بررسی کتاب پرفروش مردان مریخی، زنان ونوسی

در این مطلب از آرتیها به بررسی دلیل محبوبیت و فروش بالای کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی و آشنایی با مشخصات کلی کتاب، پرداخته‌ایم. یکی از کتاب‌های معروف و محبوب حوزه‌ی روانشناسی عامه‌پسند، کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی است که به بررسی روابط زنان و مردان در زندگی زناشویی پرداخته‌ است. کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی نوشتۀ جان گری و با ترجمه ی مهیا محمدی، یکی از پرفروش‌ترین کتب چند سال اخیر در زمینه‌ی روابط زناشویی و شناخت جنس مخالف بوده که به ۵۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

خلاصه کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی :

کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی (Men are From Mars Woman are From Venus) توضیح می‌دهد که زنان و مردان به رغم وجود تفاوت‌ها می‌توانند شیوه‌هایی را بیاموزند تا به رابطه‌ی عاشقانه و صمیمی دست یابند به همین منظور دکتر جان گری، شیوه‌ها و راهکارهای جدیدی را برای کم کردن تنش‌ها در روابط زناشویی و به وجود آوردن عشق و علاقه در این کتاب بیان می‌کند.

زن‌ها باید به‌ خاطر داشته باشند که انتقاد از مردها و یا دادن توصیه‌های ناخواسته به آن‌ها، به ویژه زمانی که آن‌ها کار اشتباهی انجام داده‌اند باعث می‌شود مرد احساس‌ کند موجودی دوست‌ نداشتنی است و تحت کنترل قرار گرفته‌ است. اگر قرار باشد مرد از اشتباهاتش پند بگیرد، به پذیرش زن بیش‌تر از توصیه‌های او احتیاج دارد. وقتی مرد احساس کند که زن نمی‌خواهد او را اصلاح کند، به احتمال زیاد متقاضی توصیه و راهنمایی او می‌شود.

جان گری و صحبت هایش در مورد کتاب :

جان گری نویسنده‌ی کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی، یک کشیش بوده است. او در دهه‌ی ۱۹۷۰، دستیار ماهاریشی یوگی، یکی از بنیان‌گذاران مدیتیشن سبک ترنسندنتال، بوده است. جان گری که یک کشیش مذهبی است، در خانواده‌ای مردانه با پنج برادر بزرگ شده است. او برادری با بیماری دوقطبی دارد که مدیتیشن او را درمان نمی‌کند. جان گری برای کمک به برادرش تصمیم می‌گیرد شغلش را تغییر دهد و در دانشگاه رشته‌ی روانشناسی بخواند. بزرگ شدن در خانواده‌ای با پنج برادر و بعد از آن‌هم کشیش بودن، باعث می‌شد جان هنگامی که اطراف زنان قرار می‌گیرد به شدت معذب شود و احساس کند که آن‌ها از دو سیاره‌ی جداگانه هستند. این احساس غربت باعث شد جان گری نام کتابش را مردان مریخی و زنان ونوسی بگذارد.

زمانی که جان گری به مشکل بیمارانش گوش می‌داد، فهمید که مشکل بیشتر آن‌ها این است که همسرشان به حرف‌های آن‎ها گوش نمی‌کند، و این موضوع هر دو طرف را ناراحت‌ می‌کند. او تصمیم گرفت با استفاده از روانشناسی معکوس این درگیری را حل کند. جان گری سعی می‌کرد بیشتر از مراجعینش سوال بپرسد و به حرف‌های آنان گوش کند.

بیان «جان گری» در کتاب، برخلاف عنوانش، جدی و علمی است و تمام سعی خود را برای آموزش مهارت‌های زندگی مشترک به کار بسته است. این کتاب برای زوج‌های جوان و تمام کسانی که قصد دارند وارد زندگی مشترک شوند، بسته‌ای کاربردی به‌حساب می‌آید. «جان گری» با درک کامل از مخاطب هدف خود، در نگارش این کتاب از بیان ساده و همه‌ فهمی بهره گرفته‌ است که درعین‌حال، ریشه در مطالعات علمی او دارند. اگر به کتاب‌های سبک روان‌شناسی علاقه دارید و اعتقاد دارید که مهارت‌های زندگی از طریق کتاب، آموختنی هستند، قطعا کتاب «مردان مریخی، زنان ونوسی» یکی از بهترین پیشنهادها برای شما خواهد بود.

«جان گری» در این کتاب، به بررسی تفاوت‌های میان زنان و مردان پرداخته است و سعی می‌کند به خواننده نشان بدهد که زنان و مردان با وجود این تفاوت‌ها هم می‌توانند در کنار هم زندگی زناشویی موفق، مسالمت‌آمیز و عاشقانه‌ای داشته باشند. «بی‌سیاستی همسران و ضعف مهارت‌های ارتباطی که اینها ناشی از بی‌توجهی به تفاوت‌های زن و مرد، عدم تسلط به مهارت‌های گفت‌وگو و نیز ناهم‌خوانی‌های فرهنگی و … از دلایل اختلاف بین آنهاست و اینکه زن و مردی که نخست زندگی را با عشق شروع می‌کنند، بعد برای نگه داشتن شرایط مطلوب و گرمای خانواده، مهارت کافی را ندارند.»

جان گری (John Gray) معتقد است مردان و زنان آنان سال‌ها در کنار هم زندگی کردند و به مرور زمان از یاد بردند که از دو سیاره مختلف آمده‌اند و با هم تفاوت‌های زیادی دارند و این تفاوت‌های آن‌هاست که آن‌ها را به هم جذب می‌کند اما همین تفاوت‌ها به وجود آورنده مشکلات است مشکلاتی که امروزه در زندگی زناشویی به کررات دیده می‌شود.

بررسی کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی :

شما در این کتاب با مهارت‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توانند در درک تفاوت‌های شما با همسرتان کمک کنند و قرار است یاد بگیرید که چگونه با این تفاوت‌ها کنار بیایید تا زندگی مسالمت‌آمیز و عاشقانه‌ای داشته باشید: «مردان به غار خود می‌روند و زنان حرف می‌زنند: مردها وقتی ناراحت می‌شوند در خود فرو می‌روند و به‌تنهایی احتیاج دارند، پاپیچ آنها نشوید. زن‌ها وقتی ناراحتند دوست دارند صحبت کنند، به حرف‌هایشان گوش کنید و درمورد بحثی که مطرح می‌کنند از آنها سؤال کنید تا بدانند که به موضوع علاقه‌مند هستید. بهترین کار برای خانم‌ها این است که به آنها توجه کنید، ابراز عشق کنید و برایشان هدیه بگیرید.

برای آقایان بهترین کار این است که از آنها قدردانی کنید و نشان بدهید که مایه‌ی افتخار شما هستند. چگونه از مشاجره بپرهیزیم: مشاجره با بحث فرق دارد. معمولا زنی ناراحت است به‌صورت نامناسبی ناراحتیش را بیان می‌کند، مرد که فکر می‌کند قدرش را نمی‌دانند، واکنش نشان می‌دهد و زن عذرخواهی می‌کند و ناراحتی اصلا از بین نمی‌رود. با آرامش دلیل ناراحتی‌تان را بیان کنید و با آرامش به ناراحتی خانم گوش بدهید.» جان گری اعتقاد دارد که درک تفاوت‌ها و اساسا درک این مسئله که زنان و مردان به‌طور فطری با یکدیگر متفاوت هستند؛ بزرگ‌ترین قدم برای داشتن روابط سالم و دوستانه میان زوج‌هاست. پس در قدم اول باید یاد بگیرید که قرار نیست همسرتان، مثل شما رفتار کند، فکر کند و عکس‌العمل نشان بدهد. اگر همین قدم را محکم بردارید، بیشتر مشکلات شما با همسرتان برطرف خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید