اولین کارگردانی حمیدرضا آذرنگ/ اکران فیلم سینمایی «روزی روزگاری آبادان» با بازی فاطمه معتمدآریا و محسن تنابنده

به نقل از آرتیها با شروع اکران فیلم سینمایی «روزی روزگاری آبادان» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، برای اولین‌بار شاهد بازی فاطمه معتمدآریا و محسن تنابنده کنار هم خواهیم بود. معتمدآریا و تنابنده هرکدام در آثار مختلف تجربه همکاری با بازیگران مطرح زیادی را داشته‌اند اما پیش از این برای ایفای یک نقش کنار هم قرار نگرفته‌اند.

جزئیات فیلم «روزی روزگاری آبادان»

جزئیات فیلم «روزی روزگاری آبادان»

«روزی روزگاری آبادان»، به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ و تهیه‌کنندگی عبدالله اسکندری و علی اوجی سال ۱۳۹۹ با بازی فاطمه معتمدآریا و محسن تنابنده تولید شده و پس از گذشت چهار سال قرار است به‌زودی روی پرده برود.

این فیلم اولین تجربه کارگردانی سینما برای حمیدرضا آذرنگ است. او پیش از ساخت این فیلم، سال ۱۳۸۴ نمایش «روزی روزگاری آبادان» را روی صحنه برده بود. موفقیت این نمایش او را ترغیب به ساخت این فیلم کرد.

«روزی روزگاری آبادان»

داستان در دهه هشتاد و شب تحویل سالی روایت می‌شود که وضعیت سیاسی کشور به شدت تحت‌تاثیر حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق قرار دارد. معتمدآریا و تنابنده در نقش زن‌وشوهری به نام‌های مصیب و خیری ایفای نقش کرده‌اند. مصیب معتاد است و شب عید به شدت به مواد نیاز پیدا می‌کند و  این مسئله جو خانه را بهم می‌ریزد. در این بین اتفاقی می‌افتد که وضعیت پیچیده‌تر می‌شود.

تنابنده در این فیلم با گریم متفاوتی در نقش همسر معتمدآریا ظاهر شد و اختلاف سنی میان آنها کاملا باورپذیر است. او برای بازی در این فیلم نامزد سیمرغ بهترین بازیگر نقش  اول مرد شد.«روزی روزگاری آبادان» یکی از فیلم‌های مهم جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر بود و حمیدرضا آذرنگ نامزد بهترین فیلم نگاه نو و بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی شد.

قرارداد اکران این فیلم، روز ۲۰ خرداد امضا شد و به‌زودی روی پرده خواهد رفت.

بیوگرافی کوتاه دو بازیگر نقش اول فیلم «روزی روزگاری آبادان»

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا (زادهٔ ۷ آبان ۱۳۴۰) بازیگر ایرانی است. او با دریافت چهار سیمرغ بلورینِ بازیگری در میان زنان رکورددار است. معتمدآریا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ با چند نمایش به روی صحنه رفت و سپس در دههٔ ۱۳۶۰ با فعالیت در برنامه‌های تلویزیونی عروسکی مدرسه موش‌ها (۱۳۶۳–۱۳۶۰) و خونه مادربزرگه (۱۳۶۶) شناخته شد.

روسری‌آبی (۱۳۷۳) نخستین همکاری معتمد آریا با فیلم‌ساز رخشان بنی‌اعتماد است که با بانوی اردیبهشت (۱۳۷۶)، گیلانه (۱۳۸۳) و قصه‌ها (۱۳۹۰) ادامه یافت.

وی ابتدا برای نقش مکملش در برهوت (۱۳۶۷) سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را کسب کرد و سپس نقش اصلی ریحانه (۱۳۶۸) را ایفا کرد. او برای بازی در مسافران (۱۳۷۰) سیمرغ بلورین دیگری را کسب کرد و سپس با نقش‌آفرینی در یکبار برای همیشه (۱۳۷۱) همسر (۱۳۷۲) توانست دوبار پیاپی برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن شود.

محسن تنابنده

محسن تنابنده

محسن تنابنده (زادهٔ ۲۶ فروردین ۱۳۵۴) بازیگر، نویسنده و کارگردان ایرانی است. او ابتدا در تئاتر مشغول به فعالیت بود و چند سال بعد برای بازی و نوشتن فیلم‌نامهٔ استشهادی برای خدا (۱۳۸۳) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نامزد دریافت جایزهٔ بهترین فیلم‌نامه از جشنوارهٔ فیلم فجر شد. مدتی بعد نیز برای ایفای نقش در هفت دقیقه تا پاییز (۱۳۸۸) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنوارهٔ فیلم فجر را کسب کرد.

تنابنده برای بازی در نقش نقی معمولی در مجموعهٔ تلویزیونی پایتخت (۱۳۸۹–۱۳۹۸) شهرت دارد. آقای تنابنده طراح و سرپرست نویسندگان این مجموعه بود و برای این نقش و فیلم‌نامه‌اش برندهٔ سه جایزهٔ حافظ شد. او همچنین برای بازی در فیلم ندارها (۱۳۸۹) دیپلم افتخار جشنوارهٔ فیلم فجر را دریافت کرد. برای فراری (۱۳۹۴) بار دیگر برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد جشنوارهٔ فیلم فجر شد. او در درام تحسین‌شدهٔ قهرمان (۱۴۰۰) حضور داشت و برای نقش‌آفرینی در جنگ جهانی سوم (۱۴۰۱) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد بخش افق‌های جشنوارهٔ فیلم ونیز شد.

دیدگاهتان را بنویسید