حضور رویا نونهالی بدون حجاب در مراسم یادبود ایران درودی، نقاش و شاعر ایرانی/ سوء تفاهمی که باعث واکنش مخاطبان شد

به نقل از آرتیها حضور و سخنرانی رویا نونهالی، بازیگر شناخته شده تئاتر در مراسم یادبود ایران درودی، نقاش و شاعر ایرانی در خانه هنرمندان با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها همراه شده است. برخی می‌گویند او حجاب از سر برداشته و برخی با انتشار تصاویر دیگری از او منکر این ادعا هستند.

خانم نونهالی بدون حجاب

رویا نونهالی از بازیگران مطرح تئاتر و سینمای ایران است. وی سابقه همکاری با کارگردانان بزرگی همچون، خسرو سینایی، عباس کیارستمی، بهمن فرمان‌آرا، علی حاتمی، کیومرث پوراحمد و منیژه حکمت را دارد. در این مراسم که در روز جمعه ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، حاضر شد و سخنرانی کرد. 

در تصاویری که در ابتدا از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به نظر می‌رسید که خانم نونهالی بدون حجاب اجباری در این مراسم شرکت کرده است. انتشار این تصاویر سبب شد تا بار دیگر برخی به ناکارآمدی تحمیل حجاب اجباری از طریق تصویب قانون برای اعمال محدودیت‌های اجتماعی و جریمه نقدی اشاره کنند. با این‌حال با فاصله کوتاهی تصاویری از زوایای دیگر از خانم نونهالی منتشر شد. تصاویر نشان می‌دهد این بازیگر کهنه‌کار سینما و تئاتر حجاب بر سر دارد. 

رویا نونهالی متولد ۲۴ بهمن ۱۳۴۱ در تهران بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است. 

بیوگرافی کوتاه رویا نونهالی

رویا نونهالی متولد ۲۴ بهمن ۱۳۴۱ در تهران بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است. او دارای تحصیلات در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. خانم نونهالی در تهران متولد و بزرگ شد. او در مدرسه ژاندارک تحصیل کرد اما اصالتا اهل روستای تاکر بخش بلده شهرستان نور استان مازندران است. رویا نونهالی چهار خواهر دارد و پدرش سال ۹۱ درگذشت.

نونهالی که بازیگری را از اوایل دهه ۶۰ با حضور بر صحنه تئاتر آغاز کرده است فارغ‌التحصل نقاشی است و عجیب آن که اگر به کارنامه سینمایی‌اش نگاهی بیندازیم محصولاتی را می‌‌بینیم مانند «ماهی‌ها عاشق می‌شوند»، «مرد ناتمام»، «صداها» و «بوی کافور عطر یاس» که عنصر رنگ نقش مهمی در زیبایی شناسی این آثار دارد.

تازه ترین فیلمی که از رویا نونهالی بر پرده سینماها رفت «نیمه شب اتفاق افتاد» نام دارد؛ فیلمی که هرچند در بطن خود یک تراژدی را روایت می‌کند اما فضای بصری آن پر است از رنگ و نور و قابهای زیبایی که سنت سینمای کلاسیک در جذب مخاطب است. او در فیلم هایی همچون «کفش‌هایم کو؟»، «نیمه شب…»، «نیم رخ‌ها»، «تراژدی» و «صداها» نیز بازی کرده است. وی همچنین چندین دوره به عنوان داور در عصر جدید نیز حضور داشت.

مجموعه «خواب و بیدار»

خلق کاراکتری ماندگار در تلویزیون

همراهی نونهالی با فخیم‌زاده در مجموعه «خواب و بیدار» به عنوان بازیگر مقابل و ایفای کاراکتر «ناتاشا» زودتر از حد تصویر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. شرایطی را پیش آورد که فخیم زاده بخواهد در درام سینمایی «هم نفس» نیز از حضور رویا نونهالی استفاده کند.

نونهالی در «هم نفس» یکی از نقش های متفاوت کارنامه اش یعنی شخصیت زنی دچار بیمار روانی را به بهترین شکل ایفا کرد.بعد از «خواب و بیدار» نونهالی باز هم در تلویزیون ایفای نقش کرد؛ از جمله در سریالهایی مانند «ساعت شنی» و «ساختمان ۸۵» که هر دو از سریال‌های نسبتا منسجم رسانه ملی بودند با این حال همچنان مخاطبان تلویزیون او را با «ناتاشا» به یاد می‌‌آورند.

نونهالی خود دلیل این در یاد ماندن «ناتاشا» را ایفای نقش به باورپذیرترین شکل ممکن دانست. وی در این مورد می گوید: بازیگر باید نقش را طوری بازی کند که برای مردم باور پذیر باشد. هنوز هم مردم وقتی مرا می‌‌بینند، با نام «ناتاشا» صدایم می‌‌زنند و این معنایی ندارد جز آن که خیلی خوب نقش را باور کرده اند در حالی که این کاراکتر فرسنگ‌ها از من فاصله داشته است.

رامین حیدری فاروقی

ازدواج رویا نونهالی

نونهالی از آن دسته بانوان بازیگر است که همواره برای زندگی خانوادگی خود هم ارزش قائل است. کوشیده میان حضور در عرصه بازیگری و زندگی شخصی تعادلی را ایجاد کند که نتیجه آن زندگی موفقیت آمیز با همسری است که البته او نیز دور از هنر نیست.

شاید خیلی‌ها ندانند که نونهالی همسر رامین حیدری فاروقی از پرسنل قدیمی بخش فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی است. حیدری فاروقی فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما است و سابقه ساخت مستند را هم دارد. وی مستندهایی چون «رودی تا بهشت»، «اینجا آفریقاست» و «شرق دیوار آفتاب» را کارگردانی کرده است. حیدری در اجرای نمایش کمدی «تارتوف» به کارگردانی رویا نونهالی نیز به عنوان تهیه کننده در کنار همسرش بود و به او یاری رساند.

همسر رویا نونهالی متولد سال ۱۳۴۵ می باشد، رویا نونهالی و همسرش صاحب دختری بنام خاتون می‌باشند.

نونهالی برای بازی در «بوی کافور عطر یاس» سیمرغ گرفت

جوایز

رویا نونهالی در همان اولین سالهای حضور در سینما توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را برای بازی در «عروسی خوبان» دریافت کند.

درست دوازده سال بعد نونهالی برای بازی در «بوی کافور عطر یاس» سیمرغ گرفت؛ اما این بار سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن. در سالهای بعد هم نونهالی مرتب کاندیدای دریافت سیمرغ بهترین بازیگری بود از جمله برای فیلم‌های«هم‌نفس»، «زندان زنان»، «عصر جمعه» و «ماهی‌ها عاشق می‌‌شوند».

دیدگاهتان را بنویسید