بررسی کتاب رازهای روان‌شناسی تاریک، نوشته ویلیام کوپر/ روان‌شناسی تاریک، یکی از ابعاد علم روان‌شناسی برای عموم افراد است

در این مطلب از آرتیها کتابی در حیطه ذهن افراد به شما معرفی خواهیم کرد. کتاب رازهای روان‌شناسی تاریک، نوشته ویلیام کوپر با ترجمه خشایار کیافر کتابی در زمینه روان‌شناسی است. روان‌شناسی تاریک، یکی از ابعاد علم روان‌شناسی است که برای عموم افراد، کمتر شناخته شده است. در حالی که آشنایی با آن، امری حیاتی در زندگی امروزه به نظر می‌آید. البته ورود و شناخت به این حوزه، بدون مطالعه و کسب اطلاعات در مورد مفاهیم آن دست یافتنی نیست.

این کتاب، اولین ترجمه این اثر به زبان فارسی است و این مفهوم نوین، تا به حال در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار نگرفته است. از افتخارات این کتاب حضور در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون در این حوزه خاص است.

کتاب رازهای روان‌شناسی تاریک

نقد کتاب رازهای روان‌شناسی تاریک

ویلیام کوپر در کتاب رازهای روانشناسی تاریک، به مفاهیم مربوط به کنترل و دستکاری ذهن انسان می‌پردازد. این شاخه از روانشناسی، با کاوش در طبیعت انسان، این امکان را فراهم‌ می‌کند که افراد، اعمالی ارادی برای دفاع یا آسیب رساندن به هم‌نوعان خود بروز دهند. این کتاب بیانگر زاویه‌ای تاریک از علمی‌ست که به شدت در زندگی انسان‌ها تأثیرگذار بوده و عدم توجه به آن‌ می‌تواند زندگی عاملان و سوژه‌هایش را دچار تغییرات ناخواسته کند. به زبان ساده‌تر، با شناخت این علم‌ می‌توان افراد را مجاب، به کاری کرد که خارج از خواست آزادانه و اراده‌ی خود به آن واداشته شده‌اند.

ویلیام کوپر در کتاب رازهای روانشناسی تاریک، شما را با مهارت‌هایی همچون دستکاری عاطفی پنهان، کنترل ذهن، روش‌های شستشوی ذهنی و تأثیرگذاری بر رفتار دیگران آشنا‌ می‌کند. ممکن است در فیلم‌ها یا کتاب‌ها، کلمات یا جملاتی مربوط به «تاریکی درون» به چشمتان بخورد. کتاب مقدس مسیحیان نیز در مورد «ذات گناهکار و شرور انسان» سخن گفته است.

رفتار

همه‌ی شما در طول زندگیتان با اشخاصی روبه‌رو شده‌اید که به نظرتان بیش از حد آرام و غیراجتماعی بوده‌اند. تنها به این دلیل که قادر به درک علت اعمال آن افراد نبوده‌اید و هضم رفتارشان در برابر سایر افراد برای شما دشوار بوده است. گاهی اوقات ممکن است که آن فرد، خود شما باشید. این مسئله بر خلاف آنچه اکنون ممکن است برایتان به نظر برسد، خبر خیلی شوکه کننده‌ای هم نیست.

پیش آمدن چنین مواردی به شرایط خارجی زندگی افراد مرتبط است. اگر شرایط کنترل شود، تعداد این افراد نیز کاهش‌ می‌یابد. اگر روی دکمه‌ی «اشتباهی» کلیک کنید، ممکن است منجر به پیدایش ذات شرور افراد شوید، چرا که در برخی شرایط خاص، تمایل ذاتی به شرارت در همه‌ی انسان‌ها وجود دارد.

بخشی از کتاب رازهای روانشناسی تاریک

بخشی از کتاب رازهای روانشناسی تاریک

افراد سوء استفاده گر برای اینکه دیگران را مجبور به انجام کار مدنظر خود کنند، از کنترل ذهن،شستشوی مغزی و ارعاب بهره می جویند. ممکن است سوژه ی فرد کنترل گر مایل به انجام کار مدنظر کنترل گر نباشد. اما به خاطر باج خواهی یا هر روش دیگری که فرد کنترل گر سر او بیاورد، راه دیگری به جز قبول خواسته ی او نیابد. اکثر افراد کنترل گر فاقد احساس دلسوزی و همدلی نسبت به دیگران هستند.

ویلیام واگر کوپر

ویلیام واگر کوپر

ویلیام واگر کوپر (متولد ۲۳ ژوئیه ۱۹۱۴) یک محقق عملیاتی آمریکایی بود. او به عنوان پدر علم مدیریت و به عنوان “آقای برنامه ریزی خطی” شناخته می شود. او رئیس و مؤسس، مؤسسه علوم مدیریت، سردبیر مؤسس حسابرسی: مجله عمل و نظریه، یکی از اعضای هیئت علمی مؤسس دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت صنعتی در مؤسسه فناوری کارنگی بود. وی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید