خوانش ادبیات جهان توسط بازیگران/ «قصه شب» به تهیه کنندگی و کارگردانی احسان ملکی هر شب از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود

به نقل از آرتیها تلویزیون پس از مدت‌ها به خوانش ادبیات جهان توسط بازیگرها رضایت داد. قرار است در برنامه‌ای به اسم «قصه شب» در شبکه آموزش، رمان‌هایی مثل «رگ‌تایم»، «بازمانده روز»، «اسکار و بانوی صورتی پوش»، «درخت زیبای من»، «تماس تلفنی از بهشت»، «اندوه جنگ»، «مدیر مدرسه» داستان های کوتاهی از آنتوان چخوف توسط همچون فرهاد آییش، همایون ارشادی، سید مهرداد ضیایی، شیرین بینا، نگین صدق گویا، علی عمرانی و امیرشهاب رضویان بازخوانی شود.

سنت خوانش داستان‌ها توسط بازیگرهای مطرح سینما

سنت خوانش داستان‌ها توسط بازیگرهای مطرح سینما

بازار خوانش داستان‌های روز جهان توسط بازیگرهای مطرح سینما در فضای مجازی بسیار داغ است. روز به روز هم بر تعداد بازیگرانی که از صدا و محبوبیتشان برای کمک به خوانده شدن یک داستان استفاده می‌‌کنند اضافه می‌شود.

سنت خوانش داستان یا روایت زندگی‌نامه‌ها و خاطرات و متون ادبی توسط چهره‌ها سال‌ها پیش در تلویزیون و برنامه‌هایی مثل «رادیو هفت» و «صدبرگ» شکل گرفت. این اقدام به قدری با استقبال مواجه شد که مخاطبان زیادی پیدا کرد و پای چهره‌های مهمی به تلویزیون باز شد. رفته رفته به شبکه‌های دیگر هم سرایت کرد اما بعد از مدتی شکل و شمایلی متفاوت به خود گرفت. به این صورت که صرفا به خوانش داستان‌های ایرانی با مضامینی خاص که توسط برخی نویسنده‌ها و ناشرها منتشر شده‌اند اختصاص پیدا کرد. سایر داستان‌های مهم ایران و جهان از این دایره خارج شد.

برنامه «کتاب‌باز»

برنامه «کتاب‌باز»

بعد از تعطیلی برنامه «کتاب‌باز» با اجرای سروش صحت که بیشترین تاثیر را در توجه مخاطبان به کتاب‌ها و داستان‌های مختلف داشت، عملا توجه به خوانش داستان‌های مهم و همه‌پسند در تلویزیون فروکش کرد و دیگر حتی نامی هم از نویسندگانی مطرح جهان در این رسانه شنیده نمی‌شد.

به همین دلیل هم بود که پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی از بازیگران مطرح و چهره‌های مشهور برای خوانش داستان‌ها دعوت می‌کردند. در نهایت مخاطبان بسیار زیادی پیدا کردند و کاری که تلویزیون سنگ بنای آن را گذاشت در حیطه دیگری با قدرت ادامه پیدا کرد.

حالا مجددا تلویزیون تصمیم دارد از جذابیت چهره‌ها برای خوانش آثار مهم ادبیات ایران و جهان استفاده کند.

برنامه‌ «قصه شب»

برنامه‌ «قصه شب»

برنامه‌ «قصه شب» در شبکه آموزش قصد دارد رمان‌های «مدیر مدرسه» جلال آل‌احمد، «رگ‌تایم» ای‌ال. دکتروف، «بازمانده روز» کازوئو ایشی گورو، «اسکار و بانوی صورتی‌پوش» اریک امانوئل اشمیت، «درخت زیبای من» ژوزه‌ م‍ائ‍ورو ده‌ واس‍ک‍ون‍س‍ل‍وس‌، «تماس تلفنی از بهشت» میچ آلبوم، «اندوه جنگ» بائو نینه و داستان‌های کوتاه آنتوان چخوف را بازخوانی کند.

این رمان‌ها پس از خلاصه‌نویسی در ۹۰ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای توسط فرهاد آییش، همایون ارشادی، سید مهرداد ضیایی، شیرین بینا، نگین صدق گویا، علی عمرانی و امیرشهاب رضویان در برنامه خوانش می‌شود. همزمان با خوانش این رمان‌ها، انیمیشن های مرتبط با داستان توسط گروه انیمیشن ساز برنامه طراحی شد که پخش می‌شود.

«قصه شب» به تهیه کنندگی و کارگردانی احسان ملکی هر شب ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود. نیکی نیکبخت، شیدنظری، نشمین ولدی، زهرا گل و بستان و شکوفه حاجت پور،محمد علی حسینی و محمدرضا مسعودی تیم سازنده انیمیشن برنامه را تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید