تصویر منتشرشده از شهرام حقیقت‌دوست در فیلم «قلب رقه» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور/ نقشی که ارتباط با اتفاقات سوریه و داعشی‌ها دارد

به نقل از آرتیها شهرام حقیقت‌دوست که این اواخر به خاطر بازی موفقش در سریال‌های «خونسرد» و «مرداب» مجددا در مرکز توجه‌ها قرار گرفت. حالا با نقش اصلی فیلم «قلب رقه» یکی از متفاوت‌ترین بازی‌هایش را به نمایش گذاشته است. «قلب رقه» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور درباره اتفاق‌های چند سال اخیر سوریه است. تصویر منتشر شده از حقیقت‌دوست در این فیلم نشان می‌دهد که گویا نقشش ارتباطی با داعشی‌ها دارد. از این منظر می‌توان گفت که با این نقش وارد چالشی جدی شد.

شهرام حقیقت‌دوست

محبوبت شهرام حقیقت‌دوست

سابقه محبوبت شهرام حقیقت‌دوست به دو دهه قبل و بازی در سریال «خط قرمز» به کارگردانی قاسم جعفری در سال ۱۳۸۰ برمی‌گردد. او از سال ۱۳۷۳ تجربه بازی در تئاتر را داشت و تا پیش از بازی در «خط قرمز» در نمایش‌ها و فیلم‌های مختلفی بازی کرده بود. حتی سال ۱۳۷۵ برای بازی در نمایش «ابتدا با عشق انتها از عشق» در پانزدهمین جشنواره تئاتر فجر برنده جایزه شده بود اما اولین‌بار بازی‌اش در نقش یک جوان یاغی مورد توجه مخاطبان «خط قرمز» قرار گرفت و به شهرت رسید. او بعد از «خط قرمز» برای بازی در فیلم سینمایی «جنایت» به کارگردانی محمدعلی سجادی هم کاندیدای تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول از جشن خانه سینما شد.

در این سال‌ها در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی بازی کرد که بعضی از آنها آثار قابل‌قبولی بودند و باعث شدند بار دیگر بازی‌اش به چشم بیاید. «خداحافظ بچه»، «مختارنامه»، «شوق پرواز»، «شاهگوش» و … در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی از جمله مهمترین آثارش بودند. حقیقت‌دوست در دهه‌های هشتاد و نود بیشتر تمرکزش را روی تئاتر گذاشت. نقش‌های مهمی در نمایش‌های مختلف ایفا کرد و در جشنواره‌های مختلف بازی‌اش دیده شد. با این حال در سینما با وجود بازی در چند فیلم مهم از جمله «سرو زیر آب» حضورش آنطور که باید موفقیت‌آمیز نبود. این اواخر در سریال‌های شبکه نمایش خانگی بار دیگر به اوج موفقیت رسید.

سریال «مرداب»

کارنامه

حقیقت‌دوست این  اواخر در چند نقش مهم ظاهر شد و توجه‌ها را پس از سال‌ها مجددا به خودش جلب کرد. در سریال «مرداب» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد نقش پسری شمالی را بازی کرد. او که به همراه خواهرش با یک آمبولانس از دیگران اخاذی می‌کرد و یک مرتبه سر از عملیات سری قاچاق درمی‌آورد. شهرام در نقش ایرج توانست موضع پسری که از خودش اختیاری ندارد و تحت حمایت خواهرش پیش می‌رود و مدام به دردسر می‌افتد.

سال گذشته در سریال «خونسرد» به کارگردانی امیرحسین ترابی هم بازی قابل توجهی از این بازیگر دیدیم. حقیقت‌دوست در «خونسرد» نقش بازپرس پرونده قتل‌های زنجیره‌ای را داشت که توسط صمیمی‌ترین دوستش رقم می‌خورد. او شمایلی متفاوت از یک بازپرس به نمایش گذاشت و بسیار ملموس و قابل باور آن را بازی کرد. حقیقت‌دوست پیش از این دو سریال، در سال ۱۳۹۸ هم در فیلم سینمایی «قاتل ووحشی» به کارگردانی لیلا حاتمی و امین حیایی، نقشی مهم بازی کرد که البته به دلیل توقیف فیلم، هیچگاه دیده نشد. شاید اگر فیلم به نمایش درمی‌آمد، می‌توانست موفقیت دیگری در کارنامه این بازیگر به ثبت برساند.

فیلم «قلب رقه»

فیلم «قلب رقه»

در فیلم «قلب رقه» او را در شمایلی کاملا متفاوت می‌بینیم. فردی با چهره‌ای شبیه به اعضای داعش که به عنوان عاملی نفوذی میان آنها زندگی می‌کند و به دنبال انجام ماموریتی ویژه‌ است. او در جدال میان وظیفه و احساسات درگیر مسائلی می‌شود که زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نقش چالشی جدی برای حقیقت‌دوست است. از یک طرف باید دلاوری و شجاعت را روی پرده به تصویر بکشد و از سوی دیگر در نمایش احساسات قدرتمند عمل کند.

در فیلم «قلب رقه»، او را با محاسن بلند و موهایی کوتاه و پوششی شبیه به اعضای گروه داعش می‌بینیم. نکته مهم اینکه ابتدای فیلم حتی چهره‌اش هم با گریم خشن‌تر به نظر می‌رسد و با گذشت زمان تغییر می‌کند.

فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر

در پایان

در اینکه حقیقت‌دوست یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های کارنامه‌اش را در فیلم «قلب رقه» به نمایش گذاشت شکی نیست. او موقعیت را به درستی شناخته و جنگندگی و احساسات را در هم آمیخته است. این احتمال وجود دارد که بازی متفاوتش به چشم داوران جشنواره بیاید.

«قلب رقه» به نویسندگی و کارگردانی خیرالله تقیانی و تهیه‌کنندگی سعید پروینی است. در این فیلم شهرام حقیقت دوست، شادی مختاری، عبدالرضا نصاری، فرهاد قائمیان، هدایت هاشمی، محمدرضا شریفی‌نیا حضوردارند. این فیلم یکی از فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر است.

دیدگاهتان را بنویسید