تفاوت و مقایسه دو تاکشوی پرطرفدار در حال پخش/ کدام یک از تاکشوهای «شب‌خوش» و «شب آهنگی» موفقیت بیشتری به دست می آورند؟

به نقل از آرتیها دو هفته‌ای از شروع پخش برنامه «شب‌خوش» با اجرای مهران غفوریان در شبکه سه می‌گذرد. با اینکه انتظار می‌رفت پس از گذشت چند قسمت حال‌وهوای آن تغییر کند و به تدریج بر جذابیتش اضافه شود اما همچنان به روال قبل پیش می‌رود. «شب خوش» با وجود داشتن پتانسیل‌های بسیار برای تبدیل شدن به یک تاکشوی موفق، از سطح یک برنامه ساده و معمولی فراتر نرفته است. این درحالی است که همزمان تاکشوی «شب آهنگی» با اجرای حامد آهنگی توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند. در این گزارش این دو تاکشو را از جهات مختلف مقایسه می‌کنیم.

«شب آهنگی»

همراهی تماشاگران

«شب آهنگی» در استودیویی بزرگ و مقابل چشم جمعیت زیادی از تماشاگران اجرا می‌شود و این مسئله به خودی خودش هیجان برنامه را بالا می‌برد. این درحالی است که محل ضبط «شب‌خوش» استودیویی کوچک است و خبری از تماشاگر در آن نیست. بنابراین تمام بار ماجرا روی دوش مجری و مهمان قرار دارد و طبیعتا از آنجایی که این رابطه هم به اندازه کافی جذاب شکل نمی‌گیرد.

حامد آهنگی از همان ابتدا در تعامل با تماشاگران و برگزاری مسابقه با آنها برنامه را شروع می‌کند. حتی هنگامی که مهمان وارد استودیو می‌شود، این ارتباط را قطع نمی‌کند. این مسئله باعث می‌شود تمرکز کامل از روی گفت‌وگوی میان مجری و مهمان برداشته شود. حتی گاه‌گاهی شاهد باشیم که مهمان برنامه به صورت مستقل با تماشاچی‌ها هم تعامل کند.

یکی از دلایل بالا رفتن هیجان و تنوع تاکشوی «شب آهنگی» تاکید روی موسیقی است

اهمیت انتخاب موسیقی

یکی از دلایل بالا رفتن هیجان و تنوع تاکشوی «شب آهنگی» تاکید روی موسیقی است. در این تاکشو محلی برای استقرار سازها قرار دارد و در کنترل ریتم برنامه و ایجاد هیجان بسیار اثرگذار است. در قسمتی که داریوش فرضیایی مهمان برنامه بود می‌دیدیم که آهنگی برای بالا بردن جذابیت، حتی به حرکات موزون هندی هم رو آورده بود و حضور فرضیایی در این میدان، آن را شادتر و بامزه‌تر کرده بود. درست است که تلویزیون به واسطه محدودیت‌ها و خط قرمزهایی که دارد عملا چنین امکانی را از برنامه‌سازان می‌گیرد. اما به هرحال وقتی جای مسئه‌ای به این مهمی در برنامه خالی می‌شود، طبیعی است برنامه‌ساز باید به فکر بالا بردن جذابیت از راه‌های دیگر باشد.

 فاطمه گودرزی

ارتباط با مهمان برنامه

در هر دو تاکشو مجری‌ها مقابل چهره‌هایی شناخته‌شده می‌نشینند و با آنها صحبت می‌کنند. در اینکه شرایط تلویزیون به سمتی رفته که خیلی از چهره‌ها حاضر به حضور در تاکشوهای شبانه نمی‌شوند شکی نیست اما مسئله مهم این است که مجموعه عوامل از جمله شیوه اجرای مجری چطور می‌تواند گپ و گفت را به سمتی پیش ببرد که مخاطبان ‌از تماشای برنامه ناشناس‌ترین چهره‌ هم احساس خوشایندی داشته باشند.

قطعا اگر جواد خیابانی و فاطمه گودرزی به جای «شب آهنگی» مهمان «شب خوش» شده بودند با ساختاری که برای برنامه تعریف شده و شیوه‌ای که مهران غفوریان برای ارتباط با مهمان‌ها در پیش گرفته است، به برنامه‌ای معمولی و فاقد جذابیت تبدیل می‌شد. چیزی که باعث شده «شب آهنگی» با حضور این دو مهمان جذاب جلوه کند، شیوه رویارویی حامد آهنگی با آنهاست. آهنگی سعی می‌کند از هر بخش زندگی و علایق این چهره‌ها سوالی مطرح کند. مهران غفوریان در «شب خوش» بیشتر از اینکه سراغ گفتگو برود، تمرکز را روی بازی‌ها می‌گذارد. از آنجایی که مدت زمان برنامه هم چندان طولانی نیست سعی می‌کند پرسش‌وپاسخ را به حداقل برساند به همین دلیل هم بخش مهمی از برنامه به بازی می‌گذرد. درحالی که ذات تاکشو ترکیب کردن گفتگو با بازی و ایجاد فضایی مفرح است.

محیا دهقانی مهمان برنامه

چالش‌های مختلف

در «شب خوش» مهران غفوریان سعی کرده مهمان‌های برنامه را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو کند. از آنها می‌خواهد ماجرایی را در موقعیت‌های مختلف با احساساتی متفاوت روایت کنند یا نوشته‌های پشت یک نیسان را حدس بزنند. مثلا در قسمتی که محیا دهقانی مهمان برنامه بود ماجرای جالبی را به برنامه اضافه کرد. از او خواست همزمان با اینکه دو فرفره را می‌چرخاند و دو لیوان خاکشیر را هم می‌زند و لوبیاهای قرمز را از سفید جدا می‌کند به سوالات بله و خیر هم پاسخ دهد.

اینها جزو بخش‌های جالب این قسمت بود و طبیعتا اگر با گفت‌وگویی جذاب و بخش‌هایی متنوع‌تر همراه می‌شد، می‌توانست اتفاق مهمی را رقم بزند. اما درواقع غفوریان مخاطبانش را به طور مداوم همراه نمی‌کند و فقط گهگاه هیجانی به برنامه وارد می‌کند. این درحالی است که در «شب آهنگی» از ابتدا تا انتها فضایی شاد و پرهیجان رواج دارد. به طوری که حتی وقتی مهمان برنامه هم حضور ندارد و آهنگی درحال همراهی با تماشاگران است. برنامه به همان اندازه جذاب پیش می‌رود و از ریتم آن کاسته نمی‌شود.

حامد آهنگی

تفاوت اجراهای مهران غفوریان و حامد آهنگی

مهران غفوریان شخصیت جذابی است. کافی است یک جا بنشیند و حرف بزند و خاطره تعریف کند تا همه سرگرم شوند و یک دل سیر بخندند. اما سابقه زیادی در اجرا ندارد و نمی‌تواند تسلطی همه‌جانبه روی شرایط داشته باشد. اما در «شب آهنگی» با مجموعه‌ای گسترده روبه‌رو هستیم که حامد آهنگی بخشی از آن است. به همین دلیل هم تمرکز بیشتری روی اجرا دارد ضمن اینکه خود آهنگی هم تبحر بیشتری در اجرا دارد. گهگاه موضوع را برمی‌گرداند و اجازه نمی‌دهد برنامه از ریتم بیفتد. به طور کلی «شب‌خوش» برای قوی‌تر شدن نیاز به تلاشی همه‌جانبه دارد. اما درحال حاضر فقط روی جذابیت غفوریان تمرکز کرده و همین هم باعث شده نتواند از پتانسیل جذابیت این بازیگر استفاده درستی کند.

برنامه شب‌آهنگی دوشنبه‌ها به شکل اختصاصی از پلتفرم «فیلمنت» پخش می‌شود و برنامه «شب خوش» هم شامگاه سه‌شنبه و چهارشنبه از شبکه سه پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید