امیرحسین مقصودلو ملقب به امیر تتلو ساعاتی پیش توسط نیروهای امنیتی ترکیه به ایران تحویل داده شد/ «ترسی از بازداشت و اعدام ندارم»

به نقل از آرتیها امیر حسین مقصودلو ملقب به تتلو، خواننده غیرمجاز ایرانی در ترکیه زندگی می‌کرد و طی سال‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای را در جهت گسترش فساد و فحشا در بین جوانان و نوجوانان داشت.

شکایت‌های متعددی در دستگاه قضایی علیه وی ثبت شده که مهم‌ترین شاکیان نوجوانان زیر ۱۸ سال و خانواده‌هایشان هستند. روز یکشنبه، دوازدهم آذر ۱۴۰۲ خبر دستگیری مقصودلو توسط پلیس ترکیه منتشر شد؛ وی امروز چهارشنبه، پانزدهم آذر ماه ۱۴۰۲ در مرز بازرگان تحویل ایران شد و بلافاصله با دستور قضایی بازداشت شد.

بر اساس اعلام دادگستری استان آذربایجان غربی، لحظاتی پس از بازداشت امیرحسین مقصودلو (تتلو)، مقام قضایی در استان آذربایجان غربی در خصوص تحقیق از اتهامات انتسابی متهم را تفهیم اتهام و در جهت تکمیل تحقیقات، تحویل ضابط قضایی داد. تصویر زیر، اولین عکس از تتلو در ایران است که از داخل اداره کل گمرک بازرگان گرفته شده است.

بیوگرافی امیرحسین مقصودلو ملقب به تتلو

بیوگرافی امیرحسین مقصودلو ملقب به تتلو

امیرحسین مقصودلو (زادهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۶۶) که با نام حرفه‌ای امیر تتلو شناخته می‌شود، خواننده و ترانه‌نویس ایرانی است که در ژانر رپ، پاپ و آراندبی فعالیت می‌کند. او از نخستین خوانندگان ژانر آراندبی در ایران است که به شکل زیرزمینی کار کرده و به شهرت رسیده‌ است.

امیرحسین در محله مجیدیه تهران با اصالتی آذری و در یک خانوادهٔ ۵ نفره متولد شد. مدتی به خاطر شغل پدرش در رشت زندگی کردند و امیر با توجه به وضع مالی خانواده‌اش، از نوجوانی کارگری کرده‌ است. او دو خواهر بزرگ‌تر از خود نیز دارد. امیر تتلو مدتی در کارگاه نجاری و گاهی نیز در یک سوپرمارکت شاگرد بود. تحصیلات تتلو، دیپلم ریاضی است.

بازداشت‌های مکرر تتلو

بازداشت‌های مکرر تتلو

تتلو در میانه دههٔ ۱۳۸۰ به دبی سفر کرد و پس از مدتی به ایران بازگشت. او نخستین آلبوم رسمی خود به نام زیر همکف را در سال ۱۳۹۰ بدون مجوز منتشر کرد. او سه بار توسط پلیس بازداشت شده‌است. نخستین بازداشت تتلو در سال ۱۳۹۲ توسط پلیس امنیت اخلاقی بود و پس از آن در سال ۱۳۹۵ به اتهام «تشویش اذهان عمومی و اشاعه فساد و فحشا» به مدت بیش از دو ماه در بازداشت موقت به‌سر برد. تتلو در سال ۱۳۹۷ به استانبول رفت و نخستین کنسرت خود را همان سال در تفلیس، گرجستان برگزار کرد. تتلو بهمن ۱۳۹۸ در ترکیه به علت آنچه «نقض مقررات ویزا» عنوان شد، برای یک هفته بازداشت بود.

تتلو بر عرشهٔ یک ناو نظامی ایرانی

حواشی

در سال ۱۳۹۳ تتلو ترانهٔ «منم یکی از اون یازده تام» را در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل خواند. این آهنگ قالبی غمگین دارد و در آهنگ و نماهنگ تولید شده برای آن، از زمین خاکی، بدبختی و توپ پلاستیکی یاد شده‌ است. در سال ۱۳۹۴ حین مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین در ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ترانه «انرژی هسته‌ای» با موضوع انرژی هسته‌ای از تتلو منتشر شد. در ویدئوی این ترانه، تتلو بر عرشهٔ یک ناو نظامی ایرانی متن «خلیج مسلح فارس حق مسلم ماست» را خواند. 

دیدگاه‌های تتلو دربارهٔ موضوع‌های گوناگونی از جمله سوگواری محرم، قربانی کردن حیوانات، حجاب و در کنار اتهاماتی مانند «توهین و دعوت به ضرب و شتم زنان» و «دعوت از کودکان زیر سن قانونی برای رابطهٔ جنسی»؛ همگی باعث شکل‌گیری نقدهایی از سوی منتقدان شده‌ است.

او از چهره‌های خبرساز و پرهوادار شبکه‌های اجتماعی در ایران است. حساب کاربری تتلو در اینستاگرام، به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین این سرویس، دو بار بسته‌شده‌ است؛ یک بار در سال ۱۳۹۷ و بار دیگر در سال ۱۳۹۹. بنابر اعلام بی‌بی‌سی فارسی، اینستاگرام در بار دوم اعلام کرد که تتلو دیگر اجازهٔ فعالیت در این سرویس را ندارد. حساب کاربری تتلو در اینستاگرام، به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین این سرویس، تاکنون دو بار بسته شده‌ است. مخاطبان او عموماً دهه هشتادی‌ها هستند.

همکاری تتلو با گروه موسیقی یونیورسال 

همکاری تتلو با گروه موسیقی یونیورسال

امیر تتلو در ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ با انتشار پستی در اینستاگرام از دنیای موسیقی ایران به‌طور موقت خداحافظی کرد. پس از مدتی کوتاه فعالیت‌های هنری خود را پی گرفت. او در سال ۱۳۹۷ پس از ناتوانی در کسب مجوز برای «فعالیت قانونی» در کشورش به ترکیه رفت. در آن‌جا به فعالیت‌های هنری خود ادامه داد. پس از ادامه‌یافتن کارهای تتلو در بیرون از ایران، دربارهٔ همکاری تتلو با گروه موسیقی یونیورسال صحبت‌هایی به میان آمده بود. با شروع سال ۱۴۰۰، شرکت موسیقی یونیورسال آلمان که زیرمجموعه گروه موسیقی یونیورسال است، در شبکه‌های اجتماعی خبر امضای قرارداد با امیر تتلو را تأیید کرد.

این کمپانی از تتلو به عنوان یک «سوپراستار» یاد کرد و به رکوردهای قابل توجه و طرفداران بسیار تتلو در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد. به گفته این شرکت تتلو آلبومی به نام ۷۸ را با زمان ۳ ساعت و ۴۶ دقیقه و ۵۰ ثانیه دارد که رکورد قابل توجهی در دنیای موسیقی شمرده می‌شود. همچنین این شرکت، امیر تتلو را از شخصیت‌های اثرگذار در ایران دانست.

تتلو

رکوردها

شهریور ۱۳۹۸ تتلو از هوادارانش خواست تا ده میلیون دیدگاه زیر پست اینستاگرام‌اش بگذارند. این اتفاق رخ داد و ۱۸ میلیون دیدگاه از سوی کاربران نوشته شد. این رویداد واکنش افرادی مانند عمادالدین باقی و صادق زیباکلام و دیگر تحلیل‌گران و رسانه‌ها را در پی داشت که با یادداشت‌های خود به تحلیل و بررسی آن پرداختند.

فروردین ۱۳۹۹ نیز گفت‌وگوهای زندهٔ وی در حساب اینستاگرامی‌اش بیننده‌های زیادی داشت. در یکی از گفت‌وگوها تعداد بینندگان به بیش از چهارصد هزار نفر رسید که نوعی رکورد محسوب می‌شد. این اتفاق بازتاب‌های زیادی در محافل رسانه‌ای داشت.

سحر قریشی پس از پایان رابطه عاطفی سحر قریشی با امیر تتلو

شکنجه و ضرب و شتم دختران در خانه تتلو

سحر قریشی پس از پایان رابطه عاطفی سحر قریشی با امیر تتلو، سحر قریشی پس از چندین ماه اقدام به افشاگری علیه تتلو نمود. سحر قریشی در یکی از ویدئوهای صفحه یوتیوب خود در مورد کتک خوردن توسط امیر تتلو صحبت کرد. او چنین گفت: «از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۸ شب کتک خوردم، بخاطر چی؟ بخاطر اینکه می‌گفت به من سجده کن، من خدام! همه به من سجده میکنن باید به من بگی سلطان.»

ستاره یکی از دوست دختران تتلو در سال ۱۳۹۹ بود که پس از افشاگری‌های سحر قریشی، او را حمایت کرد و حرف‌های قریشی را تأیید کرد. ستاره دختری بود که در اوایل آشنا شدن با تتلو مشکل روانی داشت و تتلو برای کنترل کردن او، ستاره را کتک می‌زد. ستاره در مصاحبه‌ای با امین فردین در مورد رابطه خود با تتلو این چنین می‌گوید: … این آقا کِش شلوارشو باز کرد و خیلی ریلکس دستشویی (ادرار) کرد رو من.

در نهایت تمام این جنجال ها کار خودش را کرد و حالا باید منتظر بود تا دید سرنوشت تتلو چه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید