تاثیر شمع در دکوراسیون داخلی

در این مقاله از آرتیها به شما خواهیم گفت که چگونه باید از شمع در دکوراسیون خانه استفاده کنید و در واقع برای هر قسمتی از منزل چه شمعی مناسب‌تر است. تاثیر شمع در دکوراسیون، در گذشته ها، زیاد مطرح نموده است و مردم از شمعها به عنوان وسایلی برای ایجاد روشنایی محیط زندگیشان استفاده می کردند. اما به دلیل زیبایی و انرژی فوق العاده ای که دارند، طی سالیان گذشته کنار گذاشته نشدند، بلکه فقط کاربردشان تغییر پیدا کرد. یکی از کاربردهایی که امروزه بسیار به چشم می خورد، استفاده از آنها در دکوراسیون منازل است و امروزه از آنها بیشتر برای ایجاد دکوراسیون های خلاقانه، فانتزی و زیبا استفاده می شود تا وسیله ای برای نورپردازی فضا. اما واقعا نمی توان جذابیت نورپردازی فوق العاده آن را به خصوص در شب های زیبا و خاص و در فصول زیبایی مانند پاییز، نادیده گرفت و هرزگاهی می بایست شمعی برای آرامش روح و روان روشن کرد.

انواع مختلف شمعها با شکل و شمایل و کاربردهای مختلف وارد بازار شدند. از شمعهای ساده و ستونی گرفته تا شمع های پیرکس، جار، حوله ای و عطری و … که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. شاید نام برخی از آنها برایتان ناآشنا باشد. بدین منظور همواره باید به این نکته توجه نمایید که  استفاده از شمعها محدود به مکان خاصی نیست، بلکه با این وسیله می توان زیبایی را در تمام خانه پخش کرد. در اتاق نشیمن، اتاق خواب،حمام و ورودی و…

شمع نماد آرامش، صلح، عشق و علاقه می باشد، بنابراین استفاده از آن در دکوراسیون منزل ضمن به وجود آوردن فضای زیبای رمانتیک و عاشقانه تاثیر زیادی در گرمابخشی و ایجاد آرامش دارد.

یک روش ساده و آسان و در عین حال زیبا برای دیزاین دکوراسیون داخلی منزل، شمع آرایی منزل می باشد که می توان این کار را به راحتی و با استفاده از انواع شمع که امروزه در طرح های بسیار شیک و جالب یافت می شوند، برای ایجاد تصویری زیبا و رمانتیک در قسمت های مختلف منزل استفاده کرد. برای شمع آرایی در منزل، روش های متنوعی وجود دارد، استفاده از شمع ها به شکل ساده در اشکال زیبا، به شکل آویز، در داخل دکوری های شیشه ای و یا چیدن آن بر روی زمین، میز و …

تاثیر و کاربرد شمع در دکوراسیون منزل :

شاید در نگاه اول، شمعها یک شی کوچک و ناچیری به نظر برسند که استفاده از آنها در دکوراسیون منزل زیاد به چشم نخورد، اما همین وسیله کوچک، می تواند نقش بسیار اساسی در دکوراسیون منزلتان داشته باشد. پس هرگز آنها را نادیده نگیرید چرا که توجه به همین وسایل کوچک تزئینی، در نهایت تاثیر بسیار زیادی در کل فضا دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت که برای هر بخش از منزل از چه نوع شمعی با چه دیزاینی استفاده کنید. اما شما عزیزان می توانید با خلاقیتی که دارید، نکات گفته شده در این بخش را مطابق با سلیقه خود تغییر دهید. در واقع با مطالعه این نکات می توانید ایده هایی که در ذهن دارید را پرورش دهید و به سبک و سیاق خودتان منزلتان را تزئین کنید.

  • تزئین راهروی ورودی

تزئین راهروری ورودی که خیلی وقتا به آن توجه نمی شود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با تزئین ورودی و راهرو، می توان نظر مهمان ها را جلب نموده و آنها را شگفت زده کنید. تزئین این بخش از خانه کار سختی نیست فقط توجه نمایید که زیاد از حد آن را شلوغ نکنید. استفاده از یک میز کنسول و نصب آینه دایره ای شکل بالای آن ایده خوبی است. حتما برای زیباتر شدن فضای مورد نظر از شمعهای جار به همراه یک گلدان کوچک استفاده کنید. گلدان مورد نظرتان ممکن است حاوی گل های مصنوعی باشد یا طبیعی انتخاب با شماست.

  • تزئین داخلی اتاق خواب

یکی از ویژگی های خوبی که شمعها دارند، ایجاد آرامش به فضاست. از آنجایی که اتاق خواب مکانی است که باید در آن حس آرامش وجود داشته باشد، لذا پیشنهاد ما استفاده از شمعهای عطری بر روی میز کنار تخت یا روی دراور جلوی آیینه است. برای دیزاین آنها نیز می توانید از گلبرگ های گل استفاده کنید. با این کار هم اتاق خواب خوش عطر و بو می شود و هم رمانتیک. شمع های جار معطر بهترین گزینه برای استفاده در چنین فضاهایی است. استفاده از شمعهای تزئینی به شکل قلب یا گل نیز می توانند گزینه خوبی برای دیزاین باشند. از آنجایی که فضای اتاق خواب به نسبت اتاق نشیمن کوچکتر است پس از رایحه هایی استفاده کنید که عطر و بوی ملایمی دارند.

برای دیزاین میز ناهار خوری، حتما از شمع استفاده کنید. استفاده از این وسیله در تمام دینا رایج است و حتما در کافه ها و رستوران ها نیز دیده اید که برای رمانتیک کردن فضا از شمعها استفاده می کنند. اما برای تزئین میز ناهار خوری در منزل می توانید از شمعدان های زیبا استفاده کنید و در صورتی که تمایل به استفاده از شمعدان ندارید، شمع های جار یا لیوانی می توانند گزینه خوبی باشند. استفاده از شمع پیرکس بر روی میز ناهار خوری نیز فوف العاده است. نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که هرگز از شمعهای معطر برای تزئین این قسمت استفاده نکنید، چرا که ممکن است عطر آن بر بوی غذا غلبه کند.

  • تزئین اتاق نشیمن

شمعها و جا شمعی ها را با توجه به سبک دکوراسیون منزل خود خریداری کنید. استفاده از شمعها در فانوس های کوچک و بزرگ در رنگ های مختلف می تواند گزینه خوبی باشد. استفاده از شمعدان های سلطنتی نیز برای دکوراسیون کلاسیک پیشنهاد می شود. اما در صورتی که سبک دکوراسیون منزل شما مدرن است، شمعهایی را در ظروف شیشه ای با اشکال هندسی مختلف خریداری کنید.

برای رفع خستگی و استرس روزانه، می‌توانید با قرار دادن شمعهای معطر در اطراف یا لبه‌های وان یا حتی روی زمین، فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کنید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه نوع رایحه هایی مناسب این فضاست؟ رایحه های ترنج، گریپ فروت، اکالیپتوس، ریحان، رزماری، آویشن و …بهترین گزینه برای استفاده در حمام می باشند.

شمعهای ستونی برای تزئین سرویس بهداشتی گزینه مناسبی هستند، اما اندازه آن بستگی به اندازه فضا نیز دارد. کنار سینک توالت محل مناسبی برای قرار دادن شمعهای تزئینی می باشد. برای داشتن روشنایی بیشتر و زیبایی فضا، استفاده از چند شمع با هم، توصیه می شود. حتما رنگ شمعها را بر اساس رنگ حوله ها و سایر اجزای دکور انتخاب کنید.

استفاده از شمع های رنگی :

  • شمع های قرمز رنگ انرژی مثبت فوق العاده ای دارند و باعث رونق و موفقیت در خانه میشوند و شور و شوق و عشق را افزایش میدهند.
  • شمع های به رنگ صورتی قادر به بیدار کردن احساسات دلپذیر و مهربان هستند.
  • شمع های آبی به آرام کردن و تمرکز در محیط خانه کمک میکنند.
  • شمع های زرد باعث ایجاد حال و هوای شاد میشوند و میتوانند فضا را راحتتر کنند، انرژی مثبت این رنگ برای دستیابی به موفقیت خلاقانه بسیار چشمگیر است.
  • شمع های بنفش ایجاد حس ارامش خاطر و وضوح افکار را دارند و میتوانند القا کننده حس رهایی باشند.
  • در رابطه با شمع های سبز رنگ موارد زیادی موجود دارد ولی میتوان به این تاثیرات اشاره کرد که منابع نور سبز رنگ نمادی از هارمونی است که به داخل خانه می اید، قدرت لازم برای درمان بیماری هارا داد و اعتقاد بر این است که شمع های مخروطی سبز رنگ رشد حرفه و رفاه مادی صاحبان خود را به همراه دارند.
  • شمع های قهوه ای شاید کمترین میزان طرف داران را داشته باشد ولی افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند بهتر است بدانند که وجود شمع های قهوه ای رنگ نمادی برای حفاظت از حیوانات خانگی در برابر انرژی های منفی محیط است.

در پایان

در این مقاله به موضوع، تاثیر شمع در دکوراسیون پرداخته شد. همان طور که گفته شد، این وسیله تزئینی کوچک، می تواند تاثیر بسزایی بر دکوراسیون قسمت های مختلف خانه داشته باشد، کافی با ذوق و هنر و سلیقه ای که دارید، از آنها به شکل درست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید