حواشی و نکته عجیب سریال «رستگاری» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی که همه را شوکه کرد/ تفکیک جنسیتی بازیگران مرد و زن در سریال «رستگاری»

به نقل از آرتیها مسعود ده‌نمکی در تیتراژ سریال «رستگاری» دست به تفکیک جنسیتی زد و نام بازیگران مرد و زن را از هم جدا کرده است. به این ترتیب حتی نام بازیگر مردی که نقشی بسیار کوتاه در سریال دارد، زودتر از نام نقش اول زن در تیتراژ آمده است. نام این حرکت را باید خلاقیت گذاشت یا بی‌احترامی آشکار به بازیگران زن؟

حواشی سریال «رستگاری»

حواشی سریال «رستگاری»

پنج قسمت از سریال «رستگاری» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی روی آنتن شبکه دو رفت. سریالی ماورایی که با محدودیت سنی +۱۳ سال پخش می‌شود.

درباره محتوای سریال بعدتر خواهیم نوشت اما آنچه در همین روزهای اول مورد پسند واقع نشد، تیتراژ عجیب آن است. در این تیتراژ ابتدایی سریال، اول نام بازیگران مرد از ابتدا تا انتها نوشته می‌شود تا جایی که وقتی اولین‌بار سریال را می‌بینیم، گمان می‌کنیم ده‌نمکی لشکری از مردان را کنار هم قرار داده و سریالش را بدون حضور حتی یک بازیگر زن ساخته است. بعد از اینکه نام تمام بازیگران مرد؛ حتی کمرنگ ترین آنها روی صفحه نقش بست، تازه به «و با حضور خانم‌ها» می‌رسیم و اسامی بازیگران زن را می‌بینیم.

بازیگران

معلوم نیست ده‌نمکی با این حرکت قصد القای چه معنایی را داشته است؟ می‌خواسته زنان و مردان را از هم تفکیک کند تا اسامی‌شان نزدیک به هم نباشد؟ خب بازیگران که همه دارند کنار هم بازی می‌کنند، فقط مشکل کنار هم قرار گرفتن اسامی آنهاست؟ دست‌کم می‌توانست اسامی مردان و زنان را در دو بخش راست و چپ تیتراژ کنار هم قرار دهد تا نام‌شان همزمان ظاهر شود.

اینکه ابتدا نام بازیگران مرد در تیتراژ نوشته شود و تازه انتهای ماجرا نوبت به بازیگران زن برسد، توهینی آشکار به هنرمندان خانم است؛ بازیگرانی که علی‌رغم نقش پررنگ‌شان در سریال، ته صف قرار گرفته‌اند. باید دید این مسئله از سوی بازیگران با چه واکنشی روبه‌رو خواهد شد و ده‌نمکی توضیحی در این باره خواهد داد یا نه.

بازیگران سریال رستگاری

بازیگران سریال رستگاری

خلاصه سریال رستگاری حول محور دو برادر کارخانه‌دار  می‌گردد که یکی از آنها بسیار طماع است و زندگی خود را تبدیل به برزخی خوفناک می‌کند. اتفاقی در زندگی این برادرها می‌افتد که سر و کار آنان را به عالمی دیگر که جز به جز اعمال انسان در آن ارزیابی می‌شوند، باز می‌کند.

در سریال «رستگاری» محمود پاک‌نیت ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی است. او که اخیرا در مجموعه‌هایی چون «گیلدخت»، «آتش و باد» و «تب و تاب» به طور همزمان در قاب تلویزیون بود، این بار در قالب نقشی دیگر به سریال ماورایی ده‌نمکی پیوست و به عنوان بازیگر رمضانی معرفی شد.

بازیگرانی دیگر همچون علیرضا استادی، حمیدرضا هدایتی، رامین راستاد و مهدی سلوکی، نیما شاهرخ‌شاهی و کاوه سماک‌باشی نیز در این مجموعه حضور دارند.

مسعود ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی روزنامه‌نگار، فعال سیاسی و فیلمساز اهل ایران متولد اردیبهشت سال ۱۳۴۸ است. او از سال ۱۳۶۹ فعالیت روزنامه‌نگاری خود را شروع کرد و در سال ۱۳۸۲ شروع به مستندسازی کرد. اما چند سال بعد با ساخت سه‌گانه اخراجی‌ها به شهرت زیادی رسید و جز معروف‌ترین کارگردانان زمان خود بود.

فیلم‌های رسوایی و معراجی‌ها آثار مشهور سینمایی معروف دیگر او هستند. این کارگردان سابقه ساخت سریال‌های دارا و ندار، معراجی‌ها، دادستان و آزادی مشروط را در تلویزیون دارد.

دیدگاهتان را بنویسید