ایلان ماسک و تاییدیه ایمپلنت مغزی انسان

شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک برای انجام آزمایش ایمپلنت مغزی در انسان از سازمان غذا و دارو تاییدیه دریافت کرده است.

به نقل از آرتیها هفت سال از تاسیس شرکت «نورالینک» می‌گذرد و سرانجام این شرکت تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) را برای کاشت رایانه در مغز انسان به دست آورده است.

نورالینک روز پنجشنبه در توییتی نوشت: ما با هیجان این خبر را به اشتراک می‌گذاریم که تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را برای آغاز اولین مطالعه‌ی بالینی در انسان دریافت کرده‌ایم. این نتیجه‌ی کار باورنکردنی تیم نورالینک در همکاری نزدیک با سازمان غذا و دارو و اولین قدم مهمی است که روزی به فناوری ما اجازه می‌دهد به افراد زیادی کمک کند.

نورالینک در حال کار بر روی فناوری است که مغز انسان را به یک رابط رایانه‌ای متصل می‌کند که می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی کمک کند تا با دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و آنها را کنترل کنند. برای مثال، فردی که فلج شده است، تنها با تصور حرکت دادن دست خود می‌تواند از تلفن همراهش استفاده کند. اما به گفته‌ی ماسک، هدف جاه‌طلبانه درازمدت این پروژه این است که انسان‌ها را به «شناخت مافوق بشری» مجهز کند.

زمان این تاییدیه با بیانیه ماسک در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ مطابقت دارد که گفته بود نورالینک برای دریافت تاییدیه به سازمان غذا و دارو درخواست داده است و در آن زمان گفته بود که انتظار دارد حدود شش ماه طول بکشد تا تصمیم‌گیری انجام شود.

اکنون پرسش بزرگ این است که دقیقا چگونه نورالینک شرکت‌کنندگان آزمایشی خود را از بین کسانی که داوطلب می‌شوند، انتخاب می‌کند؟ این شرکت در روز پنجشنبه اعلام کرد که جذب افراد برای کارآزمایی بالینی هنوز آغاز نشده است اما قول داد به زودی اطلاعات بیشتری در این مورد اعلام کند.

ماسک سال گذشته گفت که قصد دارد این دستگاه را در مغز خودش کاشت کند، اما تعداد کمی از او انتظار دارند که یکی از شرکت‌کنندگان آزمایش اولیه باشد.

ماسک تصور می‌کند که کاشت تراشه‌های مغزی می‌توانند طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله چاقی مفرط، اوتیسم، افسردگی و اسکیزوفرنی را درمان کنند. ایلان ماسک، اواخر سال گذشته میلادی در اظهارنظری جنجالی گفته بود که آنقدر به ایمنی این تراشه‌ها اطمینان دارد که مایل است آن‌ها را بر روی فرزندان خودش هم امتحان کند.

ایلان ماسک از سال ۲۰۱۹ تا کنون دست‌کم چهار مرتبه از امکان قریب‌الوقوع ورود به فاز انجام آزمایش‌های انسانی خبر داده بود؛ اما این شرکت تنها در اوایل سال ۲۰۲۲ به دنبال تایید سازمان غذا و دارو آمریکا افتاده بود ولی این آژانس دارویی درخواست آن را رد کرده بود.

پیش از این، سازمان غذا و دارو تعدادی از مواردی را که می‌خواست نورالینک پیش از اینکه تاییدیه آزمایش‌های انسانی را دریافت کند، به آنها رسیدگی کند، مطرح کرده بود. موارد ذکر شده به باتری لیتیومی دستگاه، خطر حرکت سیم‌های ایمپلنت به داخل مغز و چگونگی استخراج ایمن دستگاه بدون آسیب رساندن به بافت مغز مربوط می‌شدند.

نورالینک پیشتر در نمایشی از ایمپلنت مغزی خود، یک میمون را نشان داد که تنها با فکر کردن بازی پونگ را انجام می‌دهد و همچنین نشانگر ماوس را با افکار خود حرکت می‌دهد. این شرکت به دلیل استفاده از حیوانات برای آزمایش مورد انتقاد قرار گرفته است، اما ماسک همیشه ادعا کرده که با حیوانات رفتاری انسانی می‌شود.

محققان دیگری در حال توسعه فناوری مشابه نورالینک هستند. به عنوان مثال، دستگاهی به نام BrainGate به یک مرد فلج اجازه می‌دهد تا با تبدیل دستخط خیالی خود به متن، افکار خود را با دیگران در میان بگذارد.

نئورالینک و پرونده‌های فدرال:

شرکت «نئورالینک / Neuralink» از زمان تاسیسش در سال ۲۰۱۶، تا کنون موضوع چندین تحقیق در سطح فدرال بوده است.

  • در ماه مه، نمایندگان کنگره آمریکا از سازمان‌های مقرراتی خواستند تا عملکرد هیئت نظارت بر آزمایش‌های حیوانی در نئورالینک را بررسی کنند تا مبادا منتج به آزمایش‌های نادرست و عجولانه شده باشد.
  • وزارت ترابری آمریکا نیز به طور جداگانه در حال بررسی پرونده دیگری است که بررسی می‌کند که آیا شرکت نئورالینک به طور غیرقانونی پاتوژن‌های (عامل‌های بیماری‌زای) خطرناکی که از روی تراشه‌های برداشته شده از مغز میمون‌ها بوده است را با تمعیدات حفاظتی مناسب حمل کرده است یا خیر.
  • شرکت نئورالینک همچنین توسط دفتر بازرس کل وزارت کشاورزی ایالات متحده به دلیل نقض احتمالی رفاه حیوانات مورد بررسی است. این پرونده همچنین عملکرد نظارتی وزارت کشاورزی آمریکا بر نئورالینک را بررسی کرده است.

نئورالینک به درخواست‌ها برای اظهار نظر در مورد این پرونده‌های تحقیقی پاسخ نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید