انتقاد مخاطبان از به کار بردن عنوان کمدی برای فیلم «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری/ «ویلای ساحلی» فیلم خوبی است اما کمدی نیست

به نقل از آرتیها ابوالحسن داوودی از الصاق عنوان کمدی به فیلم «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری گلایه کرد.

انتقاد ابوالحسن داوودی از فیلم «ویلای ساحلی»

ابوالحسن داوودی، کارگردان مطرح سینما که آخرین اثرش «هزارپا» با موفقیت زیادی روبه‌رو شد. در گفت‌وگوی اخیر خود از بیماری رقابت در سینمای ایران صحبت به میان آورد. وی گفت کارگردان‌ها ترجیح می‌دهند برای تبلیغ فیلم‌های جدی‌شان هم از شیوه تبلیغات آ‌ثار کمدی استفاده کنند.

«ویلای ساحلی»

او از شیوه تبلیغات «ویلای ساحلی» صحبت کرد. او گفته: «مثلا کارگردان برجسته و شاخصی مثل کیانوش عیاری در مصاحبه‌اش درباره فیلم اخیرش آن را کمدی خطاب می‌کند! برای اینکه فیلم عیاری تا آنجایی که می‌دانم فیلم خوبی است اما کمدی نیست. قطعا اگر واقعیتش معرفی می‌شد حتما اقبال بسیار بهتری را پیدا می‌کرد.»

داوودی این شیوه تبلیغات را یک جور گول زدن مخاطبان دانست. توضیح داد: «به نظرم معرفی درست فیلم در مسئولیت تهیه‌کننده است، بدترین شکلی که می‌توان با تماشاگر روبه‌رو شد، این است که او را گول بزنید. به نظرم این اهمالی است که کاملا از طرف تهیه‌کننده اتفاق افتاد. می‌توان نام آن را کم‌توجهی به جریان جاری یا هر چیز دیگری گذاشت. این در حالی است که در فیلم از چهره‌هایی استفاده شده که به بازیگران کمدی معروف هستند. این باید درست مدیریت می‌شد و تصویر واقعی از فیلم نمایش داده می‌شد.»

رضا عطاران و پژمان جمشیدی

سوء استفاده از نام رضا عطاران و پژمان جمشیدی

داوودی معتقد است که رضا عطاران و پژمان جمشیدی، بازیگرانی هستند که تحت هر شرایطی مخاطبان را جلب سینما می‌کنند. برای حضور مخاطبان نیازی به تبلیغات اینچنینی وجود ندارد. او گفته: «هر دو این بازیگران قبلا هم فیلم‌های جدی بازی کردند. وقتی درباره آنها درست تبلیغ شده و درست معرفی شده توانسته‌اند به اقبال زیادی بین مخاطبان دست پیدا کنند. مثل «دهلیز» یا «علفزار» که هرکدام از این دو بازیگر در نقش‌های به شدت متفاوت با آن چیزی که معروف هستند، ایفای نقش کرده‌اند و فیلم‌های موفقی هم شده‌اند. این موفقیت مدیون معرفی درست به تماشاگر است.»

او تاکید کرده: «به نظرم دست‌کم‌گرفتن تماشاگر در ارائه اطلاعات درست به نوعی توهین به سینمای ایران است. جفا به یک فیلم‌ساز خوب که کمترین حقش اقبال گسترده مخاطبان است.»

فیلم «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری، از ۱۵ آذر اکران شد و درحال حاضر ۳۲ میلیارد تومان فروخت.

کیانوش عیاری

بیوگرافی کوتاه کارگردان فیلم «ویلای ساحلی»

کیانوش عیاری (زادهّ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۳۰) نویسنده و کارگردان ایرانی است. او فعالیت سینمایی را با ساخت فیلم‌های کوتاه در سینمای آزاد اهواز آغاز کرد. کیانوش عیاری جزو مهم‌ترین و بهترین فیلمسازان بعد انقلاب است. او همواره مورد تحسین و ستایش قرار گرفت و در سینمای واقع‌گرایانه خود صاحب سبک است.

کیانوش عیاری در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۳۰ در شهر اهواز متولد شد. عیاری سینمای حرفه‌ای را با نگارش فیلمنامه و کارگردانی فیلم تنوره دیو تجربه کرد. از مشخصه‌های بارز فیلم‌های عیاری سبک واقع گرایانهٔ منحصر به فردش است. به عنوان مثال از موضوعاتی همچون پیوند قلب در فیلم بودن یا نبودن می‌توان نام برد. عیاری از سال ۱۳۸۱ به مدت ۵ سال مشغول ساخت سریال روزگار قریب بود. روزگار قریب داستان زندگی بنیانگذار طب نوین کودکان در ایران، محمد قریب است. عیاری برای فیلم آبادانی‌ها در سال ۱۹۹۴ برندهٔ جایزهٔ پلنگ نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو شد. او برادر داریوش عیاری است.

کیانوش عیاری در سال ۱۴۰۲ دچار دو سکته مغزی شد. یکی از آن‌ها در ۲۶ مهر ۱۴۰۲ همزمان با تشییع پیکر داریوش مهرجویی رخ داد. و یکی از آن‌ها در ۲ دی رخ داد‌.

دیدگاهتان را بنویسید