برترین خوانندگان زن عرب

دراین مقاله از آرتیها قصد داریم با هم نگاهی به فهرست ۶ تن از بهترین خواننده‌ های عرب‌زبان داشته باشیم. جوانب مختلف فرهنگی را می‌توان در میان عرب‌ها مشاهده کرد، در بین تمامی جنبه‌‌ های هنری که مردمان کشورهای عربی به آن‌ مشغول هستند، هنر موسیقی عرب‌ها بیشتر توانسته راه خود را به سایر کشورها باز کند. این امر باعث شده تا خواننده‌ های عرب‌ زبان جای خود را در دل سایر ملت‌ ها نیز باز کنند. در این بین باید اعتراف کرد ایرانی‌ های زیادی را سراغ داریم که از کودکی با موسیقی‌های عربی بزرگ شده‌اند و تمامی خواننده‌ های سرشناس عربی را می‌ شناسند.

۱- هیفا وهبی :

خواننده زن عرب، هیفا وهبی اهل کشور لبنان و متولد ۱۰ مارس ۱۹۷۶ است. او علاوه بر خوانندگی، در مدلینگ و بازیگری نیز برای خود صاحب سبک است. ابتدا هیفا فعالیت خود را در زمینه مدلینگ شروع کرد و بعد از آن، پا به عرصه موسیقی گذاشت. او در سنین ۱۶ و ۱۹ سالگی، عنوان دختر شایسته جنوب لبنان و دختر شایسته لبنان را کسب کرد. سپس تصمیم گرفت در زمینه موسیقی به فعالیت بپردازد. اولین آلبوم او هو الزمان نام داشت و باعث شهرت کم و بیش او شد. از آن سال ها تاکنون از این خواننده، ۷ آلبوم منتشر و روانه بازار شده است. همچنین او در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷، در لیست ۵۰ زن زیبای جهان نیز قرار گرفته است.

از بین آلبوم های مختلف هیفا،آلبوم “ملکه الجمال” فروش بسیار خوبی داشت به طوریکه پس از منتشر شدن توانست رتبه ۳۶ برترین آلبوم های جهان را در کمتر از ۲۴ ساعت کسب کند. دلیل موفقیت این آلبوم را می توان وجود آهنگ هایی با لهجه های مختلف عربی مانند:خلیجی، مصری و لبنانی عنوان کرد. هیفا وهبی پس از منتشر کردن این آلبوم محبوبیت بسیاری در میان مردم جهان عرب پیدا کرد. در میان لبنانی ها به خصوص جوانان لبنانی نیز، این خواننده جایگاهی ویژه دارد. زندگی شخصی او نیز حواشی بسیاری دارد.

هیفا تاکنون از چند حادثه جان سالم به در برده است. او، عقاید شخصی خود را نیز درباره سیاست بیان کرده بود و باعث شد که عده زیادی این خواننده زن عرب را مسخره کنند. او همچنین از سال ۲۰۰۷ تاکنون، در زمینه بازیگری نیز فعالیت کرده است.

۲-بلقیس احمد فتحی :

بلقیس احمد فتحی، خواننده زن عرب زبان است که از سال ۲۰۰۰ فعالیت خود را در رشته موسیقی آغاز کرده است.  این خواننده، در واقع اهل کشور یمن می باشد. اما به دلیل اینکه مادرش اماراتی بود، تقریباً بیشتر عمر خود را در این کشور و در شهر ابوظبی گذراند. و سپس توانست در سال ۲۰۱۲ شناسنامه این کشور را دریافت کند.  او که متولد ۲۰ اکتبر ۱۹۸۸ است، در سال ۲۰۱۲ با فوتبالیستی به نام نایف هزازی ازدواج کرد. اما در سال ۲۰۱۳ جدا شد.

در سال ۲۰۱۶ مجددا ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد.  بلقیس احمد فتحی، تنها دو آلبوم منتشر کرده است که آلبوم اول او “مجنون” و آلبوم دوم “زی ما انا” نام دارد.  آلبوم مجنون دارای ۱۳ ترک و آلبوم دوم دارای  ۱۴ ترک می باشد.  علیرغم اینکه این خواننده تنها دو آلبوم منتشر کرده است، اما آهنگ های تکی بسیاری از این خواننده زن عرب منتشر شده است.  بلقیس، توانست در سال ۲۰۱۱ جایزه خوش صدا ترین زن جوان در دو روزنامه زهره الخلیج و الصدا و در سال ۲۰۱۴ جایزه خوش صداترین خواننده زن جوان برای دفعه دوم را از آن خود کند.

۳-میریام فارس :

میریام فارس خواننده زن عرب، در سال ۱۹۸۳ در کشور لبنان متولد شده است.  پدر او که از ماهر ترین و حرفه ای ترین خلبانان کشور لبنان است و تا حدودی دارای شهرت است در طول پرواز برای مسافران آواز می خواند. علت اصلی شهرت او نیز همین موضوع می باشد.  میریام تحصیلات آکادمی موسیقی خود را در دوران نوجوانی آغاز کرد و در طول چهار سال در هنرستان ملی موسیقی لبنان آموزش دید.  نخستین آلبوم او در ۲۰ سالگی منتشر شد و نام آن “انا و الشوق” به معنی من و دلتنگی می باشد.

برای دو آهنگ این آلبوم که انور شغلات از علی نام داشتند ویدیو کلیپ هایی ساخته شد.  ویدیو کلیپ های آهنگ “منو دلتنگی” و “از من نپرس”، جز پر بیننده ترین کلیپ ها در بین  تمامی شبکه های عربی شد و توانست طرفداران بسیاری را جذب خود کند.  به دلیل موفقیت آهنگ “انا و الشوق” او در همان سالها، برند محمود سعید در کشور فرانسه عطری به نام “انا و الشوق” را روانه بازار کرد و توانست فروش و بسیاری را از آن خود کند.

آلبوم دوم این خواننده زن عرب، نادینی نام داشت که در سال ۲۰۰۵ روانه بازار شد.  در سال ۲۰۰۸ نیز سومین آلبوم او با نه ترک در بازار منتشر شد.  میریام فارس، پس از اینکه توانست موفقیت های بزرگی را در زمینه خوانندگی کسب کند، در فیلم لبنانی به نام “سیلینا” ایفای نقش کرد. این فیلم کاملا موزیکال بود و توانست استعدادهای میریام را در عرصه بازیگری کشف کند.  این خواننده به طور کلی ده آلبوم منتشر کرده است و آخرین انتشار آلبوم به سال ۲۰۱۵ میلادی باز می گردد.  میریام فارس توانست در سال ۲۰۱۲ و در جشنواره “مورکس دور” بیروت عنوان بهترین ستاره پاپ عرب را از آن خود کند.  همچنین در این جشنواره، آهنگ “من عیونی” این خواننده نیز در بین بهترین و برترین آهنگ های عربی قرار داده شد.

۴-نانسی عجرم :

نانسی نبیل عجرم، خواننده زن عرب موفق، در سال ۱۹۸۳ چشم به جهان گشود. این خواننده مشهور که در سبک پاپ فعالیت می کند، به عنوان سفیر یونیسف نیز انتخاب شده است. نانسی از سن ۸ سالگی وارد دنیای موسیقی شد و از طریق حمایت های بی دریغ پدرش، توانست در سنین نوجوانی اولین آلبوم خود را منتشر کند. نام او همیشه در میان موفق ترین خوانندگان زن جهان عرب قرار داشته است. بسیاری از افراد، دلیل موفقیت این خواننده را همکاری با شخصی به نام  جیجی لامارا  می دانند. اولین آلبوم نانسی که نام آن به تو نیاز دارم بود، در سال ۱۹۹۸ منتشر شد و بعد از آن آلبوم “چشمانت را بر من ببند” در سال ۲۰۰۱ میلادی منتشر و روانه بازار گردید.  این خواننده مشهور عرب توانست در سال ۲۰۰۸ جایزه موسیقی ملل و همچنین عنوان جوان ترین خواننده عرب را به خود اختصاص دهد.

بسیاری از افرادی که در عرصه موسیقی صاحب‌ نظر هستند، همیشه نانسی را به عنوان نمادی از موسیقی عربی معرفی می کنند.  نانسی در هفته نامه های معروفی به نام نیوزویک و برنامه اپرا وینفری، به عنوان یکی از بانفوذترین شخصیت های خاورمیانه معرفی شده است.  در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴،از طرف مجله زهره الخلیج این خواننده به عنوان  بهترین خواننده زن عرب سال انتخاب شد.  زندگی شخصی او دارای حواشی بسیاری است و با جستجوی اسم او در گوگل می توانید شاهد اخبار که حول اسم او به وجود می آید باشید. زیرا نانسی علاوه بر خوانندگی در امورات دیگری هم سعی دارد فعالیت داشته باشد.

۵-سمیره سعید :

سمیره سعید، خواننده زن عرب، در رباط پایتخت کشور مراکش دنیا آمده است. این خواننده اصالتی مغربی_مصری دارد و مسلمان است.  سمیره سعید نیز مانند دیگر خوانندگان موفق، فعالیت خود را از همان دوران کودکی شروع کرد.  در بیوگرافی او آمده است که از سن ۹ سالگی شروع به خوانندگی کرد و در یک برنامه تلویزیونی در کشور خود به عنوان یک خواننده شناخته شد و پس از آن توانست آهنگ های بسیاری را منتشر کند. سمیره در سال ۱۹۷۸،این خواننده به توصیه عبدالحلیم، برای پیشرفت بیشتر به کشور مصر رفت.

در سال ۱۹۸۰،آهنگ پیام عشق از این خواننده، در رتبه هفتم مسابقات آواز خوانی یورو ویژن قرار گرفت.  ازدواج اول او در سال ۱۹۸۸ انجام شد و شش سال بیشتر دوام نداشت.  پس از آن سمیره با مصطفی نابلسی در سال ۱۹۹۴ ازدواج کرد و صاحب فرزند شد. این خواننده آهنگی را به همراه شاب مامی منتشر کرد که باعث شناخته شدن بیشتر و همچنین افزایش او محبوبیت شد.

در سال ۲۰۰۳ هم، این آهنگ او در مسابقات وورد میوزیک آوارد و بی بی سی صاحب جایزه شد. در سال ۲۰۰۵ هم، آهنگی به نام “قوینی بیک” منتشر کرد که توانست محبوبیت بسیاری را کسب کند. موزیک ویدئوی این آهنگ که در آن زمان در کشور اسپانیا ضبط شده بود نیز، دلیل محکمی برای محبوبیت هرچه بیشتر این آهنگ بود.  این خواننده زن عرب، همچنین در سال ۲۰۰۶ برای مسابقات جام ملتهای آفریقا که در کشور مصر برگزار شد، آهنگی به نام “همه ما آدمیانیم” را به سه زبان: انگلیسی، فرانسوی و عربی اجرا کرد.  ژانر آهنگ های سمیره سعید، موسیقی عربی و پاپ است و تاکنون می‌توان گفت حدودا ۴۳ آلبوم از او منتشر و روانه بازار شده است.

۶-سیرین عبدالنور:

سیرین عبدالنور خواننده زن عرب، در ۲۱ فوریه ۱۹۷۷ متولد شد. او علاوه بر خوانندگی، مانکن و بازیگر نیز می باشد. اولین آلبوم سیرین در سال ۲۰۰۴، با نام “شبی از شبها” منتشر شد.  دو سال بعد، دومین آلبوم او با نام “در چشمانم” منتشر شد. یکی از ترک های این آلبوم (اگه اون تو چشمام نگاه کنه)، از محبوبیت بسیاری برخوردار شد.  فعالیت در عرصه بازیگری سیرین از سال‌ها پیش از خوانندگی او آغاز شده بود.  به طوری که در سال ۱۹۹۰، در چند سریال عربی ایفای نقش کرده بود.

این خواننده در سال ۲۰۰۳ جزو مانکن ها و مدل های برتر جهان معرفی شد.  اولین باری که این سیرین در تلویزیون دیده شد، با سریالی به نام “الادهم” بود.  البته قبل از آن هم، در فیلم سینماییرمضان ابولعلمین” توانست موفقیت های بسیاری را به دست آورد.  تازه ترین و جدیدترین آلبوم سیرین (شبها)، موفقیت های زیادی را کسب کرده است.

می توان گفت که این آلبوم، دوبار مجددا چاپ شده است و ۵۰ هزار نسخه از آن، در کشور مصر تاکنون به فروش رسیده است.  فعالیت این خواننده در زمینه مدلینگ از سال ۱۹۹۲ شروع شد و با طراحان مشهور بسیاری کار کرد. در سال ۲۰۰۲ نیز موفق شد که یکی از جایزه های مهم دنیای مدلینگ را به خود اختصاص دهد. این خواننده زن عرب، در سال ۲۰۰۷ با فردی به نام فرید رحمه ازدواج کرد و در سال ۲۰۱۱ اولین فرزند او به دنیا آمد.

جهان عرب آمیخته‌ای سرشار از فرهنگ‌ها و هنر‌های مختلف است و همواره به موسیقی‌های اصیل و متنوعش شناخته می‌شود. فرهنگ عربی سرشار از سمبل‌های الهام‌بخش موسیقی است. ما تمامی تلاش خود را کردیم تا در این مقاله بهترین خواننده های زن عرب را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید