تهیه‌کننده فیلم «فسیل»، سید ابراهیم عامریان به پایان اکران فسیل اعتراض کرد/ وقتی فیلمی مورد استقبال واقع شود، اکران مستمر باقی می‌ماند

به نقل از آرتیها فیلم «فسیل» پس از بیش از ۹ ماه اکران، قرار است از ماه آذر از روی پرده پایین بیاید. «فسیل» جزو فیلم‌هایی است که تمام مدت اکران با استقبال بی‌نظیری مواجه شد و پشت سر هم رکوردها را جابه‌جا کرد. این فیلم هنوز هم جایگاه ویژه‌ای در فروش سینماها دارد.

بعد از اعلام خبر پایان اکران «فسیل»، سید ابراهیم عامریان، تهیه‌کننده این فیلم در یادداشتی اعتراض خود را اعلام کرد. او تاکید کرده که در سیستم اکران جهانی، وقتی فیلمی بر پرده می‌رود و مورد استقبال واقع می‌شود، اکران مستمر باقی می‌ماند. هیچ کجای دنیا فیلمی را با فروش ماهیانه ۱۵ میلیارد تومان از روی پرده سینما حذف نمی‌کنند. به همین دلیل هم هنوز مشخص نیست تکلیف این اعتراض به کجا خواهد رسید. اما با این اوصاف «فسیل» باید از هشتم آذرماه با پرده سینماها خداحافظی کند. به همین بهانه مروری داریم بر رکورداران حضور بر پرده سینماها در چند سال اخیر.

فیلم «دینامیت»

دینامیت | مسعود اطیابی | مدت اکران : ۹ ماه

فیلم «دینامیت» بعد از سه سال توقیف اکران شد و ۹ ماه روی پرده بود و حتی در ماه‌های آخر هم فروش بسیار زیادی داشت. این فیلم از تیرماه تا اسفند ۱۴۰۰ با بلیت ۳۰ هزار تومانی و نمایش در ۵۲۲ سالن، به فروشی ۵۸ میلیاردی دست پیدا کرد. در طول دوره اکران، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای تماشای آن بلیت خریدند. آنچه درباره «دینامیت» حائز اهمیت است، شرایط زمان اکران فیلم است. دینامیت درحالی اکران شد که مخاطبان تازه از محدودیت‌های کرونایی بیرون بودند. و به واسطه شرایط روحی نامساعدی که در آن دوران با آن مواجه بودند نیاز داشتند یک فیلم سرگرم‌کننده ببینند.

به همین دلیل هم بود که فروش این فیلم در مقایسه با سایر فیلمها به طرز عجیبی بالا رفت. بخش مهمی از موفقیت فیلم به خاطر زوج احمد مهرانفر و پژمان جمشیدی بود. «دینامیت» تا مدتی به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران شناخته می‌شد.

فیلم «فسیل»

فسیل | کریم امینی | مدت اکران : ۹ ماه

فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی، اواخر اسفند ۱۴۰۱ اکران شد و از جمله فیلم‌هایی بود که شش ماه در جدول فروش هفتگی در بالاترین نقطه قرار داشت. با شروع اکران فیلم «هتل» به کارگردانی مسعود اطیابی، از میزان فروش آن کاسته شد و حالا هم که اعلام شده قرار است آذر ماه اکران آن به پایان برسد. «فسیل» در این ۹ ماه ۲۸۵ میلیارد تومان فروش کرده و در این مدت توانسته پای ۶ میلیون ۶۰۰ مخاطب را به سینماها باز کند. فسیل با بازی بهرام افشاری، هادی کاظمی، الناز حبیبی، با شوخی‌های بامزه‌اش با حال‌وهوای دهه شصت، رکوردهای مختلفی را جابه‌جا کرد.

در وهله اول، عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران را گرفت و بعد از آن در تعداد تماشاچی‌ها رقابت جدیدی آغاز کرد. این فیلم ابتدا رکورد فیلم «بگذار زندگی کنم» را با ۳ میلیلون و ۳۰۰هزار مخاطب زد و در جایگاه سوم جدول پرمخاطب‌ترین فیلم‌ سینمای ایران نشست و بعد از آن با رد کردن ۶ میلیون مخاطب، رکورد «کانی‌مانگا» را هم زد و عنوان دومین فیلم پرمخاطب سینمای ایران پس از «عقاب‌ها» را به دست آورد. باید دید تا زمان پایان اکران فیلم میزان مخاطبان و فروش آن به چه میزانی خواهد رسید.

فیلم «انفرادی»

انفرادی | مسعود اطیابی | مدت اکران : ۸ ماه

فیلم «انفرادی» به کارگردانی مسعود اطیابی، اردیبهشت سال ۱۴۰۱ درحالی روی پرده رفت که «دینامیت»، فیلم دیگر این کارگردان توانسته بود عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران را روی پیشانی داشته باشد. با اکران «انفرادی»، جذابیت بازی رضا عطاران و همبازی شدنش با مهدی هاشمی و احمد مهرانفر باعث شد توجه‌ها به سمت این فیلم بیشتر کشیده شود. بخش مهمی از فروش این دوره به این فیلم اختصاص پیدا کند. این فیلم به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۴۰۱ ، ۲ میلیون و ۵۰۰هزار مخاطب داشت و موفق شد ۷۷ میلیارد تومان فروش کند.

این فیلم درحالی به فروشی تا این حد دست پیدا کرد که همزمان با اتفاق‌های پاییز سال گذشته، میزان مخاطبان سینماها بسیار کاهش پیدا کرده بود و سینماها به شدت از رونق افتاده بودند. «انفرادی» سوژه جدید و متفاوتی نداشت و بخش مهمی از جذابیت آن به موقعیت‌های کمدی و بازیگران آن برمی‌گشت.

فیلم «بخارست»

بخارست | مسعود اطیابی | مدت اکران : ۷ ماه

فیلم «بخارست» به کارگردانی مسعود اطیابی هم ۷ ماه روی پرده بود. این فیلم آبان سال ۱۴۰۱ اکران شد و تا خرداد سال ۱۴۰۲ نمایش آن ادامه داشت. از میان فیلم‌های اطیابی که در دوره‌ای پشت سر هم اکران شدند، «بخارست» کم‌اقبال‌ترین بود. ۵۴ میلیارد تومان فروش کرد و در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برای تماشای آن به سینماها رفتند. بخشی از این مسئله به رکود سینماها در پاییز و زمستان سال گذشته و بی‌میلی مخاطبان برای رفتن به سینما بابت تماشای فیلم کمدی برمی‌گشت.

ملاقات خصوصی

ملاقات خصوصی | امید شمس | مدت اکران : ۷ ماه

«ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس با بازی پری‌ناز ایزدیار و هوتن شکیبا، دی ماه ۱۴۰۱ اکران شد و تا مرداد سال ۱۴۰۲ روی پرده بود. درحالیکه اوایل اکران فیلم همزمان با رکود سینماها پیش رفت اما خیلی زود توانست توجه‌ها را جلب کند. تا جایی که بعد از عبور از مرز ۳۰ میلیارد تومان فروش، رسانه‌ها عنوان پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی تاریخ سینمای ایران را به آن اختصاص دادند. «ملاقات خصوصی» فروش ۳۴ میلیارد تومان را به نام خود زده و ۸۶۵ هزار مخاطب هم داشت.

علاوه بر سوژه متفاوت و حال‌وهوای عاشقانه فیلم «ملاقات خصوصی»، بازی پری‌ناز ایزدیار و هوتن شکیبا هم به کمک اکران فیلم آمد و به فروش بیشتر آن کمک کرد. نکته قابل توجه اینکه «ملاقات خصوصی» در اکران آنلاین هم بسیار موفق ظاهر شد. به طوری که توانست طی ۷۲ ساعت به فروش ۳ میلیارد تومانی دست پیدا کند و رکورد فروش را در این عرصه را بزند.

دیدگاهتان را بنویسید