انتشار فیلم های سینمایی ایرانی در قالب انیمیشن| ابرقهرمان‌های داستان‌های تخیلی در ۶ انیمیشن جذاب و پرطرفدار ایرانی

در این مطلب از آرتیها ۶ انیمیشن جذاب و پرطرفدار ایرانی را معرفی خواهیم کرد. صنعت انیمیشن ایران از جمله مواردی است که طبق گفته کارگردانان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های انیمیشنی، توجه چندانی به آن نمی‌شود. با این وجود افراد حاضر در این صنعت توانسته‌اند انیمیشن‌های بسیار خوبی تولید کنند و به افتخارات خوبی دست یابند. صنعت انیمیشن ایران سال‌هاست که پابرجاست و در سال‌های اخیر شاهد انتشار فیلم های سینمایی ایرانی در قالب انیمیشن های ارزشمندی بودیم.

طراحی شخصیت محسن براساس تخیل

بچه زرنگ | صداپیشه: مینا قیاسپور

محسن فرزند یک خانواده معمولی است که در شهر تهران زندگی می‌کند، اما علاقه زیادی به ابرقهرمان‌های داستان‌های تخیلی دارد. او در طی یک سفر به جنگلی در ایران، تصمیم می‌گیرد از قدرتی که فکر می‌کند دارا است استفاده کند و جنگل را از شر شکارچیان غیرقانونی نجات دهد. طراحی شخصیت محسن براساس تخیل و دیدگاه‌های بچه‌های امروزی گامی متفاوت در عرصه انیمیشن‌سازی ایرانی است. او با تجهیزاتی که دارد. همچنین توانایی در صحبت با حیوانات، تبدیل به یک ابرقهرمان کوچک شده است. فیلم توانسته این را با روند قصه برای مخاطب کودک به صورتی باورپذیر ارائه دهد.

پسر دلفینی | صداپیشه: ناهید امیریان

این انیمیشن، داستانی در ژانر فانتزی، ماجراجویی و کمدی است. در خلاصه داستان آمده:”هواپیمایی در دریا سقوط می‌کند. یک دلفین (سفید) به همراه مادرش (نانا) نوزاد انسانی (پسر دلفینی) را در دریا پیدا می‌کند و از او مراقبت می‌کنند. سرانجام پسر دلفینی بزرگ می‌شود. بعداز اینکه متوجه می‌شود که او یک انسان است به دنبال پیدا کردن مادرش از دریا خارج شده و راهی جزیره می‌شود. او توسط ناخدا مروارید نگهداری می‌شود. پسر دلفینی در مسابقه جمع‌آوری مروارید شرکت می‌کند. او توسط دزدان دریایی که برای بی‌بی زار کار می‌کنند، دزدیده می‌شود….”

"فیلشاه" تنها انیمیشن ایرانی که مانند نمونه‌های موفق شرکت والت دیزنی می‌باشد.

فیلشاه | صداپیشه: حامد عزیزی

فیلشاه” تنها انیمیشن ایرانی که مانند نمونه‌های موفق شرکت والت دیزنی می‌باشد. قهرمان و محوریت داستان را تنها براساس حیوانات قرار داده است. قهرمان داستان هم شخصیت شادفیل فرزند رییس گله فیل‌ها است. این قهرمان به دلیل دست و پا چلفتی بودن مورد تمسخر قرار می‌گیرد و اطرافیانش مدام باید مواظب کارهای او باشند. اما در انتها در برهه‌ای که به کمک او نیاز است به خوبی کار خود را انجام می‌دهد. “فیلشاه” به دلیل استفاده از حیوانات در کل قصه، بسیار مورد توجه مخاطب کودک قرار گرفت.

آخرین داستان | صداپیشه: اشکان خطیبی

داستان این فیلم برداشتی آزاد از روایت “ضحاک” در شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی است. در خلاصه داستان آمده: “در دورانی که سایه اهریمن بر سرزمین‌ها سیطره یافته بود. جمشید کی با سپاهی متشکل از متحدانش و با تکیه بر فرّ خود در مقابل سپاهیان اهریمن صف‌آرایی می‌کند. در نهایت به خواست یزدان جمشید در برابر اهریمنیان پیروز می‌شود. جمشید بر تخت تکیه می‌کند و با احساس غرور از پیروزی‌، خودش را دارای فراست ایزدی معرفی می‌کند. او متحدانش را برای اشغال سرزمین‌های دیگر و شکار اهریمن فرا می‌خواند اما یزدان از او روی برمی‌گرداند و فرّ و فراست جمشید را از او می‌گیرد. جمشید به مردی تنها، گرفتار طمع و دیوانه تبدیل می‌شود که جنونی سیری‌ناپذیر دارد.”

پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، حامد بهداد، اشکان خطیبی و باران کوثری از جمله شناخته‌شده‌ترین صداپیشگان پرافتخارترین انیمیشن فارسی هستند.

داستان‌های شاهنامه‌ای

رستم و سهراب | صداپیشه: محمدرضا علیمردانی

داستان‌های شاهنامه‌ای مربوط به دو شخصیت رستم و سهراب، یکی از مشهورترین قصه‌های اساطیری ایران است. اما انیمیشن پایانی متفاوت را رقم می‌زند. رستم پسرش سهراب را نمی‌کشد. رستم بدون اینکه توضیحی احتیاج داشته باشد، یکی از قهرمانان اسطوره‌ای است که از هفت خوان عبور کرده و بر همه دشمنانش غلبه می‌کند. اما در این فیلم ماجرای روبرویی پدر و پسر را خواهیم دید و در آخر بازهم رستم در کسوت قهرمانی خودش باقی می‌ماند.

تهران ۱۵۰۰ | صداپیشه: هدیه تهرانی

“اکبر آقا پیرمردی ۱۶۰ ساله است که در تهران زندگی می‌کند. زندگی در تهران در سال ۱۵۰۰ هجری شمسی تفاوت‌های بسیاری با زندگی امروزی دارد اما فرهنگ و بسیاری از رفتارهای مردم هنوز شبیه به سال‌های پایانی قرن چهاردهم شمسی به نظر می‌رسد.”

انیمیشن کمدی “تهران ۱۵۰۰” که در سال ۱۳۹۲ اکران شد، نخستین بار در سی و سومین دوره از جشنواره سینمایی انسی حضور پیدا کرد و هم‌چنین با استقبال استودیوهای کینگ ران از ژاپن و فیلموویچ لهستان روبه‌رو شد.

هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش و حبیب رضایی از بازیگران شناخته‌شده‌ای هستند که با ظاهری مشابه با ظاهری واقعی خود در انیمیشن “تهران ۱۵۰۰” هنرنمایی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید