ایده های ۲۰۲۳ برای دکوراسیون اتاق خواب شما

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه محسوب می‌شود، چرا که محل آرامش و استراحت افراد خانواده است و امروز می خواهیم در آرتیها به این موضوع بپردازیم. پس طبیعتا چیدمان اتاق خواب همانند سایر چیدمان‌های داخلی اهمیت زیادی دارد.  اغلب افراد انرژی خود را برای طراحی چیدمان مکان‌های عمومی خانه صرف کرده و اهمیت چندانی برای دکوراسیون اتاق خواب قائل نیستند و توجه نمی‌کنند که زمان زیادی از عمر خود را در اتاق خواب سپری میکنند.  چیدمان اتاق خواب می‌تواند روی کیفیت خواب و خلق‌وخوی افراد تاثیرگذار باشد. به طور تقریبی گفته می‌شود که همه ما حدود یک سوم عمر خود را در اتاق خواب می گذرانیم، بنابراین باید به سبک و طراحی آن توجه ویژه ای داشته باشیم یا محیطی پر آرامش و با نشاط ایجاد کنیم.

سبک طراحی داخلی شما هر چیزی که باشد، اتاق خواب شما باید فارغ از آن، فضایی مناسب برای استراحت باشد. ما در این مطلب از وبلاگ معمارنو تعدادی از سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

تغییر دکوراسیون خانه کار سختی است و به مهارت و تجربه نیاز دارد. استفاده از رنگ‌های مناسب، انتخاب کردن وسایل متناسب با فضای اتاق، انتخاب پرده و… همگی به داشتن دانش کافی درباره‌ی دکوراسیون اتاق خواب نیاز دارد. به‌خاطر کم‌تجربگی گاهی اوقات اشتباهاتی در تغییر دکوراسیون اتاق خواب انجام می‌دهیم که باعث می‌شود اتاق خواب فضای آرامش‌بخش و جذابی نداشته باشد.

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است چون ما بخش زیادی از زمان استراحت و آرامش خود را در اتاق خواب می‌گذرانیم. اگر اتاق خواب ما آرامش کافی نداشته باشد، می‌تواند روی کیفیت خواب و در نهایت روی کیفیت زندگی ما تأثیر منفی داشته باشد.

داخل اتاق خواب وسایل متعددی قرار می‌گیرند؛ تخت، آباژور، کمد لباس، میزهای پاتختی، گلدان و… علاوه بر این، اتاق خواب پرده و فرش دارد. به‌خاطر تعدد وسایلی که داخل اتاق خواب قرار دارند، توجه به دکوراسیون این اتاق اهمیت زیادی دارد. بدون توجه به اصول دکوراسیون داخلی، خیلی زود اتاق خواب شما به یکی از شلوغ‌ترین اتاق‌های خانه تبدیل می‌شود و آرامش اتاق به هم می‌خورد.

برای دکور اتاق خواب باید رنگ، وسایل اتاق و حتی گلدان‌ها و پرده را با دقت انتخاب کنید. اتاق خواب شما مکانی برای استراحت و کسب آرامش است. مکانی که در آن بتوانید زمانی را به دور از کار و تنش‌های روزانه، فکر خود را خالی کنید و از زمان استراحت خود و زیبایی فضا لذت ببرید.

بیشتر کسانی که تصمیم می‌گیرند خودشان، اتاق خواب را تزیین کنند معمولا این اشتباهات را تکرار می‌کنند. بعضی از این اشتباهات باعث می‌شود که اتاق خواب شما کوچک‌تر، شلوغ‌تر و ناآرام‌تر به نظر برسد یا آرامش و جذابیت کافی را برای گذراندن بیشترین ساعات روز، نداشته باشد.

فضای استراحت شما باید به دور از هرگونه شلوغی باشد، پس همیشه آن را مرتب و تمیز نگه دارید و از قرار دادن وسایل غیر ضروری در چیدمان اتاق خواب خودداری کنید؛ در غیر اینصورت شما آرامش ذهنی خوبی نخواهید داشت و استراحت شما مختل می‌شود. لوازم را مرتب و در اطراف تخت قرار دهید. مانند تابلوهای سه تکه هنری یا عکس در بالای تخت و یا آباژور در کنار تخت قرار گیرد. تخت خواب مرکز توجه و قسمت اصلی اتاق شماست پس در انتخاب نوع آن بسیار دقت کنید و با توجه به سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب که برای شما توضیح خواهیم داد، مطابق سلیقه خود، بهترین آن‌ها را برگزینید. هرگز قدرت رنگ‌ها را نادیده نگیرید. اگر می‌خواهید اتاق شما بزرگ و دلباز به نظر برسد، در انتخاب رنگ اتاق خواب از رنگ روشن برای دیوارهای اتاق استفاده کنید، زیرا رنگ‌های تیره حس کوچک و دلگیر بودن محیط را در افراد به وجود می‌آورند.

آثار هنری مثلا نقاشی‌ها و عکس‌ها و تابلوهای هنری بهترین تکمیل‌کننده برای دکوراسیون هر فضا هستند. اتاق‌هایی که دیوارهای خالی دارند معمولا بی‌روح و سرد به نظر می‌رسند. به‌خصوص اگر برای دیوارها فقط از یک رنگ استفاده کرده باشید و رنگ‌های خنثی مثل سفید و طوسی را انتخاب کرده باشید.

اضافه کردن نقاشی، تابلوهای هنری و عکس‌ها می‌تواند فضای بی‌روح یک اتاق سرد و سفید را به محیطی دنج‌تر و گرم‌تر تبدیل کند. برای انتخاب آثار هنری می‌توانید به تناسب ترکیب رنگ آن‌ها با رنگ سایر وسایل اتاق فکر کنید. اگر بیشتر وسایل شما از رنگ‌های خنثی مثل سفید است، می‌توانید تابلوهایی با رنگ‌های متنوع‌تر به دیوار بزنید. اگر سایر وسایل اتاق خواب رنگ‌های متنوعی دارند، باید تابلوهایی با طراحی ساده‌تر و رنگ‌های کمتر برای دیوار بخرید.

غیر از تابلوهای نقاشی و آثار هنری، عکس‌های خانوادگی هم گزینه‌ی خوبی برای تزیین دیوار اتاق خواب است. از اینکه عکس‌ها را در ابعاد بزرگ به دیوار بزنید، نترسید و آن را تجربه کنید.

بسته به سلیقه‌ی خود می‌توانید آثار هنری دیگری هم برای دیوار انتخاب کنید و آثار هنری برای تزیین دیوار اتاق خواب فقط به تابلو و عکس محدود نمی‌شود. یکی از این نمونه آثار هنری، دریم‌کچرهای دست‌ساز است. خودتان می‌توانید آن را بسازید یا از فروشگاه‌های صنایع دستی بخرید.

 نکته مهم دیگر «نورپردازی» است. سعی کنید از آباژور، شمع و یا چراغ‌هایی با نور کم و ملایم استفاده کنید تا فضایی گرم و دنج به وجود بیاورید.  معمولا وقتی اسم سبک مدرن می‌آید، افراد به یاد فضاهای سرد و بی روح می‌افتند. اما همیشه نیاز به وجود رنگ‌های سرد نیست، بلکه می‌توان رنگ‌های خنثی دیگری انتخاب کرد و این سبک را بیشتر به عنوان یک ظاهر شیک و کم‌رنگ در نظر گرفت که برای استراحت شبانه مناسب است، مانند ایجاد یک محیط زیبا و مدرن و در عین حال دنج! سبک مدرن سبکی ساده، هنری و بدون تزیینات پیچیده است که معمولا به صورت تک رنگ یا مجموعه‌ای از رنگ‌های مشابه طراحی می‌شود.

اتاق خواب باید فضایی گرم، دلنشین و دنج داشته باشد. این کار را می‌توانید با اضافه کردن رنگ‌های متعدد و متریال‌های مختلف انجام دهید اما چیزی که معمولا فراموش می‌شود، استفاده از منابع مختلف برای نورپردازی اتاق خواب است.

برای روشن کردن اتاق خواب فقط به لامپ‌ها یا لوسترهای سقفی بسنده نکنید. می‌توانید از آباژور، لامپ‌های بالا یا کنار تخت، لامپ‌های دیواری و… استفاده کنید تا سبک‌های مختلف نورپردازی و رنگ‌های مختلف نور را به اتاق خواب اضافه کنید. البته در اضافه کردن منبع‌های مختلف برای نورپردازی، زیاده‌روی کنید.

دو شیوه‌ی نورپردازی را برای اتاق انتخاب کنید و درباره‌ی رنگ آن تصمیم بگیرید. برای گوشه‌های تاریک اتاق هم می‌توانید از آباژور استفاده کنید. آباژور، هم محیط را روشن می‌کند هم ظاهر دنج و جذابی به اتاق خواب می‌دهد.

ایجاد یک فضای معاصر شامل ترکیب چند عنصر کلیدی است. طراحی معاصر در حال حاضر شامل سبک‌هایی از پایان قرن بیستم است، جایی که تمرکز، کمی از طراحی مدرن برداشته شد و افراد به ظاهری طبیعی و ملایم روی آوردند. نکته قابل توجه سبک معاصر این است که همیشه تغییر می‌کند. نور یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی اتاق خواب معاصر است و به همین دلیل پنجره‌های بزرگ زیادی در این سبک می‌بینید. همانطور که می‌دانید نور طبیعی برای همگی در تمامی دوران بسیار زیبا و مفید بوده. نورگیر سقفی، پنجره‌های کف تا سقف و دیوارهای شیشه‌ای همگی عناصر طراحی معاصر هستند. در حالی که اتاق خواب‌ها ممکن است حریم خصوصی بیشتری بخواهند، اما می‌توانند از شیشه‌های بافت‌دار استفاده کنند که به نور اجازه نفوذ بصری کمتری می‌دهد.

پالت رنگی برای اتاق خواب‌های معاصر در سمت خنثی قرار دارد. رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، کرم، بژ، و هر رنگ برنزه یا برنزه‌ای، انتخاب‌های عالی برای طراحی معاصر هستند.در طراحی معاصر حد وسطی وجود ندارد و رنگ‌های چوب یا بسیار تیره یا روشن هستند. کفپوش اتاق خواب با طرح چوبی تیره می‌تواند تضاد بسیار خوبی با رنگ کرم و بژ روشن و دیگر لوازم اتاق باشد.

بیشتر افراد برای اتاق خواب خود تمام وسایل را ست تهیه می‌کنند. یعنی تخت و میزهای پاتختی، کمد و کشوی لباس‌ها، میز آرایش و هر وسیله‌ای که داخل اتاق قرار می‌گیرد همگی از یک رنگ و یک جنس هستند. این شیوه‌ی دکوراسیون در ابتدا بسیار زیبا و چشم‌نواز است. حتی در نمایشگاه‌های فروش وسایل خانه، خواهید دید که وسایل را به همین شکل و به‌صورت یکنواخت ست می‌کنند و به نمایش می‌گذارند.

بسیاری از افراد این سبک را می‌پسندند ولی این مدل دکوراسیون برای اتاق خواب، حس گرمای اتاق را از بین می‌برد. اگر وسایل مثل میز با تخت دارای تفاوت رنگ و متریال باشند، اتاق شما دنج‌تر و شخصی‌تر به نظر می‌رسد و کمتر شبیه عکس‌های ژورنال‌های تبلیغاتی می‌شود.

ویژگی خاص و پررنگ این سبک استفاده از وسایل و طرح‌های بسیار پر زرق و برق در چیدمان اتاق خواب است. و اما علت این ویژگی آن است که سبک آرت دکو، در فاصله زمانی میان دو جنگ جهانی به وجود آمد و پر زرق و برق بودن آن، باعث شادابی روحیه افراد در زمان جنگ میشد. در این سبک از رنگ‌های درخشان و پررنگ، اشکال هندسی و لوازم دکور فلزی و طلایی رنگ استفاده می‌شود.

در این سبک از لوازم قدیمی برای ایجاد ظاهری گرم و نوستالژیک استفاده می‌شود. سبک وینتیج تنها یک ظاهر روستایی نیست، بلکه میتوان عناصر قدیمی را با عناصر جدید ترکیب کرد. چینش و دکور این سبک از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و شما برای طراحی و دکوراسیون آن انتخاب‌های بسیاری دارید. رنگ‌های پرکاربرد شامل رنگ‌های بهاری و ملایم می‌شود، مانند سفید، سبز روشن، صورتی ملایم، شیری و قهوه‌ای روشن. 

لازم به ذکر است که این سبک برای افرادی مناسب است، که شیفته مد و تکنولوژی امروزی نیستند و مایل‌اند ساعاتی از روز را به دور از دغدغه‌های روزانه‌، با مرور خاطرات خوش گذشته و عکس‌ها و وسایل قدیمی خاص خود سپری کنند. اگر ظاهر خانه شما مدرن و امروزی است نگران نباشید، زیرا می‌توان با رعایت اصول و نکات دکوراسیون، به سادگی این سبک را با خانه‌های امروزی هماهنگ کرد.

لوازم پرکاربرد و رایج این سبک، کاغذ دیواری، روتختی و سایر لوازم طرح‌دار هستند که در کنار سرویس تخت‌ و مبلمان قدیمی، نمایی جذاب و نوستالژیک را خلق می‌کنند. از شاخه‌های سبک وینتیج میتوان به وینتج رمانتیک، وینتج مدرن، وینتج فرانسوی وینتج روستیک اشاره کرد. 

این سبک ریشه در دهه‌ی ۷۰ میلادی آمریکا داشته و سبکی است که افراد در آن می‌توانند فضا را با لوازمی که از فرهنگ و سبک زندگی آنها نشات می‌گیرد پر کنند و به اتاق خواب خود روح و نشاط ببخشند. مبلمان کم ارتفاع، فرش‌های زینتی، لوازم هنری و رنگ‌های روشن و خنثی بخش بزرگی از طراحی بوهو هستند. رنگ پایه تمامی دیوارهای اتاق خنثی و یا خاکی است تا لوازم دکور شما بیشتر نمایان شوند و زیبایی فضای شما را دوچندان کنند.

 از دیگر دلایل محبوبیت سبک بوهو، این است که افراد در انتخاب وسایل و چیدمان اتاق خواب محدود نمی‌شوند و قوانین خاصی را دنبال نمی‌کنند، پس آزادی عمل بسیاری خواهی داشت. اگر علاقه دارید که لوازم را طبق سلیقه خود خریداری کرده و قرار دهید، می‌توانید این سبک را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید