بالا بردن عزت نفس با کتاب (اول عاشق خودت باش)

در این مقاله از آرتیها به معرفی کتابی پر فروش می پردازیم تا در ۳۰ روز عادات خود را تغییر دهید و زندگی‌تان تغییر کند! مارک رکلاو نویسنده‌‌ی کتاب اول عاشق خودت باش، راه‌های غلبه بر عزت نفس پایین، اضطراب، تنش، حس ناامنی و عدم اعتمادبه‌نفس را به شما می‌آموزد. اگر شما هم از کمبود اعتمادبه‌نفس و عزت نفس رنج می‌برید و می‌خواهید این ضعف را در خودتان از بین ببرید، این کتاب به شما می‌کند.

انسان چیزی نیست جز عزت نفس؛ جغرافیای بیرونی آدمی تغییر نمی‌کند، مگر اینکه فرد از درون، خودش را تغییر دهد و این تغییر در گرو شناخت خویش و رسیدن به عزت نفس است. با شناخت حقیقت درونی خود، حقیقت خدا و حقیقت جهان هستی می‌توانید به عزت نفس دست پیدا کنید. همه‌چیز به درون شما بستگی دارد. طرز نگاه شماست که دنیای بیرونتان را می‌سازد. جهان، آیینه‌ی باورهای درونی شماست. انسان‌های با عزت نفس بالا بسیار قدرتمندند و در هر اتفاقی به دنبال پیام آن هستند. آن‌ها می‌دانند هیچ مسئله‌ای اتفاقی رخ نمی‌دهد و تمام مسائل حاوی درس و پیامی برای رشدشان است. حالا یک اتاق را در نظر بگیرید که درون آن عشق، ثروت، شادی، قدرت، موفقیت، آرامش، خلاقیت و صداقت وجود دارد. کلید این اتاق، عزت نفس است. شما با داشتن کلید عزت نفس می‌توانید به تمام مسائل درون اتاق دست پیدا کنید.

با مارک رکلاو بیشتر آشنا شوید :

مارک رکلاو (Marc Reklau) مربی، سخنران و نویسنده هفت کتاب است. کتاب در «سی روز عاداتتان را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند»، از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است که از آوریل ۲۰۱۵ بیش از ۱۸۰۰۰۰ بار فروخته و بارگیری شده است و به زبان اسپانیایی، آلمانی، ژاپنی، تایلندی، اندونزیایی، پرتغالی و کره‌ای ترجمه شده است.

او این کتاب را در سال ۲۰۱۴ پس از اخراج شدن از کار نوشت و به معنای واقعی کلمه از بیکاری به لقب نویسنده‌ی پرفروش‌ جهان (که درواقع عنوان دومین کتاب وی است) رسید. نسخه اسپانیایی آخرین کتاب او «مقصد خوشبختی» توسط ناشر اسپانیایی در ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شده است. رسالت مارک این است که به افراد کمک کند تا زندگی مورد نظرشان را بسازند و منابع و ابزارهایی را برای تحقق هدفشان در اختیار آن‌ها قرار دهد.

خلاصه کتاب اول عاشق خودت باش :

کتاب اول عاشق خودت باش (Love yourself first) ویژگی‌های درونی‌تان را به شما نشان می‌دهد. مسائل کلیدی مربوط به عزت نفس را بیان می‌کند و تمرینات مؤثری برای افزایش عزت‌نفس ارائه می‌دهد، به طوری که بعد از اتمام کتاب شاهد تحولات بزرگی خواهید بود.

روش‌های زیادی برای استفاده از این کتاب وجود دارد. ابتدا کل کتاب را بخوانید و با مفاهیم آن انس بگیرید. پذیرفتن و دوست داشتن بعضی از آن‌ها آسان است، ولی پذیرفتن برخی دیگر دشوارتر خواهد بود. نگران نباشید. این مسئله ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. بعد از آن، کتاب را برای بار دوم بخوانید و تمرینات را انجام دهید. می‌توانید از ابتدای کتاب شروع کنید و تمرینات را یکی پس از دیگری انجام دهید، یا می‌توانید ابتدا تمریناتی که بیشتر دوست دارید را انجام دهید. با شیوه خودتان روی کتاب کار کنید و اجازه ندهید سادگی تمرینات شما را گول بزند. اگرچه بسیاری از مفاهیم و ایده‌ها کاملاً ساده هستند، اما می‌توانند زندگی‌تان را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشند. به‌هرحال فقط خواندن کتاب کافی نیست. اگر می‌خواهید عزت‌نفستان را ارتقا دهید، باید برخی کارها را نیز انجام دهید.

بیشتر روی مفاهیمی که به آن‌ها علاقه کمتری دارید، کار کنید. بله درست فهمیدید. بیشتر روی مفاهیمی کار کنید که آن‌ها را خیلی کمتر دوست دارید. همان‌هایی که در ذهنتان می‌گویند «به‌هیچ‌وجه. این راهکار برای من مؤثر نیست.» بیشتر اوقات چیزهایی که باید یاد بگیرید مواردی هستند که کمتر به دنبال یادگیری آن‌ها هستید، همان‌هایی که در ابتدای مسیر آن‌ها را رد می‌کنید. این مسئله‌ای ذهنی است. بیایید سفر خودتان را برای بالا بردن عزت نفس شروع کنیم… لحظات خوشی برایتان آرزو می‌کنیم!

تکه هایی از کتاب اول عاشق خودت باش :

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای کامل بودن به همه‌چیز احتیاج دارید، شما محکوم به مقابله با بدبختی هستید. کمال‌گرایان معمولاً کارهای اضافی زیادی انجام می‌دهند، زیرا فکر می‌کنند دیگران نمی‌توانند وظایفشان را به‌خوبی آن‌ها انجام دهند، بنابراین کاری را به دیگران محول نمی‌کنند. آن‌ها اضطراب و استرس زیادی را تجربه می‌کنند، زیرا همیشه ترس از شکست دارند.

کمال‌گرایی دشمن خلاقیت است و غالباً ما را از عمل‌گرایی بازمی‌دارد و این امر باعث می‌شود کمال‌گرایی به یکی از اصلی‌ترین دلایل تأخیر و تعلل تبدیل شود. این افراد حتی بیشتر از بقیه از شکست می‌ترسند. اگر آن‌ها اقدام نکنند، اگر تصمیم نگیرند، پس شکست هم نخواهند خورد؛ بنابراین، درنهایت، آن‌ها نه اقدامی می‌کنند و نه تصمیمی می‌گیرند. این افراد هرگز کاری را به پایان نمی‌رسانند و کتاب یا مقاله را به‌طور کامل بازنویسی نمی‌کنند و کار را نیمه‌تمام رها می‌کنند، زیرا هنوز کامل نیستند؛ و بنابراین فرصت‌ها از دست می‌روند و زمان می‌گذرد و هیچ نتیجه‌ای به دست نمی‌آورند.

کمال‌گرایی به عزت‌نفستان آسیب می‌زند، به این خاطر که دائم احساس عدم موفقیت و عدم پذیرش خودتان را تجربه می‌کنید. اگر دائماً خودتان را به‌عنوان یک آدم شکست‌خورده تصور کنید، ایجاد عزت‌نفسی سالم تقریباً برایتان غیرممکن است. همچنین به‌احتمال‌زیاد این افراد کمتر تلاش می‌کنند و کمتر خودشان را در معرض خطر قرار می‌دهند، هر دوی این‌ها عامل اصلی موفقیت و سعادت شخصی است.

مکان‌ها و مشاغلی وجود دارند که دوست دارید در حد کمال آن‌ها را داشته باشید برای ‌مثال در اورژانس یا عمل جراحی، اما در بسیاری از حوزه‌های دیگر این مسئله لازم نیست.

دو مورد از نکاتی که در کتاب اول عاشق خودت باش به آن اشاره شده :

موضوع اصلی کتاب حاضر بر محوریت تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس استوار است. این اثر به شما کمک می کند تا از اعتقادات مخربی که تاکنون نسبت به خود داشته اید، رها شوید و خود را شایسته چیزهای خوب ببینید. کتاب به شما می آموزد که چگونه از اعتماد به نفس بالا، ارتباطات اجتماعی بهتر، ارتباطات شغلی بهتر و… برخوردار شوید و با مشکلات و نگرانی هایتان مقابله کنید و شادی و لذت بیشتری را در زندگی تجربه کنید. کتاب پیش رو حاوی تمرینات و راهکارهای بیشماری برای عزت نفس و خودباوری است تا با تغییر نوع نگاه تان، باور داشتن خود و توانایی هایتان، رویاهایتان را محقق سازید و احساس شاد بودن داشته باشید.

از مشکلاتتان فرار نکنید، چون به هرجا فرار کنید آن ها دنبال شما خواهند آمد. به طور مثال، اگر شغلتان را عوض کنید، به دلیل اینکه با یک همکار مشکل دارید، ممکن است در شغل جدید هم نظیر همان مشکل را با یک نفر دیگر داشته باشید. یا اینکه ممکن است شما در روابط عاطفی متعدد خود، با مشکلات مشابهی روبرو شوید و تا زمانی که خود مشکل را حل نکنید، تکرار خواهد شد. بهترین راه برای مقابله با یک مشکل، پذیرش مسئولیت آن است. بهتر است مشکلات را به چشم چالش نگاه کنید که به شما فرصت یادگیری و رشد را می دهد. بعضی افراد حتی به مشکلات به عنوان دوستانشان نگاه می کنند. هر زمان که حل مشکلات و یادگیری از آن ها را آغاز کردید، زندگی راحت تر می شود. در مواقع سخت، خیلی خوب است این باور را داشته باشیم که زندگی، خدا و عالم مشکلی را در مسیر ما قرار داده تا بتوانیم حلش کنیم.

اگر ستایش دیگران برایتان خیلی مهم باشد، بدین معنی است که شما آن ها را به یک نیروی بزرگ در زندگی تان تبدیل کرده اید. اگر به نظرات دیگران وابسته باشید، به آن ها این فرصت را می دهید که بر شما و احساساتتان تاثیرگذار باشند، همچنین آزادی عمل را از دست می دهید و بدترین قسمت ماجرا این است که اگر بخواهید همه را راضی کنید، در نهایت هیچ کس را راضی نخواهید کرد.

اگر به نظر دیگران نیاز دارید تا احساس خوبی داشته باشید، دوست من باید بگویم که شما مسئله دارید و راه حل این است که بر روی عزت نفس خود، کار کنید و یاد بگیرید که تنها نظری که نیاز دارید، نظر خودتان است. تنها کسی که نیاز دارید با او مقایسه شوید، دیروز خودتان است.

دیدگاهتان را بنویسید