داستان فیلم «سینما متروپل»

به نقل از آرتیها «سینما متروپل» ماجرای چند جوان هنرمند است که در حصر آبادان، می‌خواهند سینما متروپل شهر را دوباره به راه بیندازند. این فیلم که در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده، پیام‌ها و الگوهای مثبت خوبی دارد. «سینما متروپل»، درامی در دل سال‌های سخت جنگ است و امید، همکاری، حرکت در جهت اهداف عمومی، پشتکار، همدلی و… از پیام‌های مثبت این فیلم است. ارزیابی مفصل این اثر به محض اکران عمومی، تقدیم مخاطبان خواهد شد.

سینما متروپل جدیدترین ساخته سینمایی محمدعلی باشه‌آهنگر است. فیلمساز مطرح سینمای دفاع مقدس که آثار درخور توجهی را در سال‌های گذشته به ویژه در دهه ۸۰ و ۹۰ ساخته است. در این مطلب نگاهی به آخرین ساخته او یعنی فیلم سینمایی سینما متروپل می اندازیم.

بازیگران که دراین فیلم حضور داشتند: مجتبی پیرزاده، نوشین مسعودیان، هومن برق‌نورد، پریوش نظریه، حسین باشه آهنگر، شهاب عسگری و فرید قبادی با هنرمندی رضا کیانیان و حضور افتخاری مهتاب نصیرپور تیم بازیگران این فیلم هستند.

محمدعلی باشه‌آهنگر | کارگردان فیلم سینما متروپل: سال ۵۹ آبادان به محاصره افتاد و آنچه بایستی مقاومت مردم را برجسته می‌کرد حضور و نگاه فرهنگی بود که در خود سینما متروپل انجام می‌شد. من بچه همان متروپل هستم. شاید آنجا سی قدم هم نبود. همان زمان ما و تعدادی از بچه‌ها تصمیم گرفیتم سینما راه بندازیم و فیلم را به نمایش بگذاریم و یقیه این ماجراها را در فیلم می‌بینید.یلم پیچیدگی خاصی ندارد و من معتقدم فراتر از هر چیزی فرهنگ و هنر، روح‌ها و قلب‌ها و انسان‌ها را به ویژه در کشور ما نزدیک کند. «متروپل» درامی با داستانک‌های مختلف است که هر کدام با درام اصلی پیش می‌روند.

وی در ادامه گفت: در واقع، در یک شهر محاصره شده، قصه‌های متعددی وجود دارد و پیش می‌روند. حتی فکر می‌کنم نکاتی وجود داشت که باید بیشتر درباره آن‌ها در فیلم صحبت می‌کردیم. نسخه اصلی ۱۹۰ دقیقه است اما نسخه‌ای که شما تماشا کردید، ۱۳۷ دقیقه است. فیلم هنوز ۴۰ درصد از کارهای جلوه‌های ویژه‌اش مانده است. درباره اکران فیلم هم نمی‌دانم چه زمانی فرصت پیش آید. ما اکنون در وضعیت محاصره‌ای هستیم و از آینده خبر نداریم. فیلم پیچیدگی خاصی ندارد و من معتقدم فراتر از هر چیزی فرهنگ و هنر، روح‌ها و قلب‌ها و انسان‌ها را به ویژه در کشور ما نزدیک کند

باشه‌آهنگر در جواب به این سال که آیا فیلم «سینما متروپل» شبیه به «سینما پارادیزو» است، اظهار کرد: برخی اتفاق‌هایی که در فیلم می‌بینید، برای شخص من در دهه شصت افتاده است‌. ما تلاش کردیم ارجاعاتی به «سینما پارادیزو» نداشته باشیم‌. فیلم‌های زیادی درباره سینما ساخته شده است و در آینده هم حتما ساخته خواهد شد.

کارگردان فیلم در پایان درباره ایده گرفتن از فیلم‌های دیگر خاطرنشان کرد: من جز یکی از فیلم‌ها، بقیه آثار را ندیدم که از آن‌ها ایده بگیرم. داستان فیلم برای خود من اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که می‌سازم، درصد بالایی از آن برایم رخ داده است و من در خلا فیلم نمی‌سازم. حتی عکس آپارتچی آن زمان و آن داستان را دارم.

سیدحامد حسینی | تهیه‌کننده:

بخش‌هایی از فیلم کامل نبود زیرا فرصت ما بسیار محدود بود. از شما بابت این کاستی عذرخواهی می‌کنیم. مسلما فیلم در بخش‌های صدا، موسیقی و مونتاژ کمی نقص دارد که باید درست شود.ینکه می‌گویند ۲۷ میلیارد هزینه ساخت فیلم شده، اشتباه است. مساله برآورد هزینه در حوزه فیلم‌های دفاع مقدس، متفاوت است. یعنی هرآنچه از خزانه کل برداشته می‌شود، مجدد بازمی‌گردد. هیچ فیلمی در حوزه دفاع مقدس وجود ندارد که به خزانه کل ضربه بزند.

سینما متروپل یک فیلم ایرانی محصول سال ۱۴۰۱ و هفتمین اثر محمد علی باشه آهنگر می‌باشد. این فیلم درچهل ویکمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجرحضور داشت و با نامزدی در ۱۳ رشته دارای بیشترین تعداد نامزدی در این دوره از جشنواره فیلم فجر بود که توانست در ۳ رشته بهترین کارگردانی ،بهترین فیلم و بهترین فیلمبرداری جایزه سیمرغ بلورین را از آن خود کند.

دیدگاهتان را بنویسید