بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۲۴/ چند فیلم ترسناک شاخص اکران شده که ارزش تماشا دارند و طرفداران ژانر از آن‌ها رضایت خواهند داشت

در این مطلب از آرتیها به بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۲۴ می‌پردازیم. ژانر وحشت در سال ۲۰۲۴ شروع خوبی نداشت اما در اکران بهار حال و روزش بهتر بود و بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۲۴ احتمالاً در همین ماه‌ها از راه خواهند رسید. همین حالا چند فیلم ترسناک شاخص اکران شده که ارزش تماشا دارد و طرفداران ژانر بی‌تردید از آن‌ها رضایت خواهند داشت.

شنا در شب (Night Swim)

۱- شنا در شب (Night Swim)

«شنا در شب» درباره یک استخر آدمکش است؛ فیلمی هم سرگرم‌کننده هم ترسناک. این فیلم در ژانر فراطبیعی ترسناک قرار می‌گیرد و بر اساس داستانی به همین نام اثر برایس مک‌گوایر و راد بلک‌هرست ساخته شده است. وایت راسل نقش یک بازیکن سابق بیسبال را بازی می‌کند که با خانواده‌اش به خانه‌ای جدید با استخری قدیمی آمده است. این استخر آرزوها را به واقعیت تبدیل می‌کند و در عین حال، جان هم می‌گیرد.

فیلم فضای خاصی دارد که دائم از حالت احمقانه به ترسناک در رفت و آمد است. از آن دسته فیلم‌های ژانر وحشت نیست که طرفداران دوآتیشه داشته باشد. نه فقط به این خاطر که زیاد ترسناک نیست، بلکه به خاطر اندک ایده خوب و لحظات خاصی که دارد. به درد کسانی می‌خورد که هم فیلم ترسناک دوست دارند هم می‌خواهند سرگرم شوند. ولی شاید به‌یادماندنی نباشد. از ده، سه امتیاز به میزان وحشت فیلم «شنا در شب» می‌توان داد.

آخر شب با شیطان (Late Night with the Devil)

۲- آخر شب با شیطان (Late Night with the Devil)

در این شبه‌مستند بی‌نظیر ما داستان پشت صحنه قسمت پایانی یک برنامه گفت‌وگو دهه ۱۹۷۰ را دنبال می‌کنیم. برنامه روزهای نزولش را پشت سر می‌گذارد و مجری و تهیه‌کنندگان برنامه برای جذب مخاطب بیشتر تصمیم می‌گیرند در آخرین قسمت برنامه با شیطان ارتباط برقرار کنند. طبیعتاً همه‌چیز خوب پیش نمی‌رود. آنچه «آخر شب با شیطان» را تبدیل به فیلم خوبی می‌کند، این است که کاملاً موفق می‌شود حال و هوای سوژه‌اش را درست دربیاورد.

همه‌چیز فیلم از صحنه تا حاضران در استودیوی ضبط برنامه درستِ درست است. مجری که نقشش را دیوید دستمالچیان خیلی خوب بازی کرده، با عصبیت و انرژی جیمی کارسون، مجری واقعی امریکایی، این زنجیر را خوب به هم محکم نگه می‌دارد. احساس واقعی بودنی که «آخر شب با شیطان» به مخاطب می‌دهد، آن را به تجربه‌ای تماشایی برای مخاطب تبدیل می‌کند. از ده، پنج امتیاز می‌گیرد.

ابیگیل (Abigail)

۳- ابیگیل (Abigail)

این فیلم خون‌آشامی جدید از کارگردانان فیلم «آماده‌ای؟» (Ready or Not) یکی از شگفتی‌های فیلم کمدی ترسناک سال ۲۰۲۳ بود. «ابیگیل» بر اساس و بازسازی فیلم محصول ۱۹۳۶ هیولاهای یونیورسال کلاسیک، «دختر دراکولا» (Dracula’s Daughter) ساخته شده است. فیلم داستان گروهی آدم‌ربا را روایت می‌کند که دختر یک آدم قدرتمند را بیست و چهار ساعت پیش خودشان نگه می‌دارند تا از پدرش باج بگیرند. از بخت بدشان، دختر خون‌آشام است. 

در صد و ده دقیقه مدت این خون‌آشام کوچولو برای آنکه این به ظاهر جانی‌ها را شکار کند، آن‌ها را به بازی می‌گیرد. فیلمنامه چفت و بست خوبی دارد اما نقطه قوت و برد فیلم گروه بازیگرانش است. «ابیگیل» بیشتر از آنکه ترسناک باشد، کمدی است. فیلم از ده، شش امتیاز می‌گیرد.

معصوم (Immaculate)

۴- معصوم (Immaculate)

فیلم «معصوم» در ژانر وحشت روانشناختی داستان یک راهبه بسیار متعهد آمریکایی را روایت می‌کند که مدتی کوتاه بعد از منتقل شدن به یک صومعه به شکل رازآلودی باردار می‌شود. طبیعتاً همه فکر می‌کنند که فرزند او عیسی مسیح است اما خودش احساس می‌کند چیزی شومتر و تاریکتر از معجزه دارد اتفاق می‌افتد.

«معصوم» با فیلمبرداری زیبا و بازی خوب سیدنی سوئینی در نقش راهبه بیش از آنکه ترسناک باشد، عجیب و غریب و وهم آمیز است. ولی آن‌قدر خونریزی مرتبط با بارداری یا غیر آن دارد که بتوان در دسته بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۲۴ قرار داد. به میزان وحشت «معصوم» از ده، هفت امتیاز دادند.

در یک طبیعت وحشی (In a Violent Nature)

۵- در یک طبیعت وحشی (In a Violent Nature)

به راحتی می‌توان گفت که «در طبیعت وحش» یکی از منحصربه‌فردترین و بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۲۴ خواهد بود. این فیلم اسلشر با همان فرمول آدم‌کشی که به نوجوانان را به کام مرگ می‌کشاند، از زاویه دید خود قاتل روایت می‌شود. و نکته جالب فیلم همین است. از سوی دیگر، فیلم جزئیات زیادی از پس‌زمینه قاتل هم به مخاطب می‌دهد اما در پیچشی جالب، این اطلاعات عمدتاً از قصه‌هایی می‌آید که این نوجوانان دور آتش برای هم تعریف می‌کنند و قاتل آن‌ها را می‌شنود.

در نهایت ناباوری، برای فیلمی که درباره یک هیولای آدمکش فراطبیعی است، «در یک طبیعت وحشی» یکی از آرام‌ترین فیلم‌های ترسناک سال است. این فیلم به زیبایی و هوشمندانه با صحنه‌های طولانی و بدون کات از هیولایش در حال راه رفتن در طبیعت و انتظار برای شکار بعدی از میان نوجوانانی که آمده‌اند و آرامش او را بر هم زدند، زمان را جلو می‌برد. اما وقتی بالاخره به طعمه‌هایش می‌رسد فیلم تبدیل به یکی از خشن‌ترین فیلم‌های ترسناک سال تبدیل می‌شود. راه‌های تازه و خلاقانه‌ای را هم برای کشتن به تصویر می‌کشد. این فیلم از ده، هشت امتیاز می‌گیرد.

اولین طالع نحس (The First Omen)

۶- اولین طالع نحس (The First Omen)

«اولین طالع نحس» پیش‌درآمدی بر فیلم محصول ١٩٧۶ «طالع نحس» (The Omen) ششمین فیلم از مجموعه «طالع نحس» است. این فیلم داستان زنی آمریکایی را دنبال می‌کند که برای کار در کلیسا به رم فرستاده می‌شود. اما توطئه شومی که باعث به وجود آمدن ضدمسیح می‌شود را آشکار می‌کند.

با توجه به فجایعی که می‌تواند از پیش‌درآمدها و دنباله‌های فیلم‌های ترسناک مجموعه‌های قدیمی معروف در ژانر وحشت دربیاید، تردید زیادی بر سر موفقیت پیش‌درآمدی برای فیلم «طالع نحس» وجود داشت. اما «اولین طالع نحس» عکس این را ثابت کرد. فیلم حقیقتاً ترسناک است و نگاهی جسورانه به ابعاد مختلف مذهب دارد. فیلم هم خونریزی دارد هم بی‌رحم است و همین حالا هم یکی از گزینه‌های اصلی ترسناک‌ترین و بهترین فیلم ترسناک ۲۰۲۴ است، مخصوصاً برای کسانی که از بارداری‌های شیطانی سخت واهمه دارند. به ترسناک بودن «اولین طالع نحس» از ده، نه امتیاز داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید