امیر آقایی چهره‌ای محبوب در سینما و تلویزیون، اکنون توانسته با نقش جواد اردکانی در سریال «سرزمین مادری» محبوبیت بیشتری به دست آورد

به نقل از آرتیها امیر آقایی در سال‌های پس از بازی در سریال «سرزمین مادری»، به چهره‌ای محبوب در سینما تبدیل شد و در «آقازاده» هم محبوبیت بیشتری به دست آورد.

بیوگرافی کوتاه امیر آقای

بیوگرافی کوتاه امیر آقای

امیر آقایی در ۱۰ مرداد ۱۳۵۴ در ارومیه به دنیا آمد. او اولین بار در سال ۱۳۸۱ با فیلم ارتفاع پست در قاب بازیگری را شروع کرد. نقش بعدی او که بسیار توجه‌ها را به خود جلب کرد، نقش پیمان سهرابی در سریال اولین شب آرامش در کنار بازیگرانی همچون مهدی پاکدل و یکتا ناصر بود.

اولین شب آرامش و آشنایی او با احمد امینی، نقش سروان فرید را در سریال بی‌گناهان برایش به ارمغان آورد. آثار تلویزیونی و سینمایی این بازیگر مطرح بسیار هستند و او جز بازیگران برتر کشورمان محسوب می‌شود. او در سریال سرزمین کهن نقشی کلیدی دارد.

جواد اردکانی

شخصیت جواد اردکانی

در قسمت ششم سریال «سرزمین مادری» درحالی‌که همه چیز مهیاست برای اینکه جواد اردکانی با نفوذ اقدس‌الملوک به جای اعدام، تبعید شود. اما اتفاق‌ها طور دیگری رقم می‌خورد تا همه شواهد دال بر این باشد که جواد توسط هم حزبی‌هایش کشته شده است.

در قسمت‌های ابتدایی سریال «سرزمین مادری» روی معرفی شخصیت جواد اردکانی با بازی امیر آقایی، تفکرات و رفتارش به عنوان یک معلم توده‌ای در مدرسه و همچنین جدایی‌اش از خانواده‌ای درباری تمرکز می‌شد.

امیر آقایی در این سریال نقش جواد اردکانی، معلمی توده‌ای را به عهده داشت. با مدل شانه زدن موها، سبیل‌های پرپشت و عینک دورمشکی روی چشم و سیگار گوشه‌ی لبش، در ظاهر توانسته بود بسیار زیاد به این نقش نزدیک شود اما مسئله مهمتر، شیوه رفتار و نگاه کردن و جدیت او در گفت‌وگو بود.

بررسی بازی امیر آقایی در سریال «سرزمین مادری»

بررسی بازی امیر آقایی در سریال «سرزمین مادری»

آقایی در قالب این نقش، با اقتدار راه می‌رفت و از موضعش کوتاه نمی‌آمد. با اینکه بارها شغلش به عنوان یک معلم به خاطر نرفتن زیر بار سازش با فرزندان خانواده‌های متصل به حکومت به خطر افتاده و بارها به انحای مختلف مورد تهدید قرار گرفته بود اما ذره‌ای تردید در افکار و عقایدش دیده نمی‌شد. او به جای سازش، از در تهدید وارد می‌شد و از جایگاهش به عنوان یک روزنامه‌نگار و موقعیتی که برای افشاگری داشت برای حل مشکلاتش استفاده می‌کرد.

آقایی در نقش جواد، این تحکم را مقابل خواهر، بی‌بی‌، همسر و رهی هم به کار می‌گرفت. در مواجهه با اقدس‌الملوک و جایگاهش، کوچکترین تزلزلی به خرج نمی‌داد. با بی‌بی به خاطر تعلقات مذهبی‌اش شوخی می‌کرد. مدام اعتقادات او را با تمسخر زیر سوال می‌برد. نرمش چندانی مقابل همسر و فرزندانش نشان نمی‌داد.

با این حال رابطه‌اش با رهی از نوع دیگری بود. تمام تلاشش را می‌کرد که رهی راه او را ادامه دهد و افکار و عقاید خودش را مدام به او گوشزد می‌کرد. از طرف دیگر دست به هرکاری می‌زد تا رهی اطلاعاتی درباره گذشته‌اش به دست نیاورد. کماکان خودش را از خانواده آنها بداند و تمام تلاشش بر این استوار بود که او را براساس رفتار و منش خودش تربیت کند. حتی زمانی که رهی توسط پسر غلام قصاب مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دلجویی خاصی از او نکرد.

جشنواره فجر بیست‌ونهم

کارنامه آقایی

امیر آقایی اواخر دهه هشتاد درحالی در این سریال بازی کرد که به خاطر آثاری مثل «خاک سرخ»، «اولین شب آرامش»، «سعادت آباد» و … بازی‌اش مورد توجه قرار داشت. برای فیلم «مرگ کسب و کار من است» از جشنواره فجر بیست‌ونهم نامزد دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده بود.

اگر سریال «سرزمین مادری» در همان سال ۱۳۹۲ پخش می‌شد طبیعتا تاثیر بسیار زیادی می‌توانست روی کارنامه آقایی داشته باشد. البته آقایی در دهه نود آثار مهمی بازی کرد و به جایگاه مهمی در سینما رسید. اما به طور قطع پخش این سریال، می‌توانست اتفاق مهمی را برای این بازیگر رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید