نگاهی به یک اثر هنری تحسین برانگیز (Breaking Bad)

به نقل از آرتیها سریال “بریکینگ بد” یک سریال درام و جنایی است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. این سریال به کارگردانی و نویسندگی وینس گیلیگان ساخته شده است و برای سه فصل در شبکه AMC پخش شده است. کارگردان سریال “بریکینگ بد” وینس گیلیگان بود.

خلاصه داستان سریال افسار گسیخته:

داستان سریال “بریکینگ بد” در مورد یک معلم شیمی به نام والتر وایت می‌باشد که بعد از تشخیص بیماری سرطان ریه، تصمیم می‌گیرد به همراه شاگرد سابق خود، جسی پینکمن، مواد مخدر تولید کند تا بتواند هزینه‌های درمان خود را تأمین کند و برای خانواده‌اش زندگی بهتری فراهم کند اما او نتوانست از این کار دست بکشد و در مدت کوتاهی به این کار آلوده شده و به رئیس بزرگ‌ترین گروه‌ مافیای مواد مخدر در جنوب ایالات متحده تبدیل می‌شود.

بازیگران سریال بریکینگ بد

بازیگران سریال بریکینگ بد:

برایان کرانستون در نقش والتر وایتآرون پال در نقش جسی پینکمنآنا گاندی در نقش سکایلر وایتدینوراه بنتون در نقش ماری شروادرجاناتان بکت در نقش هانک شروادرآنا گاندی در نقش ماری شروادرریان کرانستون در نقش والتر وایت جونیورباب اودنکرک در نقش ساول گودمنگیانکارلو اسپوزیتو در نقش توکو سالامانکاباب اودنکرک در نقش ساول گودمنگیانکارلو اسپوزیتو در نقش توکو سالامانکا.   

بررسی سریال “بریکینگ بد”:

یکی از عوامل موفقیت این سریال، بازی برجسته برایان کرانستون در نقش والتر وایت است. بازی او به طور عالی نشان دهنده تحول شخصیت از یک معلم معمولی به یک تولیدکننده مواد مخدر است. همچنین، شخصیت جسی پینکمن که توسط آرون پال درخششی دارد، نقش مهمی در سریال ایفا می‌کند.

این سریال با داستان جذاب، فیلمنامه قوی و کارگردانی برجسته، توانسته است تبدیل به یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ شود. سریال برخی از موضوعات سنگین را مطرح می‌کند از جمله عوامل محرک زمانی که فرد در مواجهه با مشکلات مالی یا بحران‌های شخصی قرار می‌گیرد. با توجه به تمام این عوامل، سریال”بریکینگ بد” به عنوان یک اثر هنری و البته تجاری، با استقبال بسیار خوبی روبرو شد و به شدت توصیه می‌شود.

بریان کرانستون

نقدهای مثبت سریال:

۱٫ بازیگری برجسته: اجرای برتر بازیگران این سریال، به ویژه بریان کرانستون در نقش والتر وایت، تحسین برانگیز است. بازیگران دیگر نیز نقش‌های خود را با استعداد و شور و شوق اجرا کرده‌اند.

۲٫ نوشتار قوی: داستان سریال، ایده‌آل بودن و پیچیدگی‌های شخصیت‌ها را به خوبی به تصویر می‌کشد. نوشتار با هوشمندی به توصیف جزئیات و روابط میان شخصیت‌ها پرداخته است.

۳٫ ساختار داستان: سریال با ساختار جذاب و پیچیده‌ای ساخته شده است. هر قسمت ماجرای جذاب و شگفت‌انگیزی را به تصویر می‌کشد و تمام قطعات داستان به خوبی با هم پیوند می‌خورند.

۴٫ کارگردانی خلاقانه: وینس گیلیگان با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه و نوآورانه، سریال را به صورتی جذاب و هیجان‌انگیز ساخته است. استفاده از زوایای دوربین، روش‌های برش و تدوین منحصر به فرد، سریال را به یک اثر هنری تبدیل کرده است.

جسی پینکمن

نقدهای منفی سریال:

۱- طولانی بودن: مدت زمان بالا، ممکن است برخی از تماشاگران را خسته کند و احساس کنند که بخش‌هایی از داستان می‌توانستند کاهش یابند.

۲- تاریک بودن: برخلاف سبک درام و جنایی، برخی از تماشاگران ممکن است احساس کنند که سریال بسیار تاریک و خشن است و نتوانسته به خوبی روحیه خود را تغذیه کند.

۳- شخصیت‌های ثانویه: برخی از شخصیت‌های ثانویه به نظر می‌رسند که به درستی توسعه نیافته‌اند و قدرت بازیگران در اجرای آنها کمتر است. این موضوع ممکن است برخی از تماشاگران را از جریان داستان منحرف کند.

۴- پایان باز: برخی از تماشاگران ممکن است با پایان سریال ناراضی باشند و احساس کنند که داستان به صورت ناقص خاتمه یافته است یا برخی از سؤالات و موضوعات مطرح شده در طول پخش به درستی پاسخ داده نشده‌اند.

کاراکترهای پیچیده

جالب است بدانید:

۱- سریال بریکینگ بد از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ پخش شد و در طول این مدت به ۵ فصل و ۶۲ قسمت تقسیم شد.

۲- به عنوان یکی از بهترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ شناخته می‌شود و جوایز متعددی را دریافت کرده است.

۳- سریال به دلیل نوآوری در داستان و توانایی نویسنده در ایجاد کاراکترهای پیچیده و تحلیل روان شخصیت‌ها، به عنوان یک اثر هنری تحسین برانگیز شناخته می‌شود.

۴- این سریال تأثیر بسیار زیادی بر روی صنعت سریال‌های تلویزیونی داشته است و الگویی برای سریال‌های جدید قرار گرفته است.

جوایز

جوایز:

جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد نقش اول (برایان کرانستون)

گلدن گلوب بازیگر مکمل مرد (آرون پال)

جایزه بفتا بازیگر زن مکمل (آنا گاندی)

دریافت اسکار بهترین سریال (تهیه کننده ها)

گلدن گلوب برترین سریال درام

جایزه بفتا برترین مجموعه تلویزیونی

جوایز انجمن کتابخانه ها تحسین برانگیزترین سریال سال

جایزه انجمن منتقدان سریال بهترین سریال سال

جایزه نقاب طلا متفاوت ترین سریال سال

دریافت نقاب نقره بهترین کارگردان (وینس گیلیگان)

جایزه نقاب نقره بازیگر مرد نقش مکمل (برای آرون پال)

جایزه نقاب نقره بازیگر زن نقش مکمل (برای آنا گاندی)

دیدگاهتان را بنویسید