حضور ستارگان مشهور جهان در جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان/ محمد الترکی: «ما در مرکز یک جنبش فرهنگی قرار داریم»

جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان با حضور ویل اسمیت، جانی دپ، شارون استون، رانویر سینگ و بازیگران عرب کارش را شروع کرد.

به نقل از آرتیها جنگ اسراییل و حماس باعث لغو چندین جشنواره و برنامه سینمایی و موسیقی در سراسر جهان عرب شد. اما نتوانست مانع برگزاری سومین دوره این جشنواره شود. جشنواره از ۳۰ نوامبر شروع شده و تا ۹ دسامبر در جده، در ساحل شرقی دریای سرخ، شکل می‌گیرد.

جانی‌دپ

جزئیات جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان

جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان سعودی سومین دوره خود را روز پنجشنبه با نمایش جهانی فیلم فانتزی«HWJN» ساخته یاسر الیاسری کارگردان عراقی مقیم دبی و با پهن کردن فرش قرمز زیر پای ویل اسمیت، شارون استون، باز لورمن، رانویر سینگ و بازیگران عربی شروع کرد. جانی‌دپ نیز روی فرش قرمز ژست گرفت و در مراسم افتتاحیه شرکت کرد.

موضوع جشنواره امسال «داستان شما، جشنواره شما» است. ۸ فیلم از عربستان در بخش رسمی جشنواره وجود دارد که دو تای آنها در رقابت ۱۷ عنوانی حضور دارند.

جومانا الرشید، رییس بنیاد جشنواره فیلم دریای سرخ، در مراسم افتتاحیه گفت: امشب ما مفتخریم که در حضور استعدادهای برجسته نه تنها از عربستان سعودی، بلکه از آفریقا، آسیا و سراسر جهان باشیم. او تاکید کرد که از زمان راه‌اندازی این جشنواره در سال ۲۰۲۱، این صندوق از بیش از ۲۵۰ فیلم حمایت کرده که ۸ فیلم حاضر در جشنواره کن امسال از جمله آنها بوده‌اند. الرشید درباره گیشه سینماهای عربستان سعودی هم صحبت کرد و گفت که در مسیر رسیدن به مرز میلیارد دلاری تا سال ۲۰۳۰ است.

محمد الترکی مدیر عامل شرکت دریای سرخ هم صنعت فیلم عربستان را در حال تبدیل شدن به بزرگترین گیشه خاورمیانه خواند. او افزود: ما در مرکز یک جنبش فرهنگی قرار داریم.

مه‌لقا جابری مدل ایرانی

حضور ستارگان مشهور دنیا

سوفیا ورگارا، امینه خلیل، جکی چان، شاهرخ خان، هانده ارچل، فریدا پینتو، پاز وگا، اد وست‌ویک، امی جکسون. همچنین نادین نصیب نجیم، مه‌لقا جابری مدل ایرانی و مریم اوزرلی مریم نیز در مراسم افتتاحیه جشنواره حضور داشتند. 

دپ با فیلم «ژان دوباری» که فیلم افتتاحیه کن بود و بنیاد فیلم دریای سرخ حامی مالی آن بود، در این جشنواره حضور دارد. رابطه دپ با این بنیاد با کارگردانی فیلم بعدی او «مودی» ادامه می‌یابد. «مودی» یک فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره نقاش و مجسمه ساز ایتالیایی، آمدئو مودیلیانی است و بنیاد فیلم دریای سرخ حامی مالی آن هم است. جانی‌دپ قرار است در روزهای آینده با یک برنامه گفت‌وگو محور روی صحنه جشنواره حضور یابد.

رانویرسینگ

افتتاحیه پرهیجان

در ادامه مراسم نیز، دایان کروگر؛ بازیگر فیلم‌های «تروی» و «حرامزاده‌های لعنتی»، جایزه یک عمر دستاورد را از دستان فاتح آکین دریافت کرد.

رانویرسینگ، بازیگر هندی نیز در شب مراسم افتتاحیه، جایزه افتخاری خود را از دستان شارون استون، ستاره فیلم «کازینو» دریافت کرد. سینگ هنگام دریافت جایزه خود با اشاره به حضور جانی‌دپ در سالن مراسم گفت: «یکی از بت‌های من یعنی جانی‌دپ در بین تماشاگرها حضور دارد.»

در پایان مراسم افتتاحیه، باز لورمن کارگردان و فیلمنامه‌نویس استرالیایی روی سِن رفت. او درباره سفرش به عربستان گفت: «وقتی حدود ۶ ماه پیش سفری بسیار بی‌سروصدا به جده داشتم». آنچه از این سفر یاد گرفتم و برای من شگفت‌انگیز بود، این بود که تنها در عرض پنج سال [از زمانی که ممنوعیت فیلم‌های مرتبط با مذهب در عربستان لغو شد] چنین فرهنگ سینمایی پرشور و هیجان‌انگیزی ایجاد شده است.

 فیلم «رکسانا»، ساخته پرویز شهبازی از سینمای ایران نیز در بخش مسابقه اصلی این جشنواره حضور دارد

سه برابر شدن آثار ارسالی

در این دوره جشنواره، ۱۳۰ فیلم از ۷۷ کشور جهان ازجمله ایران به نمایش درمی‌آید. در این رویداد ۸ فیلم از سینمای عربستان حضور دارد که دو فیلم از این ۸ فیلم در میان ۱۷ فیلم بخش مسابقه اصلی رقابت می‌کنند. فیلم «رکسانا»، ساخته پرویز شهبازی از سینمای ایران نیز در بخش مسابقه اصلی این جشنواره حضور دارد.

عنوان تم این رویداد «داستان تو، جشنواره تو» است که در آن ۳۵ فیلم اولین نمایش جهانی خود، ۲۰ فیلم اولین نمایش خود در دنیای عرب و ۶۰ فیلم اولین نمایش خود در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (اصطلاحاً منا) را تجربه می‌کنند. نکته قابل‌توجه این دوره فستیوال، افزایش تعداد فیلم‌های ارسال‌شده به جشنواره نسبت به سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید