حکم دادگاه سعید روستایی و سازندگان فیلم «برادران لیلا» تایید شد

به نقل از آرتیها بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، روز شنبه اول مهرماه اعلام کرد حکم دادگاه سعید روستایی و سازندگان فیلم «برادران لیلا» در دادگاه تجدید نظر تایید شد. «فیلم برادران لیلا» سومین فیلم بلند سعید روستایی است. این فیلم در سال ۲۰۲۲ در جشنواره کن به نمایش درآمد. این فیلم نخستین فیلم ایرانی در تاریخ این جشنواره بود که در بخش رقابت اصلی جایزه فیپرشی را کسب کرد.

خلاصه فیلم «برادران لیلا»:

فیلم «برادران لیلا» که توسط سعید روستایی ، در سال ۲۰۲۲ منتشر شد و به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفت.

داستان این فیلم درباره‌ی لیلا دختری ۴۰ ساله است. نقش لیلا با بازی تاثیرگذار ترانه علیدوستی صورت گرفته است. لیلا ۴ برادر دارد که مدام در حال مشاجره و دعوا هستند. هیچکدام از برادرانش شغل مناسبی ندارند. لیلا پدر و مادر پیری نیز دارد که بیخیالند.

برادران لیلا

این دختر جوان با کمک برادر کوچکش علیرضا خرج خانه را می‌دهند. لیلا در قسمت اداری از یک پاساژ مشغول به کار است. داستان از آنجایی شروع می شود که برادرش علیرضا از کار خود اخراج می شود. در حالی که این خانواده درگیر مسائل و مشکلات مالی و اقتصادی هستند. لیلا متوجه این مسئله شده که پدرش ارثی بزرگ را پنهان کرده است.

این فیلم حواشی نیز به وجود آورد. به دلیل موضوعات مالی و اقتصادی جامعه که در آن به تصویر کشیده شده، بسیار مورد توجه قرار گرفت. فیلم «برادران لیلا» به طور جدی به مسائل روانشناختی و اجتماعی مربوط به جنسیت و مشکلات مردم می‌پردازد و تلاش می‌کند تا این مسائل را در جامعه نشان دهد.

با وجود موضوعات جسورانه و جنجالی فیلم «برادران لیلا» به عنوان یکی از آثار برجسته سعید روستایی شناخته می‌شود.

توقیف فیلم «برادران لیلا»

علت توقیف و حکم قضایی برای عوامل فیلم «برادران لیلا»:

اواخر خرداد سال گذشته بود که سازمان سینمایی کشور حکمی برای توقیف فیلم «برادران لیلا» صادر کرد. دلیل آن را تخلفات و سرپیچی تهیه کننده و کارگردان این اثر از مقررات و قوانین کشور ایران عنوان کرد.

این نهاد قبلا نیز به سعید روستایی برای ایجاد تغییراتی در فیلم هشدار داده بود. اما آقای روستایی بدون اعمال تغییراتی که وزارت ارشاد خواستار آن بود. فیلم خود را در جشنواره کن نمایش داده است.

بابک پاک‌نیا که وکیل دادگستری و همچنین وکیل سعید روستایی نیز می‌باشد. در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: علی رغم تلاش‌های فراوان ما برای رفع این ابهامات و تغییر حکم در خصوص آقایان سعید روستایی و جواد نوروزبیگی برای ساخت فیلم «برادران لیلا» متاسفانه این حکم تایید شد.

سعید روستایی

بیوگرافی کوتاه کارگردان فیلم «برادران لیلا»:

سعید روستایی، کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده ایرانی است. او متولد ۲۳ مرداد سال ۱۳۶۸ در تهران است. در رشته کارگردانی فارغ‌التحصیل شد. او بیشتر به خاطر کارهایش در حوزه سینما و تلویزیون شناخته می‌شود.

روستایی در سال‌های قبل با کارگردانی فیلم‌های کوتاه وارد عرصه سینما شد. این فیلم‌ها مورد استقبال قرار گرفتتند و جوایز مختلفی را دریافت کردند.

او پس از موفقیت فیلم‌های کوتاهش، به نویسندگی و کارگردانی فیلم‌های ایرانی پرداخت. برخی از آثار برجسته‌اش عبارتند از: “ابد و یک روز”، “متری شیش و نیم”، ” سد معبر” و “شنبه”.

سعید روستایی با توانایی خود در نوآوری در داستان‌ها و طرح‌های بصری، به عنوان یکی از کارگردانان موفق و تاثیرگذار سینمای ایران شناخته می‌شود. او با استفاده از داستان‌های قوی و شخصیت‌های عمیق، مسائل اجتماعی و روانشناختی را در آثار خود به تصویر می‌کشد.

سعید روستایی به دلیل کارهای خلاقانه و استعداد در هدایت بازیگران، جوایز و افتخارات بسیاری را کسب کرده است. سعید روستایی به عنوان یکی از کارگردانان برجسته و مورد توجه صنعت سینمای ایران محسوب می‌شود و آثارش همواره توجه و تحسین منتقدان و مخاطبان را به خود جلب کرده است. 

دیدگاهتان را بنویسید