«به پیش Onward» انیمیشنی پرماجرا و هیجان‌انگیز، مملو از احساسات و لحظات ناب با هم بودن/ داستان دو برادر متفاوت و ماجراجو

در این مطلب از آرتیها به معرفی و نقد کوتاهی از انیمیشنی تاثیرگذار می‌پردازیم. پیکسار کمپانی بزرگی در زمینه انیمیشن‌سازی شمرده می‌شود. با وجود عمر نسبتا کوتاه خود نسبت به برخی استودیوهای هالیوودی، عناوین به یادماندنی زیادی خلق کرده است. پیکسار یک کارخانه خلاقیت به شمار می‌رود و داستان‌هایی که در این کمپانی شکل می‌گیرند و سپس به صورت یک انیمیشن منتشر می‌شوند؛ داستان‌هایی ناب بوده که پیام‌های زیادی درآنها نهفته است. «Onward» جزو محصولات اورجینال پیکسار به شمار می‌رود و یک دنباله‌سازی بر اساس آثار موفق پیشین آنها نیست. همین نکته یک ارزش خاصی به آن می‌دهد ولی باید دید که آیا انیمیشن «به پیش» به جز تازگی، چیز دیگری هم در چنته دارد یا خیر؟

انیمیشن «به پیش Onward»

خلاصه داستان انیمیشن «به پیش Onward»

«به پیش» داستان دو برادر است که پدرشان را از دست داده‌اند. حالا برای ملاقات کردن با پدرشان به یک ماجراجویی می‌روند تا با جادو او را ظاهر کنند. این انیمیشن با نمایش یک شهر فانتزی و داستان دو برادر متفاوت، می‌تواند پیام‌‌های مثبتی مانند داشتن شجاعت و اعتماد به نفس را به کودکان منتقل کند و روابط خوب برادرانه را برای آن‌ها نمایش بدهد. این انیمیشن ماجراجویانه است و جادو در آن نقش مهمی دارد.

نقد انیمیشن «به پیش»

نقد انیمیشن «به پیش»

در دنیای مدرن، دو برادر الف به نام‌های ایان و بارلی در جهانی فانتزی زندگی می‌کنند. ایان فرزند کوچک‌تر و دانش‌آموز دبیرستانی است که اعتمادبه‌نفس ندارد. بارلی فرزند بزرگتر است که علاقه زیادی به تاریخ و دنیای فانتزی و جادو دارد. پدر آن‌ها، ویلدن، قبل از تولد ایان براثر بیماری درگذشته است. در تولد شانزده سالگی ایان، مادرش کادو تولد او را که از طرف پدرش برای شانزده سالگی او بود، هدیه می‌دهد. یک عصای جادویی با سنگ ققنوس و یک ورد، که در صورت اجرا شدن درست ورد، پدر آن‌ها به مدت یک روز به زندگی برمی‌گردد.

بارلی تلاش می‌کند تا ورد را اجرا کند اما تلاش او بیهوده بود و پس از اینکه همه ناامید می‌شوند، ایان به طور اتفاقی ورد را اجرا می‌کند و قبل از اینکه پدر آن‌ها به طور کامل ظاهر شود، سنگ ققنوس می‌شکند و پدرشان به طور نصفه و از پایین‌تنه ظاهر می‌شود. حال ایان و بارلی بیست و چهار ساعت وقت دارند تا یک ماجراجوئی فوق‌العاده را به مکان‌های باستانی انجام دهند تا یک سنگ ققنوس دیگر پیدا کنند و بتوانند نیمه دیگر پدرشان را ظاهرکنند…

انیمیشن

در زمان‌های قدیم، دنیایی سرشار از شگفتی وجود داشت، پرماجرا و هیجان‌انگیز بود و بهتر از همه این‌ها جادو وجود داشت و جادو به همه وقتی که همه به کمک نیاز داشتند، یاری می‌رساند. اما تسلط داشتن به آن کار آسانی نبود و دنیا هم روش ساده‌ای برای مدیریت از طریق علم انتخاب‌کرد. با گذر زمان جادو ناپدید شد.

داستان این انیمیشن تلنگری به بیننده میزند تا انسان های ارزشمند اطراف خود را بهتر بشناسد. با درک بهتر این افراد بتوان از وجود آنها در کنار خود لذت برد و حتی بتوان با فقدان نبود این افراد روبرو شد انیمیشنی مملو از احساسات و لحظات ناب با هم بودن.

هالند و پرت که در دنیای سینما هیچ‌وقت نمی‌توانند در نقش دو برادر در کنار هم بازی کنند.

کاراکترها

هالند و پرت که در دنیای سینما هیچ‌وقت نمی‌توانند در نقش دو برادر در کنار هم بازی کنند. اما در «به پیش Onward» ترکیبی فوق‌العاده برای صداگذاری این دو برادر هستند. بارلی هنوز در خانه مادرش زندگی می‌کند و عاشق بازی‌ “دخمه‌ها و اژدهاها” است. هالند که با بازی در نقش اسپایدر-من به شهرت رسید در انیمیشن «به پیش Onward» در نقش شخصیتی کنجکاو و در حال کشف قدرت‌های غیرعادی خود، بازی کرده است. رابطه احساسی این دو برادر مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

روش و سبک این انیمیشن ساخته دن اسکنلون تا حدی ما را به یاد انیمیشن‌های ساخته کمپانی دریم ورکس، «شرک» و «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» و رابطه رازآلود دو خواهر «یخ زده» می‌اندازد. با این حال «به پیش» جهشی به جلو برای کمپانی پیکسار است و می‌توان آن را احساسی‌ترین ساخته این کمپانی در سال‌های اخیر دانست.

دن اسکنلون

جمع‌بندی

انیمیشن «Onward» از تجربیات شخصی کارگردان دن اسکنلون الهام گرفته شده است. اسکانلون نیز مانند ایان و بارلی در انیمیشن رو به جلو، پدرخود را در سنین جوانی از دست داد. این کنجکاوی او در مورد پدرش، باعث شد جرقه ساخت این انیمیشن کلید بخورد. اگر به تابلوی اعلانات ایان دقت کنید، متوجه عکس واقعی از دن و برادرش خواهید شد. این انیمیشن به روابط پدر و پسر پرداخته و در انتقال احساسات بسیار موفق عمل کرده. جوری که در برخی صحنه‌ها به معنای واقعی مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید