بررسی رئالیتی شو «کتاب قانون» به کارگردانی سعید ابوطالب و تهیه‌کنندگی محمدحسین سعادتی که از سه‌شنبه ۱۸دی ماه از شبکه یک شروع شد

به نقل از آرتیها پخش رئالیتی شو «کتاب قانون» به کارگردانی سعید ابوطالب و تهیه‌کنندگی محمدحسین سعادتی از سه‌شنبه ۱۸دی ماه از شبکه یک شروع شد. پخش قسمت‌ هایی ابتدایی آن بهانه‌ ایی شد تا به بررسی این رئالیتی بپردازیم.

رئالیتی‌شو «کتاب قانون»

رئالیتی‌شو «کتاب قانون» در مورد چیست؟

در این رئالیتی ‌شو فضای مجلس شورای اسلامی شبیه ‌سازی شده است. شرکت ‌کنندگان موضوعات مهم روز را به عنوان طرح یا لایحه بررسی و درباره آن صحبت می ‌کنند. از همین چند خط می توان پی به فضای برنامه برد و از چند و چون آن سر درآورد. بر اساس قسمت های ابتدایی باید اذعان کرد با یک ایده نو درباره فضای تبلیغاتی انتخابات مجلس مواجهیم. تلویزیون محصولات زیادی با موضوع انتخابات ساخته است اما «کتاب قانون» به طور کل با همه آن ها فرق دارد.

در قسمت اول، آیتمی پخش شد که شامل مصاحبه با مردم بود. گزارشگر درباره مشکلات مختلف جامعه می پرسید و آن ها راهکار ارائه می کردند. در نهایت برخی از مصاحبه شوندگان وارد مجلس شدند تا خود، در مقام تصمیم گیرنده و مسول مشکلات را رفع کنند. این آیتمِ طولانی طوری است که مخاطب پی به نمایشی بودن آن می برد. در ادامه، نوبت به فضای مجلس رسید و داستان از جایی شروع شد که باید مثل آن چه در واقعیت رخ می دهد، نمایندگان اعتبارنامه دریافت کنند و مراحل مختلف قانونی را از سر بگذارنند. کارگردان با این تمهید قصد داشته است به شکل عینی مردم را با ساز و کار مجلس آشنا سازد.

«کتاب قانون»

ساختار رئالیتی‌شو

«کتاب قانون» بر خلاف تصوری که از رئالیتی شو وجود دارد، برنامه ای مستند نیست. بازیگران مقابل دوربین و بر اساس سناریو دیالوگ می گویند. آن را می توان به نوعی یک تله تئاتر دانست؛ با این تفاوت که متن آن به اندازه کافی جذابیت و کشش ندارد. سازندگان برای ایجاد تنوع و جذابیت، برخی شخصیت های واقعی نمایندگان اداور مختلف را شبیه سازی کرده اند و دسته ای از اتفاقات رایج نیز در این برنامه بازنمایی شده؛ مثل شلوغ کاری ها، احسنت گفتن ها و … این تمهید به همراه تلاش برای ساده سازی مفاهیم مجلس امتیاز مثبتی است اما «کتاب قانون» در مجموع فاقد قدرت برای جذب مخاطب حداکثری است.  

سعید ابوطالب

بازیگران و کارگردان چه کسانی هستند؟

فخرالدین صدیق شریف در «کتاب قانون» در نقش رئیس مجلس ظاهر شد. او با توجه به تجربه و توان، موفق هم عمل کرد. برخی حالات این بازیگر یادآور علی لاریجانی هم هست! سیروس همتی دیگر بازیگر این مجموعه است که نقش آبدارچی مجلس را برعهده دارد. او ظاهرا یک آدم معمولی است اما سخنانش، از یک تفکر عمیق می آید. بقیه شرکت کنندگان، چهره های مطرح نیستند و بی انصافی است اگر نگوییم عملکردی قابل قبول مقابل دوربین دارند.

سعید ابوطالب سابقه نمایندگی مجلس را دارد و چم و خم سیاست را می شناسد. او سال ها از آن فضا فاصله گرفت و به سمت تولید رئالیتی شوهای مختلف رسید. «رالی ایرانی»، «شام ایرانی»، «شب‌های مافیا»، «شام ایرانی» و «پدر خوانده» آثاری است که در شبکه خانگی کارگردانی کرد. برای تلویزیون هم مستند-مسابقه هایی چون «سرزمین دانایی» و «۷۷ ساعت» را ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید