بعد از کشمکش‌های فراوان و نام بردن اسامی متفاوت برای اجرای فصل جدید برنامه «هفت»، بالاخره قرعه به نام بهروز افخمی افتاد

به نقل از آرتیها با نزدیک شدن به حال‌وهوای جشنواره فجر، تلویزیون بار دیگر سراغ برنامه «هفت» رفت. می‌خواهد پیش از شروع جشنواره آن را روی آنتن ببرد.

زمان پخش فصل جدید برنامه «هفت»

زمان پخش فصل جدید برنامه «هفت»

مدیر شبکه نمایش با نزدیک شدن به جشنواره فجر چهل‌ودوم، از فصل جدید برنامه «هفت» رونمایی کرده است.

سال گذشته درحالیکه بسیاری از سینماگران و منتقدان حاضر به حضور در تلویزیون و گفت‌وگو با برنامه‌های سینمایی نبودند. بهروز افخمی اجرای برنامه «هفت» را به عهده گرفت که البته با انتقادهای زیادی روبه‌رو شد. پس از تجربه سال گذشته و با وجود اینکه این اواخر افخمی در کانون برخی حواشی قرار گرفته بود. باز هم اجرای این برنامه به این کارگردان سپرده شده است.

آنطور که اعلام شده شبکه نمایش برای «هفت» برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارد. بعد از جشنواره هم به پخش آن به صورت هفتگی ادامه خواهد داد و مجددا جمعه‌ها ساعت ۲۳ روی آنتن خواهد رفت.

محمدعلی غلام‌رضایی مدیر شبکه نمایش اعلام کرده که در ایام جشنواره این برنامه هرشب به صورت زنده از کاخ جشنواره پخش می‌شود و از بهار ۱۴۰۳ با تغییراتی همراه خواهد بود.

برنامه «هفت»

جزئیات فصل جدید برنامه «هفت»

برنامه «هفت» از سه بخش اصلی پرونده ویژه، میز نقد سینمای ایران و میز نقد سینمای جهان تشکیل می‌شود که هر بخش طراحی ویژه‌ای دارد.

در هر قسمت موضوعات سینمایی روز با حضور میهمانان و کارشناسان مربوط به آن مطرح و تلاش می‌شود که آسیب‌شناسی شود. این بخش، موضوعات مرتبط با سیاست‌گذاری سینمای ایران به صورت ویژه مطرح خواهد شد.

در بخش میز نقد سینمای ایران هر هفته همچون گذشته کارشناسان به بررسی یکی از فیلم‌های در حال اکران می‌پردازند. میز سینمای جهان یکی از بخش‌های ثابت برنامه خواهد بود که در کنار نقد فیلم‌ها و انیمیشن‌های مطرح، به صورت موضوعی به فیلم و فیلمساز می پردازد. باکس‌آفیس هفتگی با رویکردی جدید بررسی می‌شود.

امیر قادری و حمیدرضا قادری کارشناسان ثابت بخش میز نقد سینمای ایران هستند. همچنین جواد طوسی و رضا صدیق نیز به عنوان منتقد و کارشناس در میز سینمای جهان حضور دارند.

فریدون جیرانی

سری اول و دوم برنامه «هفت»

ایده اولیه ساخت چنین برنامه‌ای از طرف فریدون جیرانی به گروه اجتماعی شبکه ۳ ارائه شد و مورد استقبال مدیر وقت قرار گرفت. در آن زمان، مجری طرح این برنامه، حمید پنداشته و فریدون جیرانی کارگردانی، تهیه‌کنندگی و اجرا را برعهده داشت. گرچه قسمت‌های اول این مجموعه با نحوه اجرای غیرمعمول جیرانی و انتقادهای بی‌حد مسعود فراستی، با انتقادهای زیادی مواجه شد، ولی به مرور زمان توانست مخاطبان زیادی را برای خود فراهم کند و تعریف قابل قبولی از خود ارائه دهد. این برنامه در خرداد ۱۳۹۱ از سوی مدیران صداوسیما به حالت تعلیق در آورده شد و جیرانی از راس کار کنار گذاشته شد.

در نهایت برای سری دوم، محمود گبرلو که سابقه فعالیت‌های فرهنگی از جمله حضور در جلسات نقد در جشنواره فیلم فجر، را دارد، اجرای این برنامه را عهده‌دار شد.

بعد از کنار گذاشتن فریدون جیرانی و مسعود فراستی بعد از چند ماه، و انتقادهایی از این دست که گبرلو در هدایت بحث‌های چالشی خیلی موفق نیست یا محافظه‌کاری زیادی در گفته‌هایش وجود دارد، از جمله اتهام‌هایی بود که از سوی برخی از اهالی سینما و منتقدان دربارهٔ اجرای او مطرح شده بود و اواخر مرداد ماه گبرلو از سمت خود برکنار شد.

محمدحسین لطیفی

سری سوم

گمانه‌زنی‌ها آغاز شد و نام‌های زیادی برای اجرای برنامه هفت مطرح شدند. البته این حدس و گمانها محدود به اجرای هفت نبود بلکه سردبیری این برنامه هم موضوع بحثهای فراوانی در رسانه‌ها شد. درحالیکه عمده نظرات بر گرفتن سکان هدایت این برنامه توسط یکی از اهالی سینما همچون محمدرضا شریفی‌نیا، محمدحسین لطیفی، رسول صدرعاملی یا بهروز افخمی استوار بود، عده‌ای دیگر نیز از نام‌های متفاوتی چون جواد شمقدری و حسن عباسی نام می‌بردند.

در انتها بهروز افخمی کارگردان مطرح سینما به عنوان مجری و کارگردان هفت انتخاب شد. سرانجام، بهروز افخمی هم با توجه به اتمام قرارداد ۲ ساله اش با سازمان صدا سیما حاضر به ادامه همکاری با این برنامه نشد.

رضا رشیدپور

سری چهارم، پنجم، ششم و هفتم

از ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ هم‌زمان با ایام سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر سری چهارم با اجرای رضا رشیدپور از شبکه سه سیما پخش شد و ۲۲ بهمن ماه نیز به اتمام رسید.

از ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ هم‌زمان با ایام سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر سری پنجم با اجرای محمد حسین لطیفی از شبکه سه سیما پخش شد. در این دوره از برنامه بر خلاف سری قبلی، مسعود فراستی، به برنامه بازگشته و میزنقد با حضور ثابت فراستی به عنوان مجری-کارشناس و سایر منتقدان مهمان نظیر سعید قطبی‌زاده و محمدتقی فهیم برگزار شد و در بخش آیتم‌ها و مصاحبه‌های خارج از استدیو محمد پیوندی به اجرا می پرداخت. برنامه سینمایی هفت هر هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شد. آخرین قسمت این سری،۲۳ اسفند ۹۹ به روی آنتن رفت.

فصل ششم نیز توسط بهروز افخمی اجرا شد. این برنامه سال گذشته با شروع جشنواره فجر از شبکه سه به شبکه نمایش کوچ کرد و حالا هم شبکه نمایش متولی تولید و پخش آن است. حالا افخمی برای اجرای فصل هفتم برنامه «هفت» قرار است بعد از جشنواره به صورت هفتگی ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید