تفاوت جزیره و اپن آشپزخانه

در آرتیها با تفاوت اپن وجزیره آشپزخانه آشنا شوید. ابتدا به تعریف اپن می پردازیم. یک دهه از تولد و ظهور سبک اپن در آشپزخانه ایرانی گذشت ولی کسی جلو دار این نوع معماری در منازل ایرانی نشد. تازه آرام آرام داشتیم خود را با مدل معماری اپن وفق می دادیم که شرایط بدتر شد. این بار میز اپن جای خود را به میز جزیره داد و اپن آشپزخانه نام خود را به جزیره آشپزخانه تغییر داد. گل بود و به سبزه نیز آراسته شد. برای اینکه فرق آشپزخانه اپن و جزیره را بهتر درک کنیم بهتر است تا تعریفی از این مدل میزها داشته باشیم.

اپن :

با گسترش تعداد آپارتمان های کوچک جداسازی کامل آشپزخانه از محیط خانه موجب از دست رفت فضا میشد. لذا جهت استفاده بهینه از فضا فرهنگ استفاده از اپن آشپزخانه همه گیر شد. مزایای اپن آشپزخانه مانند زیبایی، دلبازتر شدن محیط خانه و استفاده بهینه از فضا موجب اجرای آن در خانه های بزرگتر نیز شد. اپن ها معمولاً از یک یا دو طرف به دیوار منزل متصل میشوند. با استفاده از اجرای گچبری هایی در اطراف و سقف اپن آشپزخانه دید فضای بیرون تا حدی پوشش داده میشود. اپن آشپزخانه معمولاً از یک طرف قفسه بندی میشود.

جزیره :

جزیره در واقع طراحی مدرن تر اپن آشپزخانه میباشد. در آشپزخانه های کوچک استفاده از جزیره باعث یکپارچه شدن فضای آشپزخانه با سایر نقاط خانه میشود. اجرای جزیره معمولاً پرهزینه تر از اپن میباشد. در واقع جزیره یک کانتر معلق بوده هم شبیه میز ناهارخوری بوده و هم طرحی شبیه کابینت دارد. میز جزیره را میتوان در وسط آشپزخانه قرار داد به طوریکه نقش مرکز ثقل آشپزخانه را داشته باشد.. از جزیره میتوان به عنوان میز ناهارخوری نیز استفاده کرد. حتی میتوان روی آن سینک و یا اجاق گاز رومیزی را نیز اجرا کرد. در آشپزخانه های بزرگتر میتوان با اجرای کمی اختلاف ارتفاع و رنگ در طراحی همزمان نقش فضایی برای پخت و پز و میز ناهارخوری را به آن سپرد.

آشپزخانه جزیره ای چیست ؟

بارزترین و متمایزترین ویژگی آشپزخانه جزیره ای نسبت به سایر طراحی‏ های آشپزخانه به چیدمان کابینت های آن برمی گردد. در این مدل طراحی کابینت‏ ها به صورت ردیفی در مرکز آشپزخانه قرار می گیرند که به آن جزیره یا کانترگفته می‏ شود. در واقع این کانتر، بخش اصلی آشپزخانه می‏ باشد که بار بسیاری از فعالیت‏های رایج در آشپزخانه را به تنهایی به دوش می‏ کشد.

کانتر یا جزیره یا همان کابینت وسط آشپزخانه کاربردهای بسیار بالایی دارد و می تواند به بسیاری از نیازهای شما به طور همزمان پاسخ دهد. شما می توانید با نصب تجهیزات آشپزخانه در آن که معمولا سینک ظرفشویی و اجاق گاز می باشند، عمل پخت وپز و آشپزی را روی آن انجام دهید. همینطور کانتر می تواند به عنوان میز ناهارخوری نیز بکار برده شود و خانواده تان را دور هم جمع کند. این کابینت با کاربردهای چندمنظوره خود استفاده ی بهینه ای از فضا داشته و می تواند به عنوان قلب تپنده خانه تان عمل نماید. کانترها با طراحی های جالب و متفاوت خود می توانند فضای شیک و مدرنی را در خانه تان ایجاد کرده و دکوراسیون منحصربفرد و بی نظیری بسازند.

مزایای آشپزخانه جزیره ای :

محبوبیت آشپزخانه ‏های جزیره ای باعث شده است که طراحان داخلی انواع شکل و طراحی های کانتر را به شما عرضه نمایند. در مورد فضاهای کوچک این سبک طراحی می تواند بسیار مفید واقع شود. اگر شما فضای زیادی برای جداسازی محلی برای تهیه غذا و سرو آن ندارید، می توانید با کمک کانتر آن ها را با هم ترکیب کرده و از دکوراسیون داخلی منزل کوچک خود بهترین استفاده را داشته باشید.

یک مزیت دیگر آشپزخانه های جزیره ای تنوع و زیبایی کانترها می باشد که می تواند رنگ و روح تازه ای به دکور شما دهد. شما می توانید از انواع رنگ های تیره و روشن برای آن استفاده کنید و حس طراوت و زندگی را در محیط زندگی تان جاری سازید. مطمئن باشید که رنگ های جسورانه باعث می ‏شوند طراحی شما بیشتر به چشم آید و همه متوجه تغییر دکوراسیون تان شوند. همینطور شما می توانید با استفاده از رنگ و مواد متفاوت کانتر نسبت به کفپوش، تضاد جالبی را در فضای آشپزخانه تان بسازید.

تفاوت جزیره و اپن آشپزخانه :

میز اپن در واقع میزی است که از یک یا هر دو طرف به دیواره های کناری متصل یا پیچ می شود. معمولا کناره ها و طاقی که بالای سر اپن آشپزخانه قرار می گیرد گچبری و قفسه بندی می شوند. میز اپن به همراه دیواره های کناری و گچبری هایی که برای سقف بخش اپن در نظر گرفته می شود تا حدی دید فضای بیرون به داخل آشپزخانه را کور می کند و اما میز جزیره ای، این میز یک کانتر معلق است شبیه به میز ناهارخوری ولی با چهره و ظاهری شبیه به کابینت های آشپزخانه. یعنی این میز یا در مرکز چیدمان می شود و یا نقش پارتیشن جداکننده فضای آشپزخانه و سالن را بازی می کند. میز جزیره از نظر پوششی کار خاصی انجام نمی دهد از این نظر میتوان گفت، روی میز اپن را سفید کرده است. مزیت میز جزیره ای قابلیت جابجایی بعضی از آنهاست که در مواقع ضروری میتوان آنها را در حد یک تا دو متر جا به جا کرد.

اشاره کردیم که جزیره یک پیشخان کاملا مستقل است که با توجه به نیاز مشتری و شرایط آشپزخانه، می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. چه سبک آشپزخانه شما مدرن باشد و چه کلاسیک، پیشخان جزیره بر زیبایی و کارایی آشپزخانه می‌افزاید و باعث می‌شود فضای میانی آشپزخانه کاربرد‌ی‌تر باشد.

جزیره معمولا در آشپزخانه‌هایی با متراژ بالا تعبیه می‌شود، اما اگر آشپزخانه‌تان کوچک است، باز هم می‌توانید جزیره داشته باشید. در آشپزخانه‌های کوچک، اپن جزیره بین آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار می‌گیرد و به عنوان حایل بین این دو فضا در نظر گرفته می‌شود.

هما‌ن طور که از نام جزیره بر می‌آید، کابینت جزیره، پیشخانی مستقل از سایر کابینت‌ها است که از هیچ طرف، به سایر اجزای آشپزخانه متصل نیست و می‌تواند در کنار یا وسط آشپزخانه قرار بگیرد. کانتر جزیره کاربردهای مختلفی دارد؛ هم فضای کار شما را افزایش می‌دهد و هم بر زیبایی چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه می‌افزاید. به دلیل کارایی فوق‌العاده بالایی که اپن جزیره‌ای در آشپزخانه ایفا می‌کند، جزیره به عنصری ضروری و بسیار پر طرفدار تبدیل شده است. به طوری که افراد حتی در آشپزخانه‌های کوچک هم تمایل دارند از اپن جزیره‌ای استفاده کنند تا ازین طریق دکور آشپزخانه‌شان مدرن‌تر به نظر برسد.

خلاصه ای از تفاوت جزیره و اپن :

  • اپن ها از یک یا دو سمت به دیوار یا ستون متصل میشوند. در حالیکه جزیره در فضا شناور بوده و از هیچ سمتی به جایی اتصال ندارد.
  • نما سازی در اپن ها از سمتی که به سوی سالن پذیرایی یا فضای بیرون آشپزخانه میباشد صورت میگیرد. در حالیکه جزیره از بسته به طراحی از چند جهت نماسازی میشود.
  • اپن معمولاً دارای عمق کمتری نسبت به جزیره میباشد.
  • اپن آشپزخانه ثابت میباشد در حالی که جزیره آشپزخانه بسته به نوع طراحی میتواند به صورت متحرک اجرا شود.

جزیره بهتر است یا اپن :

با توجه به پیشرفت طراحی دکوراسیون داخلی میتوان گفت بدلیل منعطف تر بودن جزیره آشپزخانه نسبت به اپن، جزیره همه گیری بیشتری دارد. زیرا میتوان ان را با توجه به نقشه ساختمان و اندازه آشپزخانه برای انواع کاربری ها طراحی کرد. ولی به طور کلی نکات زیر را در هنگام بازسازی آشپزخانه در نظر بگیرید.

  • اگر آشپزخانه کوچکی به شکل U دارید بهتر است از هیچکدام استفاده نکنید.
  • اگر آشپزخانه کوچک ولی به صورت خطی دارید جزیره را به نوعی طراحی کنید که موجب یکپارچه سازی فضای خانه و آشپزخانه شود. این کار باعث دلبازتر شده خانه شما میشود.
  • اگر آشپزخانه متوسط و یا بزرگی دارید میتوانید با طراحی جزیره در مسط آن از انواع مزایای جزیره آشپزخانه بهره مند شوید.

با همه ی این اوصاف بیشتر طراحان داخلی معتقدند که جزیره آشپزخانه بیشتر برای فضاهایی با اندازه مناسب کاربرد دارد و در فضاهای بزرگ دست و پاگیرو در فضاهای کوچک ناخوشایند خواهند بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از هر اقدامی با یک طراح داخلی در مورد طراحی آشپزخانه تان صحبت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید