تاثیرات نواختن ویولن

درآرتیها به بعضی ازتاثیرات موسیقی و نواختن ویولن خصوصا بر روی کودکان اشاره می نماییم. موسیقی یکی از هنرهایی است که تاثیرات مثبت و با ارزش فراوانی بر جسم و ذهن و زندگی اجتماعی افراد می‌گذارد.

یادگیری و به خاطر سپردن قطعات و حرکات نوازندگی باعث تقویت حافظه ما خواهد شد. هنرجو می‌بایست تمرینات نوازندگی خود را به صورت منظم انجام دهد تا نتیجه‌ای مطلوب از نوازندگی خود به دست آورد. پس برای اینکار به برنامه‌ریزی منظمی نیاز دارد. او می‌آموزد که برای رسیدن به موفقیت و اهداف خود باید برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشد و در تمام اهدافی که در زندگی پیش رو دارد از این مدل ذهنی بهره‌مند خواهد بود. آموزش موسیقی باعث سریعتر شدن مهارت خواندن متن، افزایش ضریب هوشی و رشد بخش‌های خاصی از مغز می‌شود. بزرگسالان هم می‌توانند از مزایای آموزش موسیقی بهره ببرند زیرا کمک می‌کند که مغز همیشه هوشیار و فعال باشد و حافظه‌ای قوی داشته باشند.

ویولن برای اولین بار درسال ۱۵۰۰ میلادی یعنی حدود ۵۰۰ سال قبل توسط آندره آماتی طراحی شد. در آن زمان ویولن شکل متفاوت تری داشت و در سال ۱۸۰۰ میلادی به این شکلی که امروزه وجود دارد تغییر شکل یافت. همچنین علاوه بر ساختمان ساز ویولن آرشه ویولن نیز در ابتدا شکل دیگری داشت که تغییرات زیادی نیز روی آرشه ویولن اتفاق افتاد. کلمه ویولن از دوره قرون وسطا و از کلمه Vitula‌به معنی سازهای زهی آمده است.همچنین کلمه Vitula معنی گاو ماده را نیز می دهد.

تاثیرات اجتماعی یادگیری ویولن بر کودکان :

یادگیری موسیقی مزایای دیگری دارد که اطلاع از آن‌ها نیازی به تحقیقات علمی ندارد. نواختن ویولن به فرزند شما کمک می‌کند تا در مقابل دیگران حرفی برای گفتن داشته باشد. فرزند شما می‌تواند در برخورد با دیگران درباره مهارت جدید خود صحبت کند و حتی در یادگیری موسیقی به دوستانش کمک کند. حضور او در جمع هنرمندان به عنوان مثال نوازندگی در ارکستر، گروه‌های نوازندگی دوستان و … باعث افزایش اعتماد به نفس و حس مفید بودن او در جامعه می‌شود. این اعتماد به نفس در تمام فعالیت‌های زندگی همراه کودک است و از تمام همسالان خود گامی پیشتر خواهد بود.

یادگیری موسیقی ما را باهوش‌تر می‌کند :

تحقیقات زیادی در مورد تاثیر موسیقی بر ذهن انسان انجام شده است. یکی از این تحقیقات، تاثیر موسیقی بر تحصیل کودکان است. دانشمندان با بررسی تعداد زیادی از کودکان به این نتیجه رسیدند که کودکانی که بیشتر به موسیقی گوش می‌دهند و ساز می‌نوازند، به نتایج بهتری هم در تحصیل خود می‌رسند. علت این موضوع افزایش تمرکز از طریق یادگیری موسیقی است. یکی از مهارت‌هایی که کودک با یادگیری موسیقی کسب می‌کند نواختن ساز و خواندن نوت به صورت همزمان است. این مهارت باعث تقویت قدرت تمرکز در او می‌شود.

تاثیرات فیزیکی نوازندگی ویولن :

کودکی که به یادگیری ویولن می‌پردازد از فواید فیزیکی متعددی بهره می‌برد. با افزایش مهارت نوازندگی و حافظه عضلانی که برای نواختن لازم است، قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری کودک شما افزایش می‌یابد. همچنین با فراگرفتن تکنیک‌های جدید و جذاب، بازو و انگشتانش به تدریج قوی می‌شوند.

با یادگیری وضعیت‌های فیزیکی صحیح بدن در هنگام نوازندگی، کودک وضعیت صحیح ایستادن، نشستن روی صندلی و وضعیت کمر و شانه‎‌ها را می‌آموزد و این اصول برای او تبدیل به عادت می‌شود. در نتیجه کودک شما همیشه با وضعیتی صحیح زندگی خواهد کرد. با یادگیری کنترل آرشه و استفاده از دست راست، هماهنگی بین دو دست کودک افزایش می‌یابد.

بیشترین میزان تاثیر موسیقی بر کودکان در سنین بین ۱۰ تا ۱۳ سالگی است اگرچه کودکان پیش از ۱۰ سالگی و پس از ۱۳ سالگی هم از تاثیرات گفته شده بهره‌مند هستند. یادگیری موسیقی تاثیر زیادی در پرورش مهارتهای ارتباطی کودکان دارد. طی یک آزمایش مشخص شد که کودکانی که ۳ سال و یا بیشتر به یادگیری موسیقی پرداخته‌اند، توانایی بیشتری در صحبت‌کردن و تکمیل الگوهای دیداری دارند.

ویولن ، سازیست که میتواند از فشار روحی بکاهد و به ما نشاط ببخشد، چون که میتواند شیوهای از درمان با موسیقی را بوجود آورد که قدرت ارتباط با روح و روان را دارد.
تابه حال در مورد نواختن یک ساز ارکستری اندیشیده اید؟ اگر اینگونه است، برای یافتن مزیت های هیجان آور آن ، آماده باشید.

افزایش قدرت بازو در نواختن ویولن :

شما ممکن است در اوایل کار، در مدت زمان کوتاهی احساس خستگی کنید.
این امر کاملا طبیعیست. همچنان که ماهیچه های بازو و بالا تنه شما قویتر میشوند، این مشکل هم ناپدید میشود.

تقویت ژست در نواختن ویولن :

یکی دیگر از مزیت های نواختن ویولن این است که این کار نیازمند صاف و مستقیم نشستن است.
شما خواهید یافت که کمر و شانه هایتان قویتر شدند و میتوانید با حالت بهتری، بالا تنه خود را تقویت کنید.

مزیت های روحی نواختن ویولن :

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ در موسسه موسیقی و ذهن در دانشگاه مک مستر، ارتباطی را بین آموزش موسیقی کودک و مهارت رمز گشایی و نیز بخش یادگیری تلفظ کلمات خاص، یافت. بر اساس این مطالعه، درس های موسیقی، توانایی های شنیداری ضروری برای تلفط صحیح لغات را بهبود میبخشد.

حافظه ی دقیق تر :

همچنان که در نواختن ویولن حرفه ای تر میشوید، ماهیچه ی مغز شما و متعاقبا حافظه شما نیز تقویت میشود.
همچنین، به شما فرصت حفظ کردن آهنگ ها و نواختن بدون صفحات نت موسیقی را نیز میدهد، که دقت حافظه شما به صورت چشمیگیری افزایش می یابد.

تقویت عزت نفس :

تنها راهی که شما میتوانید بوسیله آن، انتظار پیشرفت داشته باشید، تمرین کردن است. تمرین کردن وظیفه ای نیست که بتواتید آنرا رد کنید و به فرد دیگری بسپارید.
همین تمرین کردن است که از شما نوازنده ای متفاوت میسازد ، چراکه تنها به مسئولیت پذیری شما بستگی دارد.
کار شما کوک کردن، تمیز کردن و تعویض سیم های ویولن نیز هست، از این رو ویولن شما برای سالهای زیادی دوام می آورد.

اعتماد به نفس :

نواختن ویولن در مقابل گروهی از افراد در یک کنسرت یا رسیتال (تک نوازی) کار دشواریست.
با این حال، خود را در جمع قرار دادن و تلاش برای چیزی در خروج از منطقه امن شما، میتواند به شما اعتماد بنفس بهتری را در سایر بخش های زندگی، مانند سخنرانی در جمع، بدهد.

حس بهتر از اجتماع :

نواختن ویولن بطور خودکار به شما این امکان را میدهد که درباره ی موسیقی با افرادی که ویولن می نوازند یا به طور کلی از نظر موسیقی، مستعدند، صحبت کنید.
شما حس میکنید که بخشی از یک کل مهم هستید که با خود، احساس رضایت و خشنودی را به زندگی شما می آورد.

افزایس حس دستیابی به موفقیت :

زمانی را که به یادگیری ویولن اختصاص میدهید، میتواند حس فوق العاده ای به شما منتقل کند.
ممکن است به این پی ببرید که میتوانید کارهای دشوار را انجام دهید و به اهدافی که برای خودتان مشخص کرده اید، برسید.
برای انجام دادن درست اجرا یا غالب شدن بر قطعه ی خاص و دشوار، احساس افتخار خواهید کرد . در واقع، این حس دستیابی به موفقیت است که به شما کمک میکند تا آنرا دنبال کنید.

در کنار چالش ها و سختی های زیادی که نواختن ساز برای هر نوازنده دارد، مزایای مفید دیگری هم وجود دارد که در این مقاله به طور کامل به آن ها اشاره شد. آشنایی با این مزایا کمک می کند که هدفمندتر و خوشبینانه تر به تمرین و یادگیری موسیقی ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید