تاثیر تابلوهای نقاشی بر دکوراسیون داخلی

در این مقاله از آرتیها به تاثیر و استفاده درست از تابلوهای نقاشی در دکوراسیون می پردازیم. انسان ذاتا هنر را دوست دارد و از دیدن آن در همه لحظات لذت می‌برد. یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل دکوراسیون خانه بعد از قرار دادن همه اجزا سر جای خودشان، انتخاب تزیینات است. نقاشی از کارهای هنری پرطرفداری است که به خانه‌تان متانت بخشیده و به آن شخصیت می‌دهد؛ چراکه علاوه بر جنبه زیبایی، تکمیل‌کننده دکوراسیون بوده و مهر نهایی را روی آن می‌زند. دکوراسیون با نقاشی جان می‌گیرد؛ زیرا چشم را نوازش می‌کند و همیشه بیننده را به فکر کردن وامی‌دارد. شما می توانید دکوراسیون منزل خود را با یک تابلو نقاشی زیر و رو کنید!

طراحی داخلی یک دکوراسیون منزل تنها محدود به طراحی دیوارها بارنگ‌هایی خاص نیست، اضافه کردن عناصر تزیینی زیبا به دیوارها همچون تابلوهای نقاشی معاصر و یا مدرن می‌توانند زیبایی فوق‌العاده‌ای به فضای شما بدهند. تصور کنید نشیمنی با یک دیوار خاکستری و مبلمانی سفید داشته باشد، چه چیزی می‌تواند بیشتر از یک تابلوی نقاشی بارنگی شاد جلوه‌گر در دکوراسیون داخلی شما باشد؟ عموماً تابلوهای نقاشی یکی از کانون‌های توجه در هر خانه‌ای بشمار می‌روند. تمامی کسانی که برای اولین بار قدم به منزل شما می‌گذارند، قبل از کف و سقف ابتدا دیوارهای منزل شما به چشم آن‌ها خواهد آمد؛ پس چه چیز بهتر از آنکه در ترکیب دکوراسیون داخلی خود و متناسب با ابعاد و ترکیبات رنگی منزل تابلویی زیبا انتخاب کنید…

تنها به فکر پر کردن فضا نباشید :

نقاشی نیز هماهنگ با سبک‌های دکوراسیون منزل، دسته‌بندی می‌شود. خانه‌ای به سبک مدرن نقاشی‌هایی به سبک مدرن می‌طلبد. استفاده از طرح‌هایی ساده و گویا مثل سبک ابسترکت یا انتزاعی یا مینیمال با متریال مختلف برای این سبک بسیار مناسب است؛ البته نقاشی آبرنگ را هم به علت ملایم بودن رنگش می‌توان برای این سبک استفاده کرد. اگر خانه‌ای به سبک آنتیک، قدیمی یا سنتی دارید، از نقاشی‌هایی به همان سبک یا از دوره باروک و رنسانس استفاده کنید.

مطمئن شوید نقاشی از سبک دکوراسیون و شخصیت شما پیروی می‌کند. اگر سبک آن براساس علاقه‌تان نباشد، شاید به نظر بسیار زیبا برسد ولی خودتان در خانه احساس راحتی نمی‌کنید. تابلو نقاشی می‌تواند رنگ یکسان یا متضادی با محیط داشته باشد. اگر رنگ فضای‌تان گرم یا سرد است، طرحی با رنگ‌های خنثی به دیوار نصب کنید. چنین رنگ‌هایی این قدرت را دارند که به خوبی در فضا بنشینند. اگر هم فضای شما به رنگ خنثی است، تابلویی با رنگ‌های زنده می‌تواند خانه‌تان را بیدار کند.

جای تابلو روی سقف نیست :

خیلی از افراد علاقه دارند تابلو را در نزدیکی سقف به دیوار بکوبند درصورتی‌که کاملا اشتباه است. نقطه مرکزی نقاشی باید در ارتفاع چشم‌تان و حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ سانتی‌متر بالای سطح زمین قرار بگیرد. اگر سقف کوتاهی دارید، این  قانون تغییر می‌کند. در این صورت ارتفاع دیوار را به چهار بخش تقسیم کرده و تابلو را در یک‌چهارم بالایی نصب کنید. تابلوهایی که بالای مبلمان قرار می‌گیرند، فارغ از هر قانونی باید ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از سطح مبل فاصله داشته باشند و اندازه تابلو هم باید دوسوم مبل باشد.

تابلو را به اندازه سایز انتخاب کنید :

برای دکور دیوار حتما باید به اندازهٔ اثر هنری توجه کنید. با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانید بفهمید چه تابلویی برای دیوار شما مناسب است:

 • تابلوی بسیار بزرگ: طول این تابلوها یک متر یا بیشتر است. قبل از خرید تابلوی بسیار بزرگ حتما طول دیوار را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید تابلو روی آن فضای مناسبی دارد. تابلوهای اینچنینی به‌عنوان نقطهٔ کانونی دیوار یا اتاق عمل می‌کنند.
 • تابلوی بزرگ: طول تابلوهای بزرگ معمولا بین ۸۰ سانتی‌متر تا یک متر است. چنین تابلویی هم می‌تواند به‌عنوان تزئین مرکزی دیوار باشد و هم برای ایجاد تعادل، در کنار تابلوهای کوچک‌تر به کار رود. استفاده از یک یا دو تابلوی بزرگ برای یک اتاق استاندارد است.
 • تابلوی مدیوم یا متوسط: تابلوهایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، ۶۰ الی ۸۰ سانتی‌متر طول دارند. این تابلوها هم به تنهایی و هم در ترکیب با چند تابلوی دیگر می‌توانند دیوار اتاق شما را زیباتر کنند. هنگام نصب تابلوی متوسط، دقت کنید که محل قرارگیری آن متقارن باشد.
 • تابلوی کوچک: تابلوهای کوچک را می‌توان بالای قفسه، روی دیواری که مبل جلوی آن قرار دارد و همچنین دیوارهای کوتاه نصب کرد. طول این تابلوها معمولا ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است. می‌توانید چند تابلوی کوچک (۳ الی ۶ عدد) را روی دیوار کنار هم نصب کنید.
 • تابلوی بسیار کوچک: تابلوهایی که طول‌شان کمتر از ۴۵ سانتی‌متر است، در این دسته قرار می‌گیرند. اندازهٔ این تابلوها معمولا به اندازه یک برگ کاغذ یا کوچک‌تر از آن است. گالری‌ها معمولا تابلوهای کوچک را به‌صورت کلکسیون‌های ۳ الی ۴تایی می‌فروشند.

تابلو را براساس رنگ انتخاب کنید :

تابلو یا اثر هنری که می‌خواهیم روی دیوار نصب کنیم، باید با رنگ اتاق هارمونی داشته باشد. برای رنگ دیوار نمی‌توان از هر رنگی استفاده کرد، اما می‌توان تابلوهایی با رنگ‌های مختلف و دلخواه روی آن نصب کرد. برای انتخاب تابلو بر اساس رنگ، موارد زیر بسیار حائز اهمیت هستند. تابلویی بخرید که همرنگ وسایلی باشد که داخل فضا وجود دارد. اصول این سبک شامل موارد زیر می‌شود:

 • پس‌زمینه تابلوی اصلی باید با رنگ دیوار مطابقت داشته باشد.
 • از یک رنگ اما با سایه‌های مختلف استفاده کنید. برای مثال تابلویی با رنگ آبی تیره روی دیواری به رنگ آبی روشن بسیار زیبا به نظر می‌رسد.
 • تابلو باید یکی از سایه‌های به کار رفته در اتاق را داشته باشد. در اکثر فضاها نباید بیش از ۴ رنگ و سایه وجود داشته باشد.
 • اگر در مورد انتخاب رنگ تابلو شک دارید، رنگ‌های سیاه و سفید می‌تواند به کمک‌تان بیاید. سیاه و سفید با هر چیزی مطابقت دارد و در عین حال به ظرافت و زیبایی فضا می‌افزاید.
 • از انتخاب رنگ‌های روشن و نئونی بپرهیزید، چون این رنگ‌ها با رنگ‌های خنثی دیوار هارمونی ندارد.
 • رنگ تابلو باید متناسب با اتاق باشد. به‌عنوان مثال اگر رنگ غالب اتاق سیاه و سفید با کوسن قرمز است، تابلوی سیاه و سفیدی انتخاب کنید که رنگ قرمز هم به‌صورت جزئی در آن به کار رفته باشد. از آینه برای بازتاب تابلو استفاده کنید. این کار باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر دیده شود و جلوهٔ تابلوی روی دیوار را دوبرابر کند.

از طرف دیگر می‌توانید تابلویی با سایه‌های پررنگ‌تری در همان رنگ‌بندی انتخاب کنید. رنگ دیوار شما را محدود نمی‌کند، بلکه می‌تواند پایه‌ای برای تکامل استایل شخصی‌تان باشد.

 • به جای رنگ، تابلو را با استایل و آثار هنری ست کنید. آثار مختلف یک هنرمند شاید رنگ‌های متفاوتی داشته باشند، اما همگی استایل مشابه دارند.
 • برای دکور کردن دیوار، با بافت و رنگ، مبلمان و اکسسوری بازی کنید. تابلوهایی بخرید که از جنس‌های مختلف مثل چوب و استیل ساخته شده است. اکسسوری و المان‌های دکوراتیو را مطابق با رنگ تابلو انتخاب کنید.
 • بر اساس ته‌رنگ تابلو بخرید. ته‌رنگ‌ها ویژگی‌های اصلی تصویر است. مثلا ته‌رنگ‌های قهوه‌ای تیره روی دیواری به رنگ قهوه‌ای روشن فوق‌العاده دیده می‌شود، حتی اگر در تابلو قهوه‌ای روشن وجود نداشته باشد.
 • از قاب عکس‌ها برای نشان دادن استایل مورد علاقه‌تان استفاده کنید؛ قاب‌ها لزوما نباید در رنگ‌های استانداردی مثل سیاه، سفید، نقره‌ای یا طلایی باشند.
 • دو یا سه رنگ جدید وارد اتاق‌تان کنید. استفاده مکرر از یک رنگ تاثیر آن در اتاق را افزایش می‌دهد.

وال آرت نقطه کانونی را در فضا ایجاد می کند :

یکی از اساسی‌ترین اصول طراحی داخلی این است که هر فضایی به یک نقطه کانونی یا المان طراحی نیاز دارد که به محض ورود توجه را به خود جلب کند. یک تابلو یا هر دکوری روی دیوار می‌تواند چنین کاری را انجام دهد. تصور کنید تابلویی که به آن علاقه دارید، در فضای خانه و بالای شومینه یا در اتاق خواب بالای تخت قرار دارد.

تمامی این مواردی که ذکر شد، تنها برای راهنمایی شما برای خرید تابلوی مناسب فضای مورد نظر شما است. در نهایت این شما هستید که باید دکوراسیون منزل خود را بپسندید. پس حتما علاقه و سلیقهٔ خودتان را در اولویت قرار دهید و لازم نیست حتما مو به مو تمام این نکات را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید