تعویق اکران فیلم/ اتفاقی که تنها یک روز مانده به اکران فیلم‌ها بارها رخ داده است، حالا قرعه به نام فیلم «مست عشق» افتاد

به نقل از آرتیها با اینکه قرار بود فیلم «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی، از صبح چهارشنبه ۲۹ فروردین اکران شود. اما یک روز قبل از زمان اکران، خبر رسید که اکران آن به تعویق افتاده است. با انتشار این خبر ابتدا گمان می‌کردیم ماجرا باز هم به حواشی فیلم مرتبط است و علت تعویق در اکران به برخی اعتراض‌ها ارتباط دارد اما با انتشار یادداشتی از سوی تهیه‌کنندگان مشخص شد مسئله به بروز برخی مشکلات در آماده‌سازی فیلم برمی‌گردد و ارتباطی با توقیف ندارد. ما پیش‌تر بارها شاهد بوده‌ایم فیلم هایی در آستانه اکران توقیف شده‌اند و بعد از چندبار تعویق زمان اکران، یا با اصلاحات فراوان رنگ پرده را دیده‌اند یا به طور کلی توقیف شده‌اند اما شواهد نشان می‌دهد مسئله درباره «مست عشق» اینطور نیست.

«مست عشق» به دلیل حالت مشارکتی خود را با طرف ترک، بارها در حین تولید، مشمول حاشیه‌هایی شد حالا هم قرار بود این فیلم همزمان در ایران و ترکیه به نمایش دربیاید که حالا اکران در هر دو کشور به زمان بعدی موکول شد. به بهانه تعویق اکران این فیلم مروری داریم بر فیلم‌هایی که درست در زمان موعود، از اکران خارج شده‌اند؛ بعضی از آنها بعدها با اصلاحاتی روی پرده رفته‌اند و برخی دیگر یا قاچاق شده‌اند یا برای همیشه در توقیف مانده‌اند.

فیلم «مارمولک»

مارمولک | ۱۳۸۲

«مارمولک» به کارگردانی کمال تبریزی قرار بود جزو فیلم‌های اکران نوروزی سال ۸۳ باشد. مقدمات نمایش آن فراهم شد اما در آخرین لحظه، زمانی که همه منتظر بودند آن را روی پرده ببینند، اکران آن به تعویق افتاد. ماجرا از این قرار بود که از زمان جشنواره فجر زمزمه‌هایی درباره اینکه فیلم به دلیل شوخی با روحانیت اجازه اکران نخواهد داشت شنیده می‌شد. با اعلام اکران نوروزی اعتراض‌ها بیشتر شد و همین حساسیت‌ها، مسئولان سینما را مجبور به تأخیر در اکران فیلم کرد.

فیلم «مارمولک» نهایتا بعد از یک ماه تاخیر، از اردیبهشت سال ۸۳  روی پرده رفت اما در مشهد فقط یک روز روی پرده ماند و کم‌کم در شهرهای دیگر هم اجازه نمایش به آن داده نشد. تا اینکه نهایتا از پرده پایین آمد. کمی بعد نسخه غیرقانونی آن دست به دست چرخید و نهایتا سال گذشته در تلویزیون پخش شد. نکته مهم اینکه با گذشت زمان مشخص شد «مارمولک» نه تنها قصد توهین به روحانیت را نداشته که هدفش نمایش اهمیت این لباس بوده است.

«سنتوری»

سنتوری | ۱۳۸۶

قرار بود «سنتوری» سوم مرداد ۱۳۸۶ اکران شود. درحالیکه سینماها به استقبال آن رفتند و حتی آفیش‌های آن نصب شد، جلوی اکران آن را گرفتند. دلایل مختلفی برای جلوگیری از اکران آن وجود داشت که یکی از آنها مجوز نداشتن صدای محسن چاوشی بود. نکته بعدی عنوان فیلم بود. ابتدا «علی سنتوری» نام داشت و از آنجایی که «علی کنکوری» را تداعی می‌کرد مشکل‌ساز شد. یکی دیگر از موارد این بود که علی در خانواده‌ای مذهبی رشد پیدا کرد و هم نام او و هم شیوه لباس پوشیدن و سبک زندگی او با توجه به پیشینه‌اش مشکل ایجاد می‌کرد.

جز اینها موارد دیگری هم بودند که نهایتا باعث شدند فیلم به پرده نرسد. تهیه‌کننده و کارگردان «سنتوری» بارها مصاحبه و اعتراض کردند اما بی‌فایده بود و این فیلم هیچ‌وقت رنگ اکران را ندید. تا اینکه چند ماه بعد نسخه غیرقانونی آن دست به دست چرخید. سه سال بعد نسخه قانونی آن در شبکه نمایش خانگی منتشر شد که دیگر اهمیتی نداشت.

درباره الی

درباره الی |۱۳۸۸

استقبال از فیلم «درباره الی» در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر باعث شد نامش در فهرست فیلم‌های اکران نوروز ۱۳۸۸ قرار بگیرد. طبق خبرها، قرار بود اکران آن از ۲۸ اسفند آغاز شود اما لحظه آخر از فهرست فیلم‌ها خارج شد. آن زمان گفتند که معاون سینمایی وقت وزارت ارشاد خواستار کنار گذاشته‌ شدن فیلم از اکران نوروز ۸۸ بود. این اتفاق درحالی رخ داد که بلیت‌های «درباره الی…» پیش‌فروش شده بود. خیلی‌ها معتقد بودند علت این مسئله به بازی گلشیفته فراهانی در فیلم «مجموعه دروغ‌ها» و حضور نامتعارفش روی فرش قرمز بوده است. خلاصه اینکه فیلم اواسط خرداد ۸۸ درحالیکه جامعه در حال‌وهوای انتخابات بود، روی پرده رفت. در آن هیاهوی تبلیغات انتخاباتی فروش قابل توجهی داشت.

عصبانی نیستم

عصبانی نیستم | ۱۳۹۲

«عصبانی نیستم» از همان زمان اکران در جشنواره فجر با حواشی زیادی روبه‌رو بود. حذف سیمرغ از جلوی نام نوید محمدزاده و اعطای آن به رضا عطاران یکی از مهمترین آنها بود. بعد از جشنواره سی‌ودوم قرار شد شهریور سال ۱۳۹۳ در سرگروه سینما آفریقا اکران شود اما کمیسیون فرهنگی مجلس جلوی اکران آن را گرفت. وزیر فرهنگ اعلام کرد که اکران «عصبانی نیستم» منوط به اصلاحاتی در آن است. بعد از آن اعلام شد ۲۹ آذر روی پرده خواهد رفت اما در روز اکران به خاطر بیانیه‌ای گروهی تندرو از نوبت اکران خارج شد. سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و سانسورهای متعدد فیلم با نسخه ۹۹ دقیقه‌ای و ۲۱ دقیقه کوتاه‌تر از نسخه اصلی از چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ روانه سینماها شد. مشکل اصلی آن این بود که به مصائب زندگی دانشجویان ستاره‌دار می‌پرداخت.

لامینور

لامینور | ۱۳۹۸

«لامینور» آخرین اثر سینمایی زنده یاد داریوش مهرجویی برای رسیدن به اکران عمومی اتفاقات و حواشی زیادی را پشت سر گذاشت. این فیلم ابتدا قرار بود به عنوان یکی از فیلم‌های اکران نوروز ۹۹ روی پرده برود، اما آغاز پاندومی کرونا و متعاقب آن تعطیلی سینماها این امر را منتفی کرد. پس از گذشت دو سال و عادی شدن شرایط سینماها در دوران کرونا، «لامینور» بار دیگر متقاضی اکران نورور شد و قرار شد به عنوان یکی از فیلم‌های ویژه نوروز ۱۴۰۱ روانه پرده شود.

شورای صنفی نمایش هم نام آن را در کنار ۵ فیلم دیگر به عنوان فیلم‌های نوروزی اعلام کرد. اما درست یک روز قبل به اکران ،شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی اعلام کرد که پروانه نمایش فیلم منقضی و چون تهیه‌کننده تقاضای پروانه جدید نکرده، امکان نمایش آن وجود ندارد. حذف لامینور از اکران نوروز واکنش تند زنده‌یاد مهرجویی را به همراه داشت. او با انتشار ویدیویی خشم خود را نسبت به این ماجرا نشان داد. «لامینور» از جدول اکران نوروز ۱۴۰۱ خارج شد و بعد از صدور پروانه نمایش جدید از هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به عنوان یکی از فیلم‌های اکران عید فطر روی پرده رفت. این فیلم در مجموع توانست گیشه خود را به مرز ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برساند.

دیدگاهتان را بنویسید