بالکن و اتاق بهار خواب

امروز می خواهیم در آرتیها به برسی و ایده های مربوط به بهار خواب در منزل بپردازیم و با طرحی ساده به زیبایی منزل شما بیافزاییم.

بهار از قشنگ ‌ترین فصل ‌های سال است که طبیعت به شکل بی ‌نظیری در آن زیبا می‌ شود. گذر از فصل خاکستری و سرد زمستان و رسیدن به سرسبزی و گرمای بهار، جنب و جوشی تازه در انسان ایجاد می ‌کند. میل به تغییر و تحول با نگرش به طبیعت باعث می ‌شود که دوست داشته باشیم مبلمان و دکوراسیون خانه را نیز دچار تغییرات کنیم تا حس سر زندگی و انرژی بیشتری در آن جریان داشته باشد. با الهام از بهار به راحتی می ‌توان تغییرات هرچند کوچک، اما کاربردی ‌ای ایجاد کرد و خانه را سرزنده نگه داشت.

در این مقاله با ارائه ایده هایی برای دکوراسیون بهاری خانه به شما کمک می کنیم که با تغییراتی ساده خانه خود را تازه کنید و به استقبال بهار بروید و روحیه خود را عوض نمایید.

همیشه یکی از بهترین گزینه‌ ها برای تغییر دکور داخلی خانه، رنگ کردن است البته قبول داریم که کار پر دردسری‌ است و همیشه قابل انجام نیست. با اینحال نمی ‌توان از نقش پررنگ آن غافل شد و راجع به آن صحبت نکرد.

برای دکوراسیون بهاری لازم است از رنگ ‌های روشن و شاد استفاده کنید. اگر دیوارهایتان رنگ روشن و خنثی دارد، می‌ توانید به جای رنگ کردن دیوارها و دردسرهای فراوانش، یکی از دیوارها را انتخاب کرده و همان تک دیوار را به رنگ مثلا سبز یا صورتی ملایم درآورید. این رنگ های الهام گرفته از طبیعت نشاط فصل را در خود منعکس می کنند.

حتماً بالکن، تراس، چشمه و ایوان را شنیده اید. البته اکثر ما فکر می کنیم که همه این کلمات یک معنی دارند. در واقع اگرچه این واژه ها معانی مشابه و نزدیکی دارند، اما تفاوت های کاربردی و معنایی در این واژه ها وجود دارد که در این مقاله قصد بررسی آن ها را داریم.

اگرچه آپارتمان های جدیدتر ممکن است بالکن یا تراس و چشمه خواب کمتری داشته باشند، اما هنوز خانه هایی با الهام از معماری قدیمی وجود دارند که چشمه خواب یا ایوان بخشی جدایی ناپذیر از وجود آنها بوده است. چه استفاده از این قسمت ها در ساختمان به دلیل زیبایی آن باشد و چه استفاده فوق العاده ای که برای همه خانواده دارند.

اگر بخواهیم از نظر معماری به این کلمه نگاه کنیم، بالکن به عنوان پسوند آپارتمان ها در نظر گرفته می شود که مساحت آن در متراژ آپارتمان و ساختمان محاسبه می شود.

بالکن ها فضاهای مسقفی هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرون باشد.

در این فضا قسمت های بسته فضا شامل نیم دیوار، حصار یا ترکیبی از این دو با دیوار است. بنابراین می توان گفت بالکن بخشی از ساختمان است که معمولاً از دیوارهای ساختمان بیرون زده است.

گاهی بالکن ها دو طرف و گاهی سه ضلع باز و رو به فضای مجاور دارند.

در محاسبه مساحت خانه اگر آن خانه دارای بالکن باشد در سند مساحت بالکن آمده است که: خانه ای به مساحت ۹۵ متر مربع که ۴ متر آن بالکن است. یعنی مساحت بالکن مساحت کل خانه در نظر گرفته می شود.

اگر به ساختار خانه های قدیمی نگاهی بیاندازیم، متوجه قسمتی در آنها می شویم که با نام بهار خواب شناخته می شود.امروزه در طراحی خانه ها کمتر شاهد قسمتی به نام بهار خواب هستیم، اما بهار خواب ها جایگاه ویژه ای در طراحی ویلاهای لوکس و لاکچری دارند.

بهار خواب قسمتی از ساختمان است که اط لحاظ طراحی شبیه ایوان است اما به دلیل ساختارهای دیوارهای اطراف خود غالباً از سایه دلپذیری برخوردار است. بهار خواب ها مناسب ترین مکان ها برای استراحت در طول شبانه روز در فصول گرم سال هستند و به دلیل سایه ای که دارند خنکای مطلوبی را ایجاد می کنند. بهار خواب ها بدون سقف طراحی می شوند و به همین دلیل اصلا برای فصول سرد سال مناسب نیستند.

با اینکه بهار خواب در خانه های کوچک و آپارتمانی امروز کمرنگ شده است، تصمیم گرفتیم تا نکاتی را در رابطه با این مکان جذاب برای شما عزیزان بیان نماییم و شما را بیشتر با بهار خواب شاه نشین آشنا کنیم و ایده های جذاب و جالب برای دیزاین بهار خواب را خدمت شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

در اصل می توان گفت بهار خواب نام دیگر مهتابی است که به آن تخت بوم هم گفته می شود. بهار خواب فضایی بدون سقف است که در طبقات بالا و روی حیاط ساخته می شود؛ به ویژه در شهرهایی با آب و هوای گرم. در شب های بهار و تابستان با نصب یک پشه بند شب را صبح می کردند و از خوابیدن در آن فضا لذت می بردند و در پاییز به عنوان اتاقی اضافی در روز از آن بهره می بردند.

می توان گفت بهار خواب هم یک نمونه ایوان بدون سقف برای طبقات فوقانی است. اگر تاریخ را ورق بزنیم می توانیم بگوییم که سابقه ساخت ایوان ها به زمان اشکانیان و شیوه پارتی بر می گردد و تا زمان قرن بیستم از ملزومات خانه به حساب می آمد. ایوان مدائن یا همان طاق کسری که طاق خسروست شاید معروفترین ایوان ایرانی باشد که شاهکار معماری ساسانیان بود. از عبادتگاه تا قصر در بسیاری از بناها ایوان ساخته می شد. در مورد تاریخچه طراحی ایوان که بعدها بهارخواب ها از دل طراحی آن در آمد گفته اند، کوچ نشینان اشکانی چادرهایی مدور می ساختند که فقط یک در داشت و فرم و عملکر ایوان بی شباهت به این چادرها نیست.

از نظر معماری، تراس به فضای متصل به آپارتمان گفته می شود.

این فضا بدون سقف بوده و مشترک محسوب می شود. در نتیجه مساحت تراس ها در محاسبه مساحت آپارتمان ها تداخلی ایجاد نمی کند.

به طور کلی ایوان ها، تراس ها، بالکن های فضاهای مسکونی بالاتر از فضای بیرون قرار می گیرند که در صورت نشستن کاربر در آن می تواند بر فضای حیاط یا نمای بیرونی تسلط داشته باشد و از زیبایی های آن لذت ببرد.

در محاسبه متراژ خانه اگر آن خانه دارای تراس باشد در سند متراژ تراس آمده است که: خانه ای به مساحت ۱۰۰ متر مربع و تراس به مساحت ۸ متر مربع. یعنی مساحت تراس در کل مساحت خانه حساب نمی شود و جداگانه محاسبه می شود.

تفاوت اصلی بالکن و تراس در مسقف بودن یا نبودن آن است.

گاهی قسمتی از بالکن غیر مسقف (معمولاً در طبقه اول) است که در این صورت به قسمت غیر مسقف آن تراس و قسمت مسقف بالکن می گویند.

لازم به ذکر است که تراس اس بدون مسقف بوده و یک ساختمان مشترک محسوب می شود، بنابراین متراژ آن در محاسبه متراژ آپارتمان دخالتی ندارد.

سبک و روش زندگی و معماری دو اصلی هستند که هر دو به یکدیگر مرتبط و بر روی هم تأثیر می گذارند. اگر کمی از گذشته معماری ایران بدانیم خواهیم دید که سبک زندگی بر روی طراحی و ساخت و ساز بناها تأثیر گذاشته است و ما شاهد این طراحی در سال های نه چندان دور هم بوده ایم که سبک زندگی ارجحیت بر روی طراحی معماری داشته است و خانه ای همراه با  آرامش طراحی شده است، اما این روزها این سبک طراحی کمرنگ شده است. آیا تا به حال دوست داشته اید در هنگام خواب آسمان را ببینید؟ ستاره ها را بشمارید؟ در گذشته تا احساس نیاز می کردند فضایی به این منظور می ساختند که نامش را بهار خواب گذاشته اند. این روزها بهار خواب های آن سال ها به یک فضای کوچک به نام بالکن و تراس تبدیل شده است اما شاید در گوشه و کنار برج و ها و ساختمان های بلند بتوانیم بهار خواب های با طراحی زیبا را ببینیم که کمی یاد گذشته را برای ما زنده کند و میزبان خانواده ها در شب های گرم تابستان و بهار و روزهای پاییز باشد.

شاید یکی از اولین وسایل و المان‌هایی که در فضای بهار خواب‌ها مهم می‌شوند مبلمان‌ها هستند که انواع مختلفی هم دارند. مطمئناً یکی از کاربردهای بهار خواب نشستن و لذت بردن از خواندن یک کتاب یا خوردن یک نوشیدنی است و همه این‌ها بدون یک میز و صندلی جمع و جور ممکن نخواهد شد. در انتخاب سبک و مدل آن سلیقه خود را در اولویت قرار دهید. میز و صندلی‌های مخصوص فضای باز نیز مختص این گونه از فضا هستند و مقاومت خوبی در برابر شرایط مختلف آب‌وهوایی دارند.

شاید فضای بهار خواب شما بزرگ باشد و دست شما در انتخاب مبلمان نیز باز باشد. با این حال انتخاب یک مبل نه کوچک و نه بزرگ که کاربردی‌ترین حالت ممکن را برای شما و اعضای خانواده داشته باشد متعاقباً فضای کمتری را اشغال خواهد کرد و می‌توانید از فضا برای کاربرد دیگر المان‌ها بهره ببرید. بسیاری از بهار خواب‌ها مسقف اما برخی هم روباز هستند و به همین منظور هم باید در انتخاب مبل دقت کرد. بعضی از مبل‌ها از دو بخش تشک و چهارچوب تشکیل شده‌اند و تشک‌ها به راحتی از چهارچوب جدا می‌شوند. این نوع از مبل‌ها برای بهار خواب‌های روباز در شرایط آب و هوایی مختلف انتخاب مناسبی است.

پوشش گیاهی از مهم‌ترین المان‌هایی است که وجود آن‌ها در فضای بهار خواب بسیار مهم است. پوشش گیاهی حس و حال بودن در بهار خواب را می‌تواند به کل متحول سازد. برای نگهداری بهتر و سادگی کار بهتر است که از فلاورباکس‌ها و گلدان‌ها استفاده کنید. در صورتی که مساحت بهار خواب شما امکان اجرای زیادی از پوشش گیاهی را نمی‌دهد می‌توانید سطوحی قائم متصل به دیوار یا خود ایستا را برپا سازید و آن را کاملاً به انواع مختلف گل و گیاه اختصاص دهید.

در معماری ایرانی، «ایوان» یکی از مهم ترین فضاهای معماری است که در اکثر خانه های سنتی و بناهای تاریخی با کاربری های مختلف مانند عبادتگاه ها، کاخ ها، ساختمان های مسکونی و … دیده می شود.

ایوان از نظر فرم، ابعاد و موقعیت متنوع است و کارکردهای فراوانی دارد.

بسیاری از فضاها نیز مترادف ایوان هستند که نوع بی سقف را گاهی بهار خواب و گاهی مهتابی می گویند.

نوع دیگر آن رواقی با چند ستون در جلو و ارتفاعی برابر با سقف و عرض کم نام دارد.

ایوان در زبان فارسی و معماری ایرانی به معنای جلوی اتاق است.

از نظر معماری به قسمتی از بنا که سقفی دارد ولی جلوی آن باز است ایوان می گویند.

می توان گفت ایوان تقریباً معادل بالکن های امروزی است که در و پنجره ندارند اما مشرف به حیاط هستند.

ایوان ها یکی از مهم ترین اجزای معماری سنتی ایران است که قدمت آن به دوره اشکانی می رسد.

ایوان در زبان معماری اصیل ایرانی فضایی است در وسط، بین بیرون و داخل.

فضایی که به دلیل بلندی از سطح زمین از نفوذ گرد و غبار به داخل خانه جلوگیری می کند.

از سوی دیگر ایوان را می توان این گونه تعریف کرد: ایوان نشیمنگاهی است بالاتر از محیط اطراف که معمولاً در بیرون ساختمان های مسکونی ساخته می شود.

در جداسازی آپارتمان ها معمولاً با ایوان ها مواجه نمی شویم مگر در خانه های ویلایی و یا خانه های بسیار مجللی که در متراژ بسیار وسیعی ساخته شده اند.

ایوان یکی از اجزای مهم در معماری سنتی است که ریشه در دوره اشکانی دارد.

به طور کلی ایوان فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرونی قرار می دهد به طوری که اگر فردی در ایوان و داخل آن نشسته است بتواند بر حیاط مسلط شود و گل و گیاه و حوض و آب را ببیند.

تزیینات زیبای ایوان ها علاوه بر حس زیبایی، حس سفتی و استحکام را نیز به ارمغان می آورد، زیرا این طرح ها و نقوش زیبا باید سال ها ماندگار باشد.

نکته دیگری که احتمالاً در مورد ایوان ها نمی دانید این است که: ایوان ها الگوی خود را از خیمه های کویری دوره اشکانی دارند که از هر طرف بسته هستند و فقط از در ورودی می توانند وارد و خارج شوند. ایوان همان است و فقط از در ورودی و خروجی می توان رفت و آمد کرد.

ایوان در زبان فارسی به معنای جلوی اتاق است و از نظر معماری به قسمتی از بنا اطلاق می شود که سقف دارد ولی در مقابل آن باز است. ایوان تقریباً معادل بالکن های امروزی است که در و پنجره ندارند اما مشرف به حیاط هستند.

برای چیدمان زیباتر و دلپذیرتر این فضاها می توانید بالکن را با گیاهان، گلدان های دیواری رنگی و همچنین چراغ های ایستاده یا پایه های کوتاه برای نورپردازی تزئین کنید.

اگر می خواهید فضای شما دور از دید همسایگانتان باشد، به جای شیشه های مات از گلدان های آویزان و جعبه های گل استفاده کنید.

سقف بالکن را با رنگ های زیبا و شاد رنگ آمیزی کنید و با نخ های ظریف دور نرده ها نورپردازی زیبایی ایجاد کنید.

بهتر است از نورهای معمولی زرد و سفید استفاده کنید، این به زیبایی بالکن و حس آرامش شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید