دریاچه آیکِن یا «چشم شیطان» در استان چینگهای چین، یکی از نقاط ترسناک‌ در دنیاست/ راز دریاچه «چشم شیطان» چیست؟

اگر دلتان می‌خواهد با یکی از مرموزترین و ترسناک‌ترین نقاط دنیا آشنا شوید، با ما در این مقاله از آرتیها همراه باشید. سفر به زیباترین نقاط دنیا را دوست دارید؟ سفر به نقاط ترسناک‌ دنیا را چطور؟ اهل ماجراجویی و دنبال کردن افسانه‌های ترسناک هستید؟ دریاچه «چشم شیطان» در استان چینگهای چین، یکی از همین نقاط ترسناک‌ در دنیاست.

دریاچه آیکِن یا «چشم شیطان» کجاست؟

دریاچه آیکِن یا «چشم شیطان» کجاست؟

آب این چشمه در حال جوشش است. آبی که از چشمه بیرون می ریزد به دلیل مسطح بودن زمین های اطراف تا فاصله بسیار زیادی پیشروی کرده و باعث بایر شدن زمینهای اطراف شده است. هیچ گیاهی اطراف دریاچه نمی روید و هیچ حیوانی جرات نزدیک شدن به آن را ندارد. دریاچه چشم شیطان ، ۶۴۷ متر عمق دارد و عمیق ترین چشمه آب گرم چینگهای شناخته می شود. وجود همزمان گوگرد، خاک قلیایی و ترکیب اسیدی دریاچه همزمان با هم باعث شده تصویری باشکوه شبیه به تابلوی نقاشی روی زمین خلق شود. مناظر اطراف دریاچه چشم شیطان به قدری مرموز و جذاب است که هر ساله مردم زیادی برای دیدن این جاذبه عجیب از نزدیک به این مکان سفر می کنند.

زمانی که از آسمان به آب چشمه آیکن نگه میکنید ، تفاوتی با چشمه های آب گرم معمولی ندارد ، کل چشمه به حالت دایره ای نامظنم و رنگ آب چشمه آبی رنگ است. اطراف چشمه آیکن را دایره ای از رسوبات قرمز رنگ عمیق در بر گرفته است. این حلقه قرمز رنگ رسوبات که دور آب آبی رنگ چشمه را گرفته است شبیه تصویر چشمی عجیب است. انگار این چشم داخل حلقه ای قرار گرفته است دقیقا به همین دلیل است که بین مردم به نام دریاچه چشم شیطان شناخته می شود.

چین

تاریخچه

چشمه جوشان آیکن ده ها سال است که توسط بشر کشف و معرفی شده است و از همان زمان محققیق شروع به مطالعه روی آن نموده اند. اولین گزارش مکتوب درباره آیکن اسپرینگ در کتاب Towards Lop Nur توسط کاشف روسی، پرژوالسکی نوشته شد که در سفرش به Lop Nur پیش از ۱۰۰ سال پیش این چشمه را کشف کرده است. بعد از انتشار کتاب او ، افراد بیشتری برای مطالعه روی این دریاچه به چین سفر کردند.

خیلی زود ، کاشفان متوجه شدند که در حاشیه آیکن اسپرینگ نه تنها علفی وجود ندارد بلکه هیچ حیوانی در آنجا زندگی نمی کند و یک زمین بایر واقعی است. حتی اگر حیوانات به طور تصادفی به دریاچه چشم شیطان نزدیک می شدند، با عجله فرار می کردند. ولی نکته عجیب اینجاست که دورتر از چشمه آیکن، سرسبزی و گله های گاو و گوسفند زیادی وجود دارد.

راز دریاچه «چشم شیطان» چیست؟

راز دریاچه «چشم شیطان» چیست؟

محققان دریافتند که هر چه به دریاچه نزدیک تر می شوی، محیط بدتر می شود ولی زیبایی عجیب و باشکوهی اطرافتان فرا می گیرد. آب جوشان دریاچه به رنگ آبی می درخشد و این دایره آبی درخشان با حلقه ای قرمز نارنجی احاطه است

آب چشمه بی صدا و از اعماق مدام در حال فوران است. برخی مردم با دیدن دریاچه احساس می کنند که دائم در حال پلک زدن به سمت آسمان است. بعد از مطالعه ترکیبات آب دریاچه، مشخص شد که این آب سرشار از مواد معدنی است و میزان گوگرد آن در بالاترین حد است. به این ترتیب معمای سرزمین ممنوعه خالی از گیاهان و جانوان برای محققین کشف شد.

وجود بیش از حد گوگرد در آب دریاچه نه تنها برای انسان مضر است بلکه آسیب زیادی به محیط طبیعی وارد میکند. آب دریاچه در تمام طول سال صخره های اطرافش را فرسایش می دهد. این سنگ ها سرشار از گوگرد هستند و سطحشان به نظر سخت و سفت می آید. ولی در واقع بسیار نرم هستند و به راحتی امکان فرو رفتن در آن ها وجود دارد. محققین به دلیل وجود باتلاق اطراف چشمه حدس می زنند که سال های بسیار دور چشمه آیکن وسعت خیلی بیشتری داشته است.

دریاچه چشم شیطان

دریاچه «چشم شیطان» چگونه پدیدار شد؟

در ابتدا رایج ترین نظر در جامعه علمی این بود که باید رودخانه ای زیرزمینی با آب فراوان از زیر چشمه آیکن عبور کند. با این حال هیچ کس جرات نداشت که به عمق دریاچه چشم شیطان برود و صحت این نظریه را تایید کند.

بیش از ۱۰ سال پیش دانشمندان تحقیقی در مقیاس بزرگ اطراف چشمه آیکن انجام دادند. محاسباتشان نشان داد مقدار زیادی منابع آبی در این منطقه وجود دارد که نظریه قبلی را تایید می کرد. در سال های اخیر گمانه زنی دیگری مبنی بر این که تشکیل چشمه آیکن باید با حرکت پوسته زمین در ارتباط باشد ، بر سر زبان ها افتاد.

این دیدگاه بر این واقعیت استوار است که چینگهای روی چندین ناحیه گسلی قرار دارد. دره های رودخانه در اطراف مناطق گسلی بالغ تر هستند و می توانند به راحتی تشکیل دریاچه بدهند. با این که این دو تئوری شباهت های زیادی با هم دارند. ولی هنوز باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد. دریاچه چشم شیطان شگفت انگیز و ترسناک اما واقعی !

دیدگاهتان را بنویسید