تاثیر رنگ آمیزی دیوار در دکوراسیون داخلی

در این مطلب از آرتیها به شما ۶ قانون ساده را پیشنهاد می دهیم که می توانید با یک رنگ آمیزی مناسب و مقرون به صرفه به منزل خود جلوه ای زیباتر بخشید پس با ما همراه باشید. هنگامی که به یک فضا وارد می شوید اولین چیزی که می بینید رنگ های موجود در آن محیط است. این رنگ ها می توانند بر روی زیبا یا زشت جلوه دادن عناصر دیگر نیز تأثیر بگذارند. بنابراین انتخاب رنگ مناسب و رنگ آمیزی درست در طراحی دکوراسیون منزل شما بسیار مهم است.
با انتخاب رنگ می توان دانش کمی را در مسیری طولانی انتقال داد، چه از رنگ های خنثی استفاده کنید و چه از رنگ های جعبه ی مداد رنگی یا رنگ های روشن. چرخه رنگ یکی از ابزارهای پایه در طراحی و انتخاب رنگ است و هر کسی که می‌خواهد با رنگ‌ها کار کند، باید با آن آشنا باشد.

چرخه رنگ یا طیف رنگ را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

  1. رنگ های گرم (Warm Colors)
  2. رنگ های سرد (Cool Colors)

طیف رنگ‌های زرد تا قرمز را رنگ گرم می‌نامند. مجموعه رنگ‌هایی که برای بیان شادی، انرژی و حرکت به کار می‌روند و در مقابل، طیف سبز تا بنفش را رنگ سرد در نظر می گیرند. مجموعه رنگ‌هایی که برای بیان سکون، سکوت، آرامش و بخشی از جلوه‌های طبیعت به کار می‌روند (از آبی دریا تا سبزی جنگل)

اکنون ۶ قانون را برایتان شرح می دهیم تا بتوانید مناسب ترین رنگ را برای دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.

قبل از اینکه بخواهید دکوراسیون داخلی منزلی را تغییر دهید و رنگ آن را انتخاب کنید، حتی اگر به کوچکی یک دیوار خاص باشد زمانی را به جستجو و دریافت چیزی که خواهانش هستید اختصاص دهید. می توانید این کار را از طریق پرسیدن سوالاتی از این قبیل انجام دهید: رنگ مورد علاقه ی شما چیست؟ آیا ویژگی خاصی وجود دارد که شما می خواهید برجسته ترش کنید؟ می خواهید چه احساسی در فضا داشته باشید؟

انتخاب رنگ اصلی تا حد زیادی به نوع شخصیت و کاراکتر شما دارد. یکی از راه های درست در رنگ آمیزی، در نظر گرفتن شخصیت افراد استفاده کننده از آن فضا است. در این حالت فضا خسته کننده و بی روح جلوه نمی کند و متناسب با روحیه افراد رنگ آمیزی می شود.

  • به همخوانی رنگ ها توجه کنید

به طور کلی پالت رنگ برای دیوارها می ­تواند بیشتر از یک و حتی دو رنگ نیز داشته باشد. مجبور نیستید خانه را یک دست رنگ کنید و می­ توانید رنگ هر اتاق را با توجه به دیگر وسایل و شرایط خانه انتخاب کنید.
اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انسجام رنگ را در خانه خود حفظ کنید و سعی کنید اگر می خواهید از دو یا چند رنگ استفاده کنید،  برای این کار از رنگ­ هایی که در طیف نزدیک به هم قرار دارند  استفاده کنید.

  • توجه به رنگ دیگر اثاثیه منزل

در انتخاب رنگ دیوار حتما رنگ وسایل و اثاثیه منزل را  در نظر بگیرید. به رنگ­ های اصلی وسایل دکوراتیو مانند تابلوها و آثار هنری در خانه خود توجه کنید و ته مایه ای از دو یا سه رنگ اصلی آن را در دیگر وسایل و اجزا خانه تکرار کنید.

  • برای رنگ کردن منزل خود کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید

برای اسباب و لوازم رنگ آمیزی از قبیل برس ها و غلتانک های مناسب کمی بیشتر هزینه کنید. ابزار با کیفیت نه تنها باعث می شوند دوام رنگ بیشتر شود بلکه کمک می کنند رنگ بهتر به دیوار بچسبد و احتمال ماندن تارهای غلتانک و مویه های برس بر روی دیوار کمتر خواهد بود.

  • توجه به میزان نور طبیعی خانه

توجه به میزان نور طبیعی خانه یکی از اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی است. برای مثال اگر خانه دارای نور طبیعی کافی است، رنگ­ های گرم می­ توانند انتخاب خوبی باشند، زیرا نور آفتاب تندی این رنگ­ ها را کم می کند و به این ترتیب در فضای خانه تعادل ایجاد می ­شود. در مقابل اگر نور خانه نامطلوب است از رنگ های روشن تر برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کنید تا فضای خانه دلگیر و بی روح جلوه نکند.

در پایان

اگر خودتان نمی توانید در انتخاب رنگ تصمیم بگیرید با یک طراح محلی، دکوراتور یا مشاور رنگ تماس بگیرید. آنها به شما کمک می کنند که فضای خود را بهتر و از نگاهی دیگر ببینید. برای رنگ کردن نیز اگر فکر می کنید خودتان از عهده ی آن بر نمی آیید از حرفه ای ها بخواهید آن را برای شما انجام دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید