تفاوت انیمه و انیمیشن در چیست؟ / انیمه به سبکی از انیمشین تبدیل شده که ژاپنی ها برای تولید انیمیشن استفاده می کنند

در این مقاله از آرتیها سعی داریم تفاوت انیمه و انیمیشن را بررسی کنیم. پس از نگاهی اجمالی به معنای هرکدام، به سراغ تفاوت‌ها خواهیم رفت. تفاوت انیمه و انیمیشن برای برخی آشکار و برای عده‌ای مبهم است، همانطور که فرق انیمه و کارتون یا فرق کارتون و انیمیشن بر همگان آشکار نیست. اگر شما هم درمورد تفاوت این سه واژه مشکل دارید، در این مقاله با ما همراه شوید.

اواسط دهه بیست میلادی بود که آثاری چون سفیدبرفی و هفت کوتوله، سیندرلا و کارآگاه گجت بین مردم محبوب شدند. در آن زمان آثاری در این سبک فقط با یک نام شناخته می‌شدند: کارتون. به مرور با پیشرفت تکنولوژی و همچنین گسترش ارتباطات، آثاری غیر از فیلم و سریال‌های معمول، نام‌های متفاوتی گرفتند. کم‌کم لغاتی چون انیمیشن، انیمه، استاپ موشن، انیمیشن دو بعدی و سه بعدی و … نیز وارد فرهنگ لغات مردم شدند.

اینجا بود که فهمیدیم کارتون فوتبالیست‌ها که در کودکی به تماشای آن می‌نشستیم در واقع یک انیمه سریالی است، و یا اینکه کارتون فرار مرغی در اصل انیمیشنی در سبک استاپ موشن است. و البته همینجا بود که لغت کارتون، انیمیشن و انیمه اندکی گیج‌کننده شدند.

انیمیشن

انیمیشن چیست؟

برای کسانی که به صنعت انیمیشن و فیلم های انیمیشنی علاقه دارند انیمه کلمه آشنایی است. اما شاید برایتان سوال باشد که تفاوت آن با انیمیشن چیست؟ انیمه در واقع کلمه ای است که ژاپنی ها برای تمام محصولات انیمیشنی در هر قالبی مثل فیلم سینمایی، فیلم کوتاه، سریال و … به کار می برند. ولی در خارج از کشور ژاپن این کلمه به انیمیشن هایی که در کشور ژاپن یا با همکاری ژاپنی ها ساخته شده باشد اطلاق می شود. که نشان دهنده ی تمایز به خصوص انیمیشن های ژاپنی با دیگر تولیدات انیمیشنی است.

امروزه انیمه به سبکی از انیمشین تبدیل شده. سبکی که ژاپنی ها برای تولید انیمیشن استفاده می کنند. و ممکن است که حتی بعضی از آن ها کاملا مستقل از ژاپنی ها تولید شوند. البته این نوع نامگذاری منتقدانی هم دارد. هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) یکی بزرگترین کارگردن های آثار انیمه، عقیده دارد این نوع نامگذاری باعث ویرانی صنعت انیمیشن ژاپن می شود. زیرا انیماتورهای بدون انگیزه ولی پرکاری که با تکیه بر کلیشه های موجود از یک شخصیت کارتونی ثابت با استفاده از ویژگی های چهره و اغراق در حواس حرکتی طراحی می‌کنند اما عمق، کمال، احساس یا فکر در کار آنان دیده نمی‌شود.

اَنیمه

اَنیمه چیست؟

اَنیمه درباره این پرونده یک سبک از طراحی با دست و پویانمایی رایانه‌ای است که خاستگاه آن ژاپن بوده‌است و معمولاً بر مبنای مانگا ساخته می‌شود. انیمه‌ها دارای خصوصیاتی از قبیل نقاشی‌های رنگارنگ، شخصیت‌های پرجنب و جوش، داستانی همراه با پیکار و نبرد و اغلب با موضوعاتی خیالی که در آینده رخ می‌دهند، همراه است. انیمه در اصل انیمیشن نیست و سبک ، گرافیک و بینندگان آن باهم تفاوت چشم گیری دارد .

