انیمیشن جیرجیرک و مورچه| Cricket & Antoinette اثر لوکا روکاوینا پروژه بلندپروازانه‌ای از دو دنیای متفاوت حیوانات

برای معرفی انیمیشن جیرجیرک و مورچه با آرتیها همراه باشید. انیمیشن جیرجیرک و مورچه اثری ساخته شده در کشور کرواسی در ژانویه سال ۲۰۲۳ منتشر شده است. انیمیشن جیرجیرک و مورچه اثری به کارگردانی لوکا روکاوینا (Luka Rukavina) است. همچنین داستان انیمیشن Cricket & Antoinette به قلم لوکا روکاوینا به همراه رونا زولج (Runa Zulj) دینو کرپان تهیه‌کنندگی این انیمیشن را نیز بر عهده داشته است. انیمیشن جیرجیرک و مورچه محصول شرکت Diedra است.

خلاصه داستان انیمیشن Cricket & Antoinette

خلاصه داستان انیمیشن Cricket & Antoinette

این انیمیشن عاشقانه و ماجراجویی درباره کت، یک جیرجیرک گیتاریست است. او رهبری یک بند موسیقی را بر عهده دارد تا حشرات بی‌خیال و خوش‌گذران را سرگرم کنند. از طرفی دیگر، آنتوانت وارث تپه مورچه‌ای است که در آن موسیقی ممنوع بوده و فقط نظم و انضباط و کار سخت در آنجا مجاز است و در همان نزدیکی زندگی می‌کند.

آن‌ها به طور تصادفی با هم ملاقات کرده و علاقه‌ای بینشان شکل می‌گیرد. آنتوانت تلاش می‌کند تا به جیرجیرک‌ها برای زمستان سختی که در سال آینده انتظار آن‌ها را می‌کشد، هشدار دهد اما تلاش‌های او بی‌فایده است. تا اینکه مورچه‌ای جاه‌طلب آنتوانت را می‌دزدد و کت و دوستانش به دنبال نجات او می‌روند اما…

انیمیشن جیرجیرک و مورچه

نقدی کوتاه بر انیمیشن جیرجیرک و مورچه

سینمای کشور کرواسی قدرت و شهرت زیادی در دنیای سینما ندارد. انیمیشن جیرجیرک و مورچه در مقیاس این سینما پروژه بلندپروازانه‌ای به نظر می‌رسد. سعی کردند با فیلمنامه و ایده‌ای جذاب و نگاهی متفاوت به حکایتی قدیمی، ارزش افزوده دیگری برای انیمیشنشان ایجاد کنند. تلاشی که تا حد زیادی موفق بوده است.

در این حکایت قدیمی که تقریبا در کل دنیا به صورت‌های مختلف برای کودکان بیان شده است. کار و تلاش و آینده نگری دربرابر خوشگذرانی و تفریح قرار گرفته است. البته کار و تلاش پیروز میدان بوده است. نویسندگان فیلمنامه اما این قصه را به گونه‌ای دیگر روایت کرده‌اند. دنیای جیرجیرک بی‌نظم ولی خلاقانه و پر از شور زندگی است. اما دنیای مورچه فقط با کار و تلاش ولی بدون لحظه‌ای اندیشیدن به خود به تصویر کشده شده است.

این دو زندگی در دو دنیای متفاوت و در دو سوی افراط و تفریط، به کمک عشق به حد میانه تمایل پیدا می‌کنند. جایی که کت و آنتوانت متوجه می‌شوند که جنبه‌های دیگری نیز در زندگی وجود دارد و کسی موفق است که بتواند به صورت متعادل همه این جنبه‌ها را در زندگی خود رعایت کند.‌ درس مهم این داستان این است که تلاش و آینده نگری، لزوما روبروی تفریح و شور و شعف زندگی قرار ندارد و حضور هر دو جنبه در زندگی لازم و مهم است.

آثار انیمیشنی اروپایی

در پایان

انیمیشن Cricket & Antoinette پس از انتشار با نظرات مثبت و منفی منتقدان مواجه شد. انیمیشن جیرجیرک و مورچه دارای داستانی عالی، با پیامی زیبا و آهنگ‌های جذاب و تصاویری رنگارنگ و خیره‌کننده است. این اثر می‌تواند با برخی از آثار انیمیشنی اروپایی یا حتی دیزنی و پیکسار رقابت کند.

البته اشکالات جزئی نیز مانند زندگی کردن ملکه مادر در کنار جیرجیرک‌ها در طرح داستان وجود دارد که قابل چشم‌پوشی است. در مجموع این انیمیشن بامزه کارتون خوب و جالبی است و پیشنهاد می‌شود حتما آن را با خانواده یا دوستانتان تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید