باز هم حال و هوای محرم و بازپخش «مختارنامه»/ مسئولان درباره این حجم از بازپخش پاسخ دادند: «خود مخاطبان بازپخش این سریال را مطالبه می‌کنند»

به نقل از آرتیها مدیران تلویزیون مجددا به فکر بازپخش سریال «مختارنامه» افتاده‌اند. این سریال از ۱۶ تیر، همزمان با شروع دهه اول محرم، هرشب روی آنتن شبکه آی‌فیلم می‌رود. سال گذشته همین موقع‌ها بود که بالاخره رضایت دادند به اعتراض‌ها توجه کنند و بعد از دوازده سال پیاپی، قید بازپخش «مختارنامه» را بزنند.

بازپخش سریال «مختارنامه»

بازپخش سریال «مختارنامه»

سریال «مختارنامه» به کارگردانی داوود میرباقری، سال ۱۳۸۹ برای اولین‌بار روی آنتن رفت و با استقبال زیادی روبه‌رو شد. این استقبال بالا باعث شد که مدیران تلویزیون تصمیم بگیرند هرطور شده در ماه‌های محرم و صفر، آن را در کنداکتور شبکه‌های مختلف قرار دهند. به طوری که در چهارده سالی که از پخش این سریال می‌گذرد، هرسال شاهد بازپخش چند باره آن از شبکه‌های مختلف بوده‌ایم.

بازپخش مکرر این سریال باعث شد اعتراض‌ها بالا بگیرد و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با آن شوخی کنند اما تلویزیون تحت هیچ شرایطی حاضر نشد دست از آن بکشد.

تا اینکه حتی داوود میرباقری هم به بازپخش بیش از حد مختارنامه واکنش نشان داد و سال ۱۳۹۷ خطاب به مسئولان صداوسیما گفت: «واقعا رویتان می‌شود بازهم پخش کنید؟» بعد از آن نوبت به بازیگران و عوامل سریال رسید تا به نوبه خودشان از باز پخش این سریال عذرخواهی کنند. حتی فریبا کوثری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بابت پخش هر ساله این سریال انتقاد و از مردم عذرخواهی کرد. با وجود تمام این انتقادها اما مسئولان درباره این حجم از بازپخش فقط یک پاسخ داشتند: «خود مخاطبان بازپخش این سریال را مطالبه می‌کنند.»

«راز عاشقی»

سال گذشته سایت شبکه آی‌فیلم برای پخش سریال «مختارنامه» نظرسنجی برگزار کرد. در این نظرسنجی، مخالفان پخش این سریال در ساعاتی از موافقان آن پیشی گرفتند. اما در آخرین به روز رسانی موافقان پخش سریال درصد آرای خود را به عدد ۵۱ رساندند و مخالفان ۴۹ درصد شدند.

خلاصه اینکه سال گذشته سریال «مختارنامه» از هیچ شبکه‌ای پخش نشد. اما شبکه آی‌فیلم، دو نسخه سینمایی از این سریال را در روزهای تاسوعا و عاشورا با نام‌های «راه عاشقی» و «راز عاشقی» روی آنتن فرستاد. همان زمان معاون سیما درباره پخش نسخه سینمایی گفت: «جمعی از مخاطبان خواستار پخش این سریال هستند.»

داستان سریال مختارنامه

داستان سریال مختارنامه

داستان این مجموعهٔ تلویزیونی از زخمی‌شدن حسن بن علی و رفتن وی به مدائن که حاکم آن سعد بن مسعود ثقفی، عموی مختار است شروع می‌شود. مختار از طرف عمویش فرا خوانده می‌شود تا از حسن بن علی محافظت کند. بعد از مسموم و کشته شدن حسن مجتبی توسط همسرش جعده در ادامه، داستان به وقایع سال ۶۰ هجری و مرگ معاویه و حکومت یزید و جریان بیعت‌گرفتن از حسین بن علی رفته و در نهایت پنج سال بعد از حادثهٔ عاشورا، مختار به عنوان رهبر سومین قیام پس از عاشورا با متحدکردن شیعیان با شعار «یا لثارات الحسین» به خون‌خواهی حسین بن علی و کشته‌شدگان کربلا قیام می‌کند.

سریال «مختارنامه» قرار است در باکس ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه آی فیلم برود و هرشب دوقسمت از آن در مدت زمان ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید