دستاوردهای جدید و رکوردشکنی‌هایی که در جریان اسکار۹۶ به ثبت رسید/ بیلی آیلیش جوان‌ترین برنده‌ دو جایزه اسکار در تاریخ این رویداد شد

به نقل از آرتیها نود‌و‌ششمین دوره جوایز سینمایی اسکار با برتری فیلم «اوپنهایمر» و کسب ۷ جایزه و فیلم «بیچارگان» با کسب ۴ جایزه به پایان رسید. برندگان این دوره تقریبا مطابق با همان پیش‌بینی‌ها انتخاب شدند که در این میان اوپنهایمر توانست گوی سبقت را در این رقابت از سایر رقبا برباید. اما در جریان اسکار ۹۶ یکسری رکورد جدید ثبت شد.

رکورد شکنی بیلی آیلیش

رکورد شکنی بیلی آیلیش

بیلی آیلیش با برنده شدن جایزه بهترین آهنگ اورجینال برای فیلم «باربی» دو سال پس از برنده شدن با آهنگ اصلی فیلم «جیمز باند» وارد کتاب رکوردهای اسکار شد و به عنوان جوان‌ترین برنده‌ دو جایزه اسکار در تاریخ این رویداد سینمایی شناخته شد. این رکورد پیش از این در اختیار بازیگر زن لوئیز راینر بود که دومین Oscar خود را با فیلم «زمین خوب» در ۲۸ سالگی دریافت کرده بود. جودی فاستر که دومین اسکار خود را برای «سکوت بره‌ها» در ۲۹ سالگی دریافت کرد و هیلاری سوانک که دومین اسکار خود را برای «عزیز میلیون دلاری» در ۳۰ سالگی کسب کرد در رتبه‌های بعدی این جوان‌ترین برندگان دو جایزه اسکار قرار دارند.

پرفروشی اوپنهایمر

«اوپنهایمر» در گیشه آمریکا ۳۲۹.۳ میلیون دلار فروخته است تا چهارمین فیلم پرفروش برنده بهترین فیلم تاریخ Oscar پس از «تایتانیک» (۶۷۴.۳ میلیون دلار)، «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» (۳۷۹.۴ میلیون دلار) و «فارست گامپ» (۳۳۰.۵ میلیون دلار) باشد.

کریستوفر نولان و همسرش اما توماس

دومین زوج برنده Oscar

کریستوفر نولان و همسرش اما توماس از جمله تهیه کنندگانی بودند که برای اوپنهایمر (همراه با چارلز روون) برنده جایزه Oscar بهترین فیلم شدند. آنها دومین زوج برنده اسکار هستند. پیش از آن‌ها در سال ۱۹۸۹ ریچارد دی. زانوک و لیل فینی زانوک برای تهیه کنندگی «رانندگی برای خانم دیزی» برنده اسکار بهترین فیلم شدند، این جایزه را دریافت می‌کنند.

اسکورسیزی ناکام

فیلم «قاتلان ماه کامل» با وجود ۱۰ نامزدی دست خالی جوایز اسکار را ترک کرد، این سومین فیلم کارگردان مارتین اسکورسیزی پس از «دار و دسته‌های نیویورک» (۲۰۰۲) و «مرد ایرلندی»(۲۰۱۹) است که با وجود نامزدی در ۱۰ شاخه موفق به کسب هیچ جایزه‌ای نمی‌شود.

«اما استون» برای دومین بار جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم «بیچارگان» دریافت کرد

جایزه بهترین بازیگر زن برای دومین بار

«اما استون» برای دومین بار جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم «بیچارگان» دریافت کرد. در حالی که اغلب پیش‌بینی‌ها لیلی گلداستون را برای فیلم «قاتلان ماه کامل» را به عنوان برنده پیش‌بینی کرده بودند. استون که هفت سال پیش برای فیلم «لالالند» برنده اسکار شده بود، تنها برنده بازیگری امسال بود که قبلا برنده شده بود.

اولین اسکار وس اندرسون

وس اندرسون در نهایت اولین Oscar خود را برای بهترین فیلم کوتاه «داستان شگفت‌انگیز هنری شوگر» کسب کرد. این کارگردان سرشناس پیش از این برای فیلم‌هایش در ۷ شاخه‌های مختلف جوایز اسکار نامزد کسب دریافت جایزه شده بود. کلین مورفی اولین بازیگر ایرلندی برنده اسکار است.  

دهمین سیاهپوست برنده Oscar

داواین جوی راندولف برای فیلم «جاماندگان» جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد. او دهمین هنرپیشه سیاهپوستی است که در این رشته برنده شده است.

کیلین مورفی که برای بازی در فیلم «اوپنهایمر» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد

نخستین آکتور ایرلندی برنده Oscar

کیلین مورفی که برای بازی در فیلم «اوپنهایمر» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد. او نخستین بازیگر ایرلندی تاریخ جوایز اسکار است که این جایزه را دریافت می‌کند.

اولین فیلم بریتانیایی برنده Oscar

فیلم «منطقه مورد علاقه» به عنوان نخستین فیلم بریتانیایی موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی (غیرانگلیسی زبان) شد.

دیدگاهتان را بنویسید