در فصل بهار ۱۸ فیلم اکران شدند/ سینماهای ایران از روز اول فروردین ۱۴۰۳ تا ۳۱ خرداد، در مجموع ۴۹۰ میلیارد تومان فروش داشتند

به نقل از آرتیها در فصل بهار ۱۸ فیلم اکران شدند و از این تعداد، سه فیلم «تمساح خونی»، «تگزاس۳» و «مست عشق» با فروشی بالای ۱۰۰ میلیارد، جایگاه خودشان را در صدر جدول فروش سال ۱۴۰۳ تثبیت کردند. تنوع ژانرها به نسبت زیاد بود و در این مدت بیش از ۸ میلیون نفر به سینماها رفتند. با پایان اکران فصل بهار، در این پرونده نگاهی خواهیم‌ داشت به مهمترین اتفاق‌هایی که سینمای ایران در این مدت از سر گذراند.

سینماهای ایران از روز اول فروردین ۱۴۰۳ تا ۳۱ خرداد، در مجموع ۴۹۰ میلیارد تومان فروش داشتند و در این مدت سه ماهه، ۸ میلیون و ۵۵۲ هزار نفر برای تماشای فیلم‌ها به سینماها رفتند. در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته میزان مخاطبان امسال دو میلیون اضافه شده است. از اول فروردین تا پایان خرداد ۱۴۰۲ ، تعداد مخاطبان سینماها ۶ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر بود و به طور کلی سینماها ۲۷۰ میلیارد تومان فروش کرده بودند.

«تمساح خونی» به کارگردانی جواد عزتی

پرفروش‌ترین فیلم کمدی

جایگاه پروفروش‌ترین فیلم کمدی از ابتدای بهار امسال در اختیار «تمساح خونی» به کارگردانی جواد عزتی است. این فیلم از شروع اکران بهار ۱۶۰ میلیارد تومان فروش کرده که البته حدود ۲۰ میلیارد از این فروش فروش متعلق به ۱۶ اسفند تا پایان سال ۱۴۰۲ بوده است. به طور کلی ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر برای تماشای این فیلم به سینماها رفته‌اند. یعنی یک چهارم میزان مخاطبان سینماها در اختیار «تمساح خونی» بوده است. با شروع اکران «تگزاس۳»، فروش «تمساح خونی» تحت تاثیر قرار گرفت و جایگاه خودش را در جدول فروش هفتگی از دست داد.

«بی‌بدن» به کارگردانی مرتضی علیزاده

پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی

«بی‌بدن» به کارگردانی مرتضی علیزاده، مهمترین فیلم اجتماعی اکران بهار بود. این فیلم با بازی الناز شاکردوست، پژمان جمشیدی، گلاره عباسی، نوید پورفرج و سروش صحت، ۲۳ اسفند اکران شد و تا پایان فصل بهار، ۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروش کرد. میزان مخاطبان این فیلم ۷۴۸ هزار نفر بوده. درحال حاضر «بی‌بدن» در جدول فروش بهار، در جایگاه پنجم قرار دارد.

«تاوان» به کارگردانی رامین سهرابی

کمترین فروش

برای انتخاب کمترین میزان فروش، دست روی فیلم‌هایی گذاشته‌ایم که دست‌کم یک ماه و نیم از اکرانشان گذشته باشد. در این بین «تاوان» به کارگردانی رامین سهرابی کمترین میزان فروش را به ثبت رسانده است. این فیلم اواسط اردیبهشت اکران شد و تا پایان خرداد ۱۸۴ میلیون تومان فروخت. به طور کلی در این مدت ۳ هزار و ۴۷۰ نفر برای تماشای این فیلم به سینماها رفتند. «تاوان» اولین فیلم اکشن مشترک ایران و فنلاند است اما آمار نشان می‌دهند مخاطبان چندان روی خوش به آن نشان ندادند.

اکران فیلم «مست عشق»

رکورد باورنکردنی

پنجم اردیبهشت زمانی که سه فیلم «تمساح خونی»، «بی‌بدن» و «سال گربه» در صدر فروش سینماها بودند، با اکران فیلم «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی، معادلات اکران بهم خورد. این فیلم درام در مدت زمان کوتاه توانست توجه‌ها را جلب کند و خیلی سریع فروش سینماها را تحت‌تاثیر قرار دهد. «مست عشق» با بازی پارسا پیروزفر، شهاب حسینی و بازیگران مطرح ترک، توانست در جدول فروش هفتگی خودش را به خانه دوم برساند و جایگاهش را تا مدت‌ها حفظ کند. این فیلم درحال حاضر ۱۰۶ میلیارد تومان فروخته است.

دیدگاهتان را بنویسید