در مراسم مد مت گالا چه می گذرد؟

به نقل از آرتیها مت گالا (به انگلیسی: Met Gala) یک مراسم سالانه برای هنرمندان و طراحان دنیای مد برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای انستیتو طراحی لباس (Costume Institute) است که در موزهٔ هنر متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود.

اولین مت گالا :

مت گالا در سال ۱۹۴۸ به عنوان راهی برای جمع‌آوری پول برای مؤسسه جدید لباس تأسیس شد و افتتاحیه نمایشگاه سالانه آن بود. اولین گالا شام نیمه شب بود و بلیط‌ ها هر کدام پنجاه دلار بود. بر اساس میراثی که دایانا وریلند، سردبیر سابق وگ به عنوان «مشاور ویژه» در مؤسسه لباس به جا گذاشتند، از سال ۱۹۷۳ مت گالا به عنوان یک رویداد لوکس و پرفروش شناخته شده‌است و «جواهری در تاج اجتماعی شهر نیویورک» محسوب می‌شود.

مت گالا به عنوان یکی از برجسته‌ترین و منحصر به فردترین رویدادهای اجتماعی در جهان شناخته می‌شود. همچنین یکی از بزرگ‌ترین شبهای جمع‌آوری کمک در شهر نیویورک است، با ۹ میلیون دلار در ۲۰۱۳ جمع‌آوری شده و رکورد ۱۲ میلیون دلار در سال بعد. مت گالا یکی از برجسته‌ترین منابع تأمین مالی برای این مؤسسه است، با مشارکت‌های پیش‌بینی شده در مجموع پس از رویداد ۲۰۱۹ از زمان تصدی آنا وینتور در سال ۱۹۹۵ از ۲۰۰ میلیون دلار فراتر می‌رود.

جزئیات مراسم مت گالا :

این رویداد عموماً به عنوان معتبرترین رویداد مد جهان در نظر گرفته می شود و ارسال دعوت نامه بسیار مورد توجه است. افراد مشهور از حوزه‌های مختلف حرفه‌ای، مانند مد، فیلم، تلویزیون، تئاتر، موسیقی، تجارت، ورزش، رسانه‌های اجتماعی و سیاست، به این جشن دعوت می‌شوند که توسط مجله مد آمریکایی Vogue برگزار می‌شود. این جشن هر ساله در اولین دوشنبه ماه می برگزار می شود. این نشان دهنده افتتاح نمایشگاه مد سالانه مؤسسه لباس در Upper East Side منهتن است. اغلب حاضران بر روی جلد و صفحات ووگ به تصویر کشیده می شوند.

این رویداد هر سال را با موضوع خاص نمایشگاه موسسه لباس جشن می گیرد، و مد لباس رسمی شب را تعیین می کند. از مهمانان انتظار می رود که مد خود را مطابق با موضوع نمایشگاه، که عموماً مد لباس است، تنظیم کنند. بر این اساس، شرکت کنندگان در جشن های اولیه تقریباً به طور کامل اعضای جامعه عالی نیویورک یا صنعت مد این شهر بودند. این رویداد با شرکت‌کنندگانی مانند الیزابت تیلور، اندی وارهول، بیانکا جگر، دایانا راس، التون جان، لیزا مینلی، مدونا و چر که از نخبگان شهر بودند، از شهرت بیشتری برخوردار شد.

فهرست میهمانان سالانه به حدود ۶۵۰ یا ۷۰۰ نفر محدود شده است. ۲۵۵ عکاس، خبرنگار و شرکت کننده در رسانه های اجتماعی این رویداد را گزارش کردند. از سال ۲۰۱۸، وینتور اعلام کرد که مهمانان ممکن است قبل از سن ۱۸ سالگی مجاز به شرکت در مراسم جشن نباشند.

موضوعات گالا :

هر سال موضوع خاصی برای این نمایشگاه در نظر می گیرند و از مهمانان انتظار می‌رود آن را دنبال کنند، اما اجباری ندارند. این شامل یک ساعت کوکتل و یک شام رسمی است.

در طول ساعت کوکتل، میهمانان می‌آیند تا روی فرش قرمز قدم بزنند، از نمایشگاه ویژه سال بازدید کنند، و قبل از مهمانی شام که شامل سرگرمی‌های سرگرم‌کننده‌های برجسته روز است، بنشینند. این موضوع نه تنها تم نمایشگاه سالانه را تعیین می‌کند، بلکه برای مهمانانی که سعی می‌کنند لباس بپوشند تا موضوع سال را حفظ کنند، اغلب باعث می‌شود موضوعات مد خاصی در میان خرده‌فروشان مد پیشرو در جهان اجرا شود. برخی از موضوعات دیگر در طول سال‌ها عبارت بودند از: در آمریکا: گلچین مد (۲۰۲۲)، در آمریکا: فرهنگ مد (۲۰۲۱) و درباره زمان: مد و مدت (۲۰۲۰).

حواشی نمایشگاه مت گالا :

مدل‌های نائومی کمپل و استفانی سیمور در آخرین لحظه از حضور در گالا ۲۰۰۹ کناره‌گیری کردند، علایا پس از اینکه متوجه شد هیچ یک از کارهای او در نمایشگاه مؤسسه لباس دیده نمی شود، از مدل ها خواست لباس هایی را که او برای آنها طراحی کرده بود در گالا نپوشند و آنها تصمیم گرفتند به طور کلی در آن شرکت نکنند. علائا به داشتن روابط نزدیک با مدل‌هایش معروف بود و حذف او از نمایشگاه بی‌اعتنایی تلقی می‌شد. او از وینتور (که مدتها با او اختلاف داشت) به دلیل داشتن «قدرت بیش از حد بر این موزه»  انتقاد کرد.

در سال ۲۰۱۴، موضوع “چارلز جیمز: فراتر از مد” بود، زمانی که مت گالا یک کد لباس را اعلام کرد که به کراوات سفید نیاز دارد، تعدادی از رسانه ها به دشواری و هزینه به دست آوردن کراوات سفید سنتی، حتی برای مهمانان مشهور اشاره کردند.

جنجال بیشتر در مت گالا ۲۰۱۴ یک دعوا در آسانسور در مهمانی بعدی بین سولانژ نولز و جی زی رخ داد. نفرات امنیتی سولانژ را نشان می‌دهد که با عصبانیت با جی زی صحبت می‌کند، قبل از اینکه به درگیری فیزیکی تبدیل شود.

مراسم گالا ۲۰۱۸ تم کاتولیک رومی داشت و ریحانا با میتر پاپی پوشیده بود. منتقدان در رسانه‌های اجتماعی آن را «کفرآمیز» خواندند. کایل اسمیت استدلال می‌کرد که کلیسای کاتولیک در واقع «به تمسخر نمادهای خود کمک می‌کند.» ریحانا با پوشیدن ردایی مروارید و جواهر، میتر و گردنبند پاپی، پاشنه‌های پاشنه کریستین لوبوتن، با لباس پاپ، با جنجال مواجه شد. . ظاهر او توسط Margiela طراحی شده بود.

تم مت گالا ۲۰۱۷ «ری کاواکوبو/کام دس گارچونز» بود. لباس مشبک آستین‌های کوتاه، شکافی روی تنه‌اش،. جنر در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به ویژه توییتر، به دلیل نشان دادن پوست بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفت، در حالی که دیگران از ظاهر او به دلیل شباهت‌ها به لباس MTV VMA رز مک‌گاوان در سال ۱۹۹۸ انتقاد کردند.

موضوع مراسم مت گالا ۲۰۱۹ “کمپ: یادداشت هایی در مورد مد” بود. این نمایشگاه با الهام از مقاله سوزان سونتاگ در سال ۱۹۶۴ “یادداشت هایی در مورد “اردوگاه” ساخته شده است بسیاری از افراد مشهور از رنگ‌ها، زرق و برق، و ظاهر بیش از حد اغراق‌آمیز لباس پوشیدن تم استفاده کامل کردند.

برخی از سلبریتی‌هایی که رسانه‌ها در مراسم مت گالا ۲۰۱۹ جنجال‌برانگیز تشخیص دادند، می‌توان به کیم کارداشیان اشاره کرد که یک لباس برنزه با دکمه تیری موگلر پوشیده بود که با افزودن قطرات کریستال خیس به نظر می‌رسید. بحث بر سر این بود که کارداشیان گفت که نمی تواند بنشیند یا به دستشویی برود زیرا کرست لباس، او را محدود می کند. در این زمان، کیم کارداشیان به دلیل تعیین استانداردهای زیبایی غیر واقعی با جنجال روبرو بود. در یک پست اینستاگرامی، او همچنین اشاره کرد که برای پوشیدن این لباس باید “درس های تنفس کرست” را بگذراند.

لنا ویت، کمدین و نویسنده با کت و شلواری با عبارت «Black Drag Queens Inventend [sic] Camp» در پشت آن، به مراسم گالا رسید. هدف از این پیام نشان دادن این بود که چگونه اردوگاه راهی برای افراد به حاشیه رانده شده، افراد عجیب و غریب و رنگین پوستان بوده است تا ایده ذوق و سلیقه را به دست آورند.

موضوع مت گالا ۲۰۲۱ “در آمریکا: فرهنگ مد” بود. تم آمریکایی این جشن به افراد مشهور اجازه می‌دهد تا با نحوه تجسم موضوع به جهات مختلفی بروند. الکساندریا اوکاسیو کورتز نماینده ایالات متحده در مراسم مت گالا ۲۰۲۱ با لباس طراح آرورا جیمز شرکت کرد.

نگاه جنجالی اوکاسیو کورتز جسورانه بود و شرکت کنندگان در Met را هدف قرار داد. او یک لباس مجلسی سفید به تن داشت که عبارت «مالیات بر ثروتمندان» در پشت آن با حروف ساتن قرمز پررنگ دوخته شده بود. این نگاه با اختلاف نظر روبرو شد زیرا بسیاری فکر می کردند ریاکارانه است. در یک مصاحبه، طراح آرورا جیمز توضیح می‌دهد که چگونه فکر می‌کند تا هوشمندانه بتواند پیام را مستقیماً به کسانی که نیاز به شنیدن آن دارند، برساند. یکی دیگر از نگاه های بحث برانگیز در مت گالا ۲۰۲۱، نگاه مدل و بازیگر کارا دلوین بود که یک کت شلوار و سینه بند سفید سفارشی دیور به تن داشت. روی سینه بند عبارت “Peg The Patriarchy” در جلو با حروف قرمز دوخته شده بود. در مصاحبه ای، دلوین توضیح می دهد، “این در مورد توانمندسازی زنان، برابری جنسیتی است.

دیدگاهتان را بنویسید