بعضی منابع ادعا می‌کنند که انیمه از اصطلاح فرانسوی انیمیشن، یعنی dessin animé، گرفته شده‌است اما دیگران باور دارند که این قضیه یک افسانه است. در زبان فرانسوی anime به عنوان صفت به معنی جاندار و متحرک است.

انیمه از نظر سبک‌های هنری، روش‌های پویانمایی، تولید و روند کار متنوع با دیگر انواع انیمیشن تفاوت‌های زیادی دارد. از نظر بصری، انیمه یک شکل هنری متنوع است که سبک‌های هنری متفاوتی را شامل می‌شود که بین هر خالق، هنرمند و استودیو تفاوت دارد. با اینکه هیچ سبک هنری انیمه بر دیگری غالب نیست. اما بعضی ویژگی‌های مشابه در تکنیک‌های پویانمایی و طراحی شخصیت بین آن‌ها دیده می‌شود.

اما تفاوت هایی دیگر انیمه و انیمیشن در چیست؟

اما تفاوت هایی دیگر انیمه و انیمیشن در چیست؟

  • تفاوت در جزئیات

در انیمیشن‌ها، سازندگان روی شخصیت‌ها و حرکات آن‌ها متمرکز هستند. ولی در انیمه، تمرکز اصلی عمدتا روی کاراکترها، پس زمینه و محیط دراماتیک است. به همین ذلیل تفاوت متمایزی بین آنها در جزئیات وجود دارد.

  • توهم حرکت

انیمیشن به معنای حرکت دادن به تصاویر ایستا(ثابت) است. انیماتورها از آرایه‌ای از تصاویر ثابت با تغییر ظریف در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند و به آن‌ها حرکت می‌بخشند. بنابراین، این تصاویر ثابت در حین حرکت یکپارچه و نرم به نظر می‌رسند. از طرف دیگر، توهم حرکت در انیمه ظریف و روان نیست اما ضعیف نیز نیست.

حرکت در انیمه تکراری و کمتر است. بنابراین، هنگامی که یک شخصیت صحبت می‌کند، اکثرا چند تار موی متحرک و یک حرکت خفیف دهان به چشم می‎آید و به ندرت می‌توان همانند انیمیشن، در انیمه حالت چهره را دقیق‌تر به تصویر کشید.

سبک محتوایی انیمیشن‌ها
  • سبک محتوا

سبک محتوا احتمالا بزرگترین و آشکارترین تفاوت بین این دو است که می‌توان به وضوح آن را مشاهده کرد. سبک محتوایی انیمیشن‌ها عمدتا غربی و گاها جهانی هستند اما انیمه‌ها اکثرا تحت تأثیر فرهنگ ژاپن قرار دارند. هر انیمه‌ای را که انتخاب کنید، تأثیرات هنر، تاریخ و فرهنگ ژاپن را در آن شاهد خواهید بود. سبک محتوایی انیمه بیشتر با مضامین تاریک و مناسب برای بزرگسالان است اما فیلم‌های انیمیشن بیشتر برای کودکان مناسب هستند. البته انیمیشن‌هایی برای بزرگسالان نیز وجود دارند اما این آثار به تاریکی برخی انیمه‌ها نیستند.

  • مخاطب متفاوت

از آنجایی که انیمه‌های سریالی و سینمایی عمدتا با مضامین تاریک و حاوی صحنه‌های بحث‌برانگیز هستند، بیشتر برای مخاطب بزرگسال مناسب‌اند و این در حالی است که انیمیشن‌ها محتوایی سبک دارند و به ندرت حاوی محتواهای بحث‎برانگیز هستند. همین نیز سبب شده تا انیمیشن‌ها بیشتر برای بیننده‌های جوان مناسب باشند.

در پایان

صحبت درباره تفاوت انیمه و انیمیشن روندی بی‌پایان دارد. با وجود تفاوت‎‌های واضح بین این دو، مردم عاشق تماشای انیمه‌ها و همچنین انیمیشن‌ها هستند و از تماشای آن‌ها لذت می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید