انتظارها پایان یافت و پخش سریال “عاشورا ۳۱ ل” آغاز شد

به نقل از آرتیها قسمت اول از سریال “عاشورا ۳۱ ل” به کارگردانی هادی حجازی‌فر، در تاریخ ۲۷ مرداد روی آنتن رفت.

خلاصه سریال “عاشورا ۳۱ ل” :

ماجراهای قسمت اول سریال “عاشورا ۳۱ ل” بیشتر حول محور زندگی خانوادگی و همچنین معرفی ویژگی‌های شخصیتی شهید باکری تمرکز دارد. حجازی‌فر در نقطه شروع کاری کرده مخاطبان هم با فضای سریال همراه شوند و هم تمایل زیادی به دنبال کردن ماجراهای زندگی این شهید داشته باشند. در آغاز، شهید باکری را در حال انجام یک عملیات در آبادان در سال ۱۳۵۹ می‌بینیم، سپس به یک فیلم قدیمی درون ویدئو منتقل می‌شویم که تیتراژ قسمت را آغاز می‌کند. داستان اصلی این قسمت در شهرداری ارومیه در مهرماه سال ۱۳۵۹ آغاز می‌شود، جایی که مهدی باکری مشغول کار است.

بازیگران سریال “عاشورا ۳۱ ل” :

نقد و بررسی سریال “عاشورا ۳۱ ل” :

کارگردان از ابتدا سعی کرده تا مخاطبان را با ویژگی‌های مهم شخصیتی این شهید آشنا کند. ابتدا او را در نقش شهرداری مشاهده می‌کنیم ولی زمانی که با مشکلات مردم روبه‌رو می‌شود، میز را ترک می‌کند و خودش برای حل مشکلات اقدام می‌کند.

قابل توجه است که حجازی‌فر با اینکه برای معرفی این شخصیت، بر روی ویژگی‌های مثبت شهید باکری تمرکز کرده است، اما نتیجه کارش به هیچ وجه شعاری نشده است. بخشی از این مسئله به خاطر وجود موقعیت‌های کمدی است که در برخی قسمت‌ها قرار گرفته است. حجازی‌فر در نقش مهدی باکری، شیرینی همیشگی‌اش را حفظ کرده و هم در دیالوگ‌ها و هم در نگاه و رفتار، رگه‌هایی از شوخ‌طبعی را نشان می‌دهد.

ژیلا شاهی که به خاطر بازی در نقش مژگان در سریال “پوست شیر” به شدت توجه می‌شود، در این قسمت هم موفق شده به یکی از شخصیت‌های برجسته سریال تبدیل شود. او در نقش نامزد شهید باکری، علاوه بر ایفای نقش جدی، شیرینی خاص خود را نیز به ارمغان می‌آورد.

ماجرای خواستگاری و خرید عروسی و مراسم ازدواج در قسمت اول،مربوط به شخصیت شهید باکری و نامزد او است. این مراسم به صورت سنتی و با حضور خانواده‌ها برگزار می‌شود و در آن زمان، مهدی باکری در حال انجام وظایف خود در شهرداری است. به تدریج، مشکلات خانوادگی و زندگی روزمره شهید باکری نیز در قسمت نمایش داده می‌شود.

پایان قسمت اول جایی است مهدی باکری به همراه دوستش به ماهشهر می‌روند تا هرطور شده در آن موقعیت حساس قدمی بردارند؛ موقعیتی که شرایط را برای پرداختن به بخش بعدی زندگی این شهید آماده می‌کند.

از آنجایی که بخش مهمی از ماجراهای «عاشورا ۳۱ ل» در ارومیه روایت می‌شود و شخصیت‌های اصلی همگی آذری‌زبان هستند، دیالوگ‌ها به زبان آذری است اما با زیرنویس فارسی، مشکلی در درک محتوای صحبت‌هایشان وجود ندارد.

در کل، قسمت اول سریال “عاشورا ۳۱ ل” با معرفی شخصیت شهید باکری و زندگی او آغاز می‌شود و تمرکز اصلی بر روی زندگی خانوادگی و وظایف او در شهرداری قرار دارد. همچنین، عناصری از کمدی نیز در برخی قسمت‌ها حضور دارند.

صحبت های هادی حجازی فر درباره سریال “عاشورا ۳۱ ل”:

وی در پاسخ به این سوال که نسخه سریالی چقدر با نسخه سینمایی تفاوت دارد تاکید کرد: من این قدر در این دو سال سریال را دیدم که نسبت به آن سر (بی‌حس) شدم. در فیلم و سریال بخش‌های مشترک زیاد داریم. ولی سریال قصه‌هایی دارد که در فیلم ندیده‌ایم.

حجازی‌فر در پاسخ به این سوال که تأخیر دو ساله به ضرر یا به نفع سریال تمام می‌شود گفت: هر دو تا می‌تواند باشد. هر اتفاقی در این کار افتاد در لحظه ناراحت شدیم. ولی بعدها فهمیدیم به نفع کار بوده است. امیدواریم تأخیر در پخش سریال هم جزو همین موارد باشد.

این کارگردان فضای سریال را متناسب با ماه محرم و صفر دانست و افزود: به هر حال اسم لشکری که ما به آن می‌پردازیم نامش ۳۱ عاشورا است و سریال هم قرار بود در دو ماه محرم و صفر پخش شود. امیدوارم مردم سریال را ببینند و راضی باشند.

حجازی‌فر علاوه بر کارگردانی، نقش شهید مهدی باکری را نیز در این سریال بازی می‌کند. در مینی سریال «عاشورا» موقعیت گردان عاشورا در جنگ تحمیلی به فرماندهی شهید مهدی باکری روایت می‌شود. این سریال با روایت زندگی شهیدان مهدی و حمید باکری و یادی از حماسه سازان لشکر ۳۱ عاشورا قرار است در ایام ماه صفر به صورت هفتگی از تلویزیون پخش شود.

نسخه سینمایی این سریال با عنوان «موقعیت مهدی» در چهلمین جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ به نمایش درآمد و توانست برنده پنج جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم این جشنواره شود. موقعیت مهدی در جمع نامزدهای جشنواره فیلم شهر با شرکت در ۶ بخش و دریافت ۲ دیپلمِ افتخار، رکورددار شد.

دیدگاهتان را بنویسید