جشن کریسمَس (Christmas) گرامیداشت زادروز عیسی مسیح، جشنی پر از درخت‌های کاج با ریسه‌های نورانی در کنار بابا نوئل

در این مطلب از آرتیها اطلاعاتی درباره جشن کریسمَس یاد بگیرید. کریسمس همان جشن خوش و آب رنگیست که هر سال اواسط فصل زمستان برگزار می‌شود. درخت‌های کاج با ریسه‌های نورانی، هدیه‌های هیجان‌انگیز و پیرمرد مهربانی که لباسی قرمز به تن دارد. هر ساله میلیون‌ها نفر در سراسر جهان آن را قبل سال نو، جشن می‌‎گیرند.

جشن کریسمس

کریسمَس (Christmas) یا نوئل (Noelle) جشنی است در دین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز ۲۵ دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس و دیگر مکان‌ها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز هفت ژانویه برپا می‌کنند. کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را هم‌زمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

ایام ۱۲ روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد. هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاه‌شمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری از کشورها به‌خصوص کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی به حساب می‌آورند. با وجودی که این روز یک عید مذهبی شناخته می‌شود. اما از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به‌طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شد.

کریسمس به چه معناست؟

وقتی صحبت از جشن کریسمس مهم و جذاب می‌شود، احتمالا این سوال به ذهنتان خطور کند که واژه کریسمس از کجا آمده و به چه معناست؟ کریسمس یکی از مقدس‌ترین روزهای سال برای مسیحیان و تولد عیسی مسیح است. چیزی که از این جشن کریسمس به نسل فعلی رسیده، ترکیبی از فولکلورها و آداب کلیسایی محسوب می‌شود. کریسمس بیشتر جشنی بین‌المللی با درون مایه‌ مذهبی به شمار می‌آید. بسیاری جشن سال نو را با جشن کریسمس اشتباه می‌گیرند اما این دو جشن با هم متفاوتند. کریسمس در واقع جشنی است که مسیحیان به مناسبت میلاد مسیح آن را گرامی می‌دارند. اما سال نو مراسمی است که به مناسبت پایان سال قبل و شروع سال جدید برگزار می‌شود.

بابانوئل کیست؟

بابانوئل یک شخصیت کارتونی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده‌ است. بابانوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند. برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد.

آداب و رسوم عجیب کریسمس در کشورهای مختلف

در کنار آداب و رسوم مختلفی که مردم کشورهای مختلف دارند، برخی از رسوم عجیب بیشتر به چشم می آید. البته این آداب و رسوم در هر کشوری تفاوت دارد، که در ادامه با آن آشنا می‌شوید:

اوکراین: استفاده از تارعنکبوت روی درخت کریسمس به عنوان نماد خوشبختی و ثروت است. براساس داستان های قدیمی در خانه فرد فقیری عنکبوت افسانه ای تار می‌تند. وقتی صبح روز بعد از کریسمس بیدار می‌شود، تمام تارها طلا شده است.

ایسلند: یول کت گربه ای است که در زمستان سرگردان است و به دنبال کسانی است که لباس عید نخریده اند. از همین رو در این کشور خرید لباس شب عید مهم است.

اسپانیا: عروسک های چوبی تئونادال را در خانه ها قرار می‌دهند. کودکان بر این باورند که تئونادال در کریسمس به آن ها هدیه می‌دهد.

ژاپن: ژاپنی ها بر خلاف مردم دیگر کشورها به جای بوقلمون، یا هر غذای دیگری مرغ سوخاری سرو می‌کنند.

آفریقای جنوبی: در این کشور مردم در روز کریسمس کرم ابریشم سرخ شده می‌خورند.

ایتالیا: در این کشور به جای بابانوئل، ساحره ای به نام بیفانا به کودکان هدیه می‌دهد. اگر بچه ها در طول سال خوب باشند آبنبات و کادو هدیه می‌گیرند اما اگر بد باشند زغال سنگ به آن ها می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید