرحسین فتحی: من یک سال قبل از فیلم «کیفر» به بازیگری علاقه مند شدم و در حال حاضر تمام زندگی ام را پای سینما گذاشتم. بازیگری دل مشغولی بزرگ زندگی من است. امیرحسین فتحی تصریح کرد: به خاطر شرایط فیزیکی به من چند پیشنهاد مدلینگ شد. اما من نخواستم چون بازیگری را دوست دارم. در حال حاضر هم چند پیشنهاد بازیگری دارم که در حال بررسی آن ها هستم تا نقشی متفاوت ایفا کنم. چون بازیگر باید بتواند هر نقشی را ایفا کند.

فیلم سینمایی

کشتارگاه – ۱۳۹۸

گلدن تایم – ۱۳۹۶

آخرین بار کی سحر رو دیدی – ۱۳۹۴

مزارشریف – ۱۳۹۳

پریناز – ۱۳۸۹

کیفر – ۱۳۸۸

سریال ها

جیران – ۱۴۰۱

شهرزاد ۳ – ۱۳۹۷

شهرزاد ۲ – ۱۳۹۶

شهرزاد ۱ – ۱۳۹۴

پرده نشین – ۱۳۹۳

شاهگوش – ۱۳۹۳

مامور بدرقه – ۱۳۸۷

مدار صفر درجه – ۱۳۸۶

دیدگاهتان را بنویسید