تکلیف فیلم‌های توقیف‌شده| سرنوشت فیلم‌های کاناپه، شیشلیک، قاتل و وحشی، گزارش یک جشن و خیابان‌های آرام از زبان حبیب ایل بیگی

به نقل از آرتیها حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی درباره تکلیف و سرنوشت فیلم‌های توقیف‌شده کاناپه، شیشلیک، قاتل و وحشی، گزارش یک جشن و خیابان‌های آرام توضیحاتی را ارائه کرد.

فیلم‌ توقیف‌شده «کاناپه»

فیلم‌ توقیف‌شده «کاناپه»

حبیب ایل بیگی با مرور اتفاقاتی که برای فیلم کاناپه افتاده اظهار داشت: روزی که آقای عیاری می خواستند کاناپه را بسازند در سال ۹۴ یا ۹۵ من در سازمان سینمایی معاون بودم. در جلسه‌ای با حضور بنده و رییس وقت سازمان سینمایی آقای عیاری اعلام کردند می‌خواهند فیلم را با کلاه گیس بازیگران زن فیلمبرداری کنند. وی با بیان این که من تا حالا این نکته را رسانه ای نکرده‌ام. در آن جلسه بنده و آقای عیاری و آقای ایوبی بودیم. ایشان گفتند می خواهند خانم ها در داخل خانه بدون روسری باشند. من همان جا عرض کردم که این کار بر خلاف قوانین و مقررات است و چنین فیلمی نمی تواند مجوز نمایش بگیرد.

آقای عیاری گفتند من این کار را می‌کنم و هیچ توقعی ندارم و هیچ فشاری هم برای اخذ مجوز نمی آورم. هر موقع شرایطش بود اکران می کنیم. البته ایشان به این وعده شان عمل کردند. رسانه ای ها و برخی اهالی سینما درباره کاناپه حرف می زنند، ولی از تصمیم خود آقای عیاری خبر ندارند.

فیلم‌های «شیشلیک» «قاتل و وحشی» «گزارش یک جشن» «خیابان های آرام»

فیلم‌های «شیشلیک» «قاتل و وحشی» «گزارش یک جشن» «خیابان های آرام»

ایل بیگی درباره حاشیه‌های فیلم شیشلیک ساخته محمدحسین مهدویان نیز تاکید کرد: به دلیل تلخی و سیاهی بسیار زیاد به این شکل موافق نمایشش نیستیم. با سرمایه گذار فیلم جلسه داریم تا ببینیم آیا برای اصلاح فیلم می شود راهی پیدا کرد. چند بار با آقای مهدویان و منصوری، تهیه کننده صحبت کردیم. فیلم اصلاحاتی دارد که انجامش برای سازندگان سخت است. تلاش می کنیم یک مسیری برایش باز بشود.

وی با اشاره به فیلم «قاتل و وحشی» گفت: بازیگر زن فیلم قاتل و وحشی سرش را تراشیده است. این تصاویر به لحاظ شرعی امکان نمایش در داخل کشور را ندارد. علاوه بر این مشکل خشونت زیاد هم دارد. این فیلم بسیار خوش ساخت است. شورا مجوز داده تا فیلم در جشنواره های خارجی شرکت کند.

ایل بیگی در پاسخ به این سوال که چرا فیلم‌های گزارش یک جشن ابراهیم حاتمی‌کیا و خیابان های آرام کمال تبریزی مشکل پخش‌شان حل نمی‌شود؟ گفت: بعضا خود صاحبان فیلم ها موافق نمایش آثار نیستند. این گونه نیست که این فیلم ها توقیف شده باشند. مالک فیلم می گوید من نمی خواهم فیلمم به نمایش درآید.

تکلیف بازیگرانی که کشف حجاب کردند چه شد؟

تکلیف بازیگرانی که کشف حجاب کردند چه شد؟

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی با اشاره به بازیگرانی که کشف حجاب کردند گفت: آنها به دلیل محدودیتی که برایشان وجود دارد نمی توانند در فیلم های سینمایی بازی کنند. آثار قبلی‌شان به تدریج منتشر می شود که مالکان فیلم ها متضرر نشوند. ولی از این به بعد نمی‌توانند در فیلم جدیدی بازی کنند.

ایل بیگی درباره بازیگران و فیلمسازانی که در حوادث سال گذشته موضع گیری سیاسی نامتعارف داشته‌اند اظهار داشت: تک و توک مواردی هست که تلاش می‌شود با گفتگو و همراه کردن آنها حل شود. این هنرمندان اگر اسناد یا تحلیل درستی دارند، ما هم می‌شنویم. تلاش می کنیم که مشکل شان برطرف شود و بتوانند کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